De Groninger Korenbeurs Hl UIII! De stad Groningen kent een eeuwenlange geschiedenis als handelsstad en als verzorgend centrum voor de regio. Vanouds was de graanhandel een belangrijk onderdeel van de handel. Het graan werd vanuit de Omm,elanden naar de stad verscheept waar het op monster werd verhandeld. Daarvoor werd een beurs ingesteld. RITAOVERBEEK Zicht op de Korenbeurs (foto Gerard Tel, Groningen). Talloze pakhuizen - veelal tot wonin gen verbouwd - herinneren aan dit rijke handelsverleden. De verschillende concentratiegebie den in de stad weerspiegelen de groei en schaalvergroting van de graanhan del die in de loop van de tijd heeft plaats gevonden. Sinds de Middeleeuwen was het centrum van de handel geconcentreerd in de buurt van de A-kerk, de Hoge en Lage der A en de Noorderhaven. De A en de Noorderhaven stonden via het Reitdiep in verbinding met de Waddenzee. Met het graven van de Oosterhaven, na de slechting van de vestingwallen in 1876, werd de Oosterhaven het centrum van de graanhandel. Rond de eeuwwisseling waaierden de handelsactiviteiten uit naar de Westerhaven en omgeving. Industriële Revolutie en de opkomst van nieuwe bouwtypes Vooral door de Industriële Revolutie, waarvan de wortels in Engeland liggen, onderging de bouwkunst in de negentiende eeuw ingrijpende veran deringen, doordat de kennis van de bouwtechniek toenam en nieuwe bouwmaterialen als (giet)ijzer werden ontwikkeld. Het materiaal werd voor het eerst toegepast bij fabrieksgebou wen, omdat daar een groeiende behoefte bestond aan grote ruimtes. Veel lichtere constructies dan voor heen werden technisch mogelijk gemaakt: het dak werd gedragen door slanke kolommen van gietijzer in plaats van dikke muren, waardoor meer ruimte werd gecreeërd voor de opstelling van de machines. Vooral in de tweede helft van de negentiende eeuw gingen ingenieurs en architecten op steeds grotere schaal 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 27