KORTE BERICHTEN Herbestemming niet altijd geslaagd Overijssel Verbouw station Zwolle Noord-Holland Stelling van Amsterdam Rijstpellerij Mercurius Cursus Bouwhistorie Contactavonden Amsterdam, - De nieuwe functie die vele kerken hebben gekregen, is niet altijd gelukkig gekozen. Dat is de conclusie van Tessel Pollman in haar boek Herbestemming van kerkgebouwen: kansen en risico's (SDU, 35,-). Pollman is consulent van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Zij onder zocht 17 van de ongeveer 300 voorma lige kerken, die een andere bestem ming hebben gekregen, nadat de gelovigen wegbleven. Nogal wat gebruikers bleken ontevreden te zijn. De exploitatie is duurder dan aanvan kelijk gedacht was en de cultuurhisto rische waarde is na de verbouwing dikwijls flink gedaald. In elk geval is het succes van herbe stemming heel wisselend. Zo komt in de Broederenkerk in Zutphen voortdu rend kalk en verf naar beneden: gevolg van de nieuwe verwarming. De Oosterkerk in Amsterdam (1671) is volgens de auteur gehorig, de erin gebouwde kantoortjes hebben geen venster naar buiten, en de vloerver warming zorgt niet voor behaaglijke warmte, maar wel voor uitdroging van het orgel. (Wat niet wegneemt dat de gebruikers in een prachtig gebouw zitten voor een redelijke prijs, aldus een van de commentaren op het boek). In het geval van de Gerardus Majellakerk in Amsterdam-Oost klaagt Pollman over te veel galm, te hoge stookkosten en weinig beslotenheid. De belangrijkste gebruiker, het Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging (IIAV) is echter tevreden, ondanks tocht en lawaai. Een nieuwe religieuze herbestemming vindt Tessel Pollman al met al nog het beste. Bijvoorbeeld herbestemming als moskee. Zwolle - De Raad van State heeft het bezwaar tegen de verbouwingen aan het station van Zwolle afgewezen. Het bezwaar was ingediend door de Vereniging Vrienden van de Stadskern. Deze vindt dat de verbou wingen ernstig afbreuk doen aan het karakter van het gebouw. Het gaat om een serre, wijziging van de vensterin deling en de voorgevel. In 1992 verleende de minister van WVC echter een vergunning voor de verbouwingen, nadat een eerder plan was afgewezen. Deze vergunning nu is door de Raad van State onherroepelijk verklaard. De stelling van Amsterdam, een ring van forten van 135 km lang en aange legd aan het eind van de vorige eeuw ter verdediging van de hoofdstad, is door het ministerie van Onderijs Cultuur en Wetenschappen voorge dragen voor plaatsing op de lijst van werelderfgoederen van UNESCO. Monumentenwacht Noord-Holland overhandigde begin juli aan het provinciebestuur een rapport over de bouwkundige staat van de forten van de Stelling, die als provinciaal monu ment is aangemerkt. Het Forteiland gelegen aan de monding van het Noordzeekanaal bij de sluizen van IJmuiden, dat overigens niet tot de Stelling behoort, krijgt een toeristi sche en educatieve bestemming. Voor excursies moet het fort veiliger en toegankelijker worden gemaakt. Verder zijn er plannen voor educa tieve tentoonstellingen over b.v. de staalindustrie; de kustverdediging, de geschiedenis van het fort zelf, kunstex posities en faciliteiten voor theater- en muziekvoorstellingen, die vanaf de wal kunnen worden gevolgd. De gemeente Velsen wil daarvoor een contract afsluiten met Rijkswaterstaat, de eigenaar van het eiland. Het bedrijfsleven i nen nabij Velsen is zodanig geïnteresseerd in de plannen, dat het nu al een bedrag van vijf miljoen wil investeren. Bij de Europese commissie ligt een verzoek van een miljoen subsidie voor het project. De voormalige rijstpellerij Mercurius, een voor het bouwjaar 1922 unieke betonconstructie in art-deco stijl, gelegen aan de Zaan in Wormerveer, zal in 1996 het onderkomen vormen van het Archeologisch depot van Noord-Holland. Met de aankoop van dit complex door de provincie is weer een stukje van het decor veilig gesteld, dat al sinds jaar en dag het gezicht van de Zaan bepaalt. Weliswaar moet het gebouw een facelift ondergaan van ruim zes en een half miljoen maar dan heeft de rolbaan, waarop de rijstbalen naar boven werden getrokken weer een functie maar dit keer om bodem vondsten, schedels, potten en pannen te transporteren. Het behoud van monumentale gebouwen zoals ook de voormalige fabrieken en pakhuizen langs de rivier waaraan eertijds Zaandam, thans Zaanstad maar toch ook Amsterdam zelf zijn bloei danken, is slechts te realiseren door het vinden van nieuwe bestemmingen. Wat dat betreft is door het verlenen van woon bestemming of functies voor moderne vormen van bedrijvigheid al heel wat van het industriële erfgoed ter plekke gered. Dreigende sloop van ook dit gebouw is door de aktiviteiten van de cultuurgedeputeerde mevr. Van Diepen van Noord-Holland voor de heisdeu ren van zelfs de Raad van State wegge sleept. J. GerritsenHeemschut Noord-Holland Het NCM organiseert samen met de Stichting Bouwhistorie Nederland een cursus bouwhistorie, getiteld 'Bouwhistorie in kort bestek', toege sneden op leden van particuliere monumentenorganisaties en monu- mentencommissies. In vijf avonden en een excursie worden diverse aspecten van de bouwhistorie behandeld: o.a. de historie van het bouwen, architec tuurhistorie benaderd vanuit materiaal en constructies, het huis in de stad, historische boerderijbouw, bouwma terialen en constructies, de beoorde ling van gebouwen en bouwplannen en stedebouwkundige aspecten van bouwhistorisch onderzoek. De cursus vindt plaats in Groningen op de dinsdagavonden 31 oktober en 7, 14, 21 en 28 november en zaterdag 25 november (excursie). De kosten bedragen f 150,- per persoon. Het maximaal aantal deelnemers is 40. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de Stichting NCM, 020-6277706 (Paul Vesters). Daarnaast zal het NCM in de maanden november en december door het hele land een negental contact avonden organiseren. Tijdens de avonden zal worden ingegaan op het onderzoek naar de monumentencom missie waar het NCM mee bezig is, het steunpuntennetwerk en onderwer pen die aanwezigen zelf naar voren brengen. Zie ook png. 41 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 29