Monumentenbeleid in Eemsmond en Loppersum Om met de deur in huis te vallenna bijna tien jaar gedecentraliseerde monumentenzorg is het monumentenbeleid in kleinere gemeenten als Eemsmond en Loppersum niet of nauwelijks van de grond gekomen. Erg vreemd is dat nieter zijn genoeg redenen hiervoor aan te geven. MATH BERKERS Paardetil over de Westerwijtwerdermaar. Zowel de gemeente Eemsmond als de gemeente Loppersum zijn pas vijf jaar geleden door een gemeentelijke herin deling ontstaan. Allebei hebben ze een restauratie-budget dat ergens ligt tussen de een en de twee ton. En wat kun je daar mee doen? De gemeente Eemsmond heeft enkele orgels in haar Monumentenbestand waar alle geld naar toe gaat en in Loppersum is het meeste geld gereserveerd voor de restauratie van de kerken. Nog een belangrijk argument: monumenten zorg is slechts een heel beperkt onder deel van het takenpakket van de desbe treffende ambtenaren. Het is een van de vele dingen die ook gedaan moeten worden. Het gevolg hiervan is dat er nauwelijks beleid ontwikkeld wordt en dat de gemeentelijke monumenten zorg vooral een administratieve aangelegenheid is: het maken van de meerjarenrestauratieprogramma's. Bijna geen enkele Groningse gemeente heeft een eigen Monumentencommissie. Als provin ciale monumentencommissie functio neert Welstandszorg Groningen. Ook hierdoor is er weinig reden om zelf een monumentenbeleid op te zetten. En als laatste, zeker niet van onderge schikt belang: monumentenzorg is geen onderwerp waar politiek mee te scoren valt. Ook door de desbe treffende wethouders wordt monu mentenzorg toch vaak stiefmoederlijk behandeld. Wordt er op gemeentelijk niveau dan helemaal geen beleid gevoerd? Dat is nu ook weer niet waar. Met name in de gemeente Loppersum beseft men dat een gemeente ook zelf initiatief kan nemen. Toen Loppersum nog een zelfstandige gemeente was leefde sterk het idee om een eigen gemeentelijke monumentenlijst samen te stellen. Op advies van Welstandszorg zijn toen voor enkele kernen beeldkwaliteit plannen gemaakt. Niet veel later startte het Monumenten Inventarisatie Project; hierdoor raakte het samenstellen van een gemeente lijke monumentenlijst weer in het slop. De gemeente Eemsmond heeft ook geen gemeentelijke monumen tenlijst. Wel is een deel van het dorp Warffum aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Dit wil alles niet zeggen dat de gemeenten negatief staan tegenover monumentenzorg: zo heeft de gemeente Eemsmond onlangs nog geprobeerd een boerderij, een Rijksmonument, boerderij Bokje te Uithuizen, van een gewisse sloop te redden. Over deze boerderij leest u elders in dit nummer. Sarrieshut Toevallig is in allebei de gemeenten nog niet zolang geleden een 'sarries hut' gerestaureerd. In het begin van de 17de eeuw hadden de Staten van Stad en Ommeland een provinciale belas ting ingesteld op granen. Granen mochten alleen gemalen worden als er belasting over betaald was. Deze belas ting werd geïnd door de 'Chercher'. Iedere molenaar was verplicht om bij zijn molen voor deze 'Chercher', een naam die in later tijd verbasterde tot 'Sarries', een verblijf te bouwen: een sarrieshut. De sarrieshut bij het dorp 't Zandt in de gemeente Loppersum is gerestau reerd door de Stichting Woonhuismonument op een manier zoals we van haar gewend zijn: het pandje is zo nauwkeurig mogelijk gereconstrueerd. De oorspronkelijke raamvormen zijn weer aangebracht en een verdwenen beddewand is terugge plaatst. De vloeren zijn belegd met oude geglazuurde plavuizen. Het pandje staat nu nog leeg maar het is de bedoeling om er exposities in te gaan houden. De hut in Uithuizen, gemeente Eemsmond, is in gebruik als V.V.V.- kantoor. Het gebouwtje is door de gemeente wel erg rücksichtlos geres taureerd en deels herbouwd. Het is overigens bijzonder dat de molen er nog naast staat. Deze is tegelijk met de sarrieshut gerestaureerd. Ronduit vreemd is het dat de gemeen ten totaal verschillend oordelen over de afronding van het Monumenten Selectie Project. De heer G. Meijlink van de gemeente Loppersum verwacht dat de meeste eigenaren geen bezwaar zullen maken tegen de aanwijzing van hun pand tot monument. De ervarin gen in Eemsmond van de heren S.J.B. Klein en jR. Gerritsen zijn een stuk slechter: eigenaren blijken huive rig te zijn en weigeren regelmatig om de MSP-onderzoekers toe laten in hun pand. Paardetil In Loppersum heeft hetMSP-project al haar eerste succes geboekt: over de Westerwijtwerdermaar, ten zuiden van Stedum, ligt een totaal vervallen paardetil, een bruggetje voor paarden. Paardetillen stammen uit de tijd van 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 16