VU DORDT IN DE KAART GEKEKEN De raadszaal van het oude Raadhuis. Gesamtkunstwerk Herbestemming en restauratie Wim van Wijk Van Dordrecht zijn tal van kaarten verschenen, waarvan vele in deze bijzondere uitgave zijn afgedrukt. Door deze kaarten uit verschillende tijden naast elkaar te leggen, ontstaat een beeld van de ontwikkeling die Dordrecht heeft doorgemaakt. Die geschiedenis en natuurlijk de schoonheid van de kaarten komen uitgebreid aan bod. Behalve de historie van de stad als geheel komen daarbij ook typisch Dordtse onderwerpen aan bod, zoals de geschiedenis van de havens, de houthandel, de vele molens en de buitenplaatsen op het Eiland van Dordrecht. 152 pagina's 40 kleur en 60 zwart/wit illustraties ISBN 90 6630 477 4 45,- WaanderS uitgevers Postbus 1129 8001 BC Zwolle telefoon 038 - 658 628 telefax 038 - 655 989 geen woord gesproken. Later wilde de gemeente uit financiële overwegingen toch afzien van de bouw van de toren, of deze 'zuiniger' laten uitvoeren. De toren werd vervolgens gebouwd over eenkomstig de eis van het bestuur en in december 1929 was hij voltooid. Berlage was van mening dat de toren uit verhouding was en kon zich daar niet bij neerleggen. Hij reisde zelf naar Usquert om een andere oplossing voor te stellen. De toren zou een zelfstan dig expressief element in het gemeen tehuis moeten vormen. Hij wenste de toren iets te verhogen. Deze ingreep zou bovendien de verhoudingen van de torengeledingen spannender maken. De kosten die bij deze verbou wing kwamen kijken, wilde de gemeente niet voor haar rekening nemen. Berlage besloot daarop de door hem gewenste (niet goedkope) verfraaiing zelf te financieren. Hij gaf de aannemer de opdracht de werk zaamheden binnen drie weken te voltooien en of hij 'zoo vriendelijk zou willen zijn eveneens de goede uitvoe ring van dit werkje te controleren'. Op 31 december 1929 werd de bouw van het Raadhuis van Usquert afge rond en kon het in gebruik genomen worden. Nagenoeg in het midden van het bakstenen gebouw bevindt zich de enigszins teruggetrokken ingang die wordt afgeschermd met een forse luifel van beton. De daarachter liggende hal scheidt het gebouw in twee gedeelten. In het oostelijke deel zijn vooral de representatieve ruimten ondergebracht, zoals de kamer van de burgemeester op de begane grond en de raadszaal op de etage. In het weste lijke gedeelte kregen de gebruiksfunc ties, zoals de keuken en de bergplaats, een plek. Deze ruimten waren beperk ter van afmeting en eenvoudiger afge werkt dan de representatieve kamers. Het Raadhuis kan worden beschouwd als een 'Gesamtkunstwerk'; de archi tect bepaalde de vormgeving van het interieur én het exterieur, van de klok in de toren tot de meubilering in de kamers en de parapluiebakken in de hal. Zelfs de boomaanplanting in de tuin legde hij vast. Zestig jaar lang hebben leden van de gemeente Usquert gewerkt en verga derd in het door de architect Berlage ontworpen Raadhuis. Per 1 januari 1990 kwam daaraan een einde omdat er een gemeentelijke herindeling plaatsvond. Het Raadhuis raakte daar door zijn functie kwijt. De Vereniging Hendrick de Keyser kwam vervolgens met de gemeente tot overeenstem ming het gebouw met de oorspronke lijke inventaris over te nemen voor het symbolische bedrag van een gulden. Al spoedig werd er een nieuwe bestem ming voor gevonden. Sindsdien wordt het voormalige Raadhuis gehuurd door de Regioraad Noord- Groningen, die er zijn kantoor in heeft gevestigd en vergadert in de voorma lige Raadszaal. In 1991 werd een alge hele restauratie uitgevoerd. Grote aandacht is besteed aan het terugbren gen van de oorspronkelijke kleuren in de benedenhal, het trappehuis en de bovenhal. Het komende jaar zullen werkzaamheden worden verricht aan het voeg- en loodwerk van de toren. Alien Zwart is medewerker van Vereniging Hendrick de Keyser 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 15