Berlage in Usquert Je ziet hem van verre, de bakstenen toren van het voormalige Raadhuis van Usquert. Het gebouw is opvallend tussen de huizen van het plattelandsdorp in het noorden van Groningen. Bij de opening van het Raadhuis in 1930 sprak de burgemeester de volgende woorden: Men had verlangd een gemeentehuis te bekomen, dat wat stijl en lijn betreft, zo weinig mogelijk afhankelijk was van de wisselende smaak der tijden. Vandaar dat we ons gewend hebben tot Neerlands grootsten bouwmeester van den tegenwoordigen tijd, den Heer Dr. Berlage. ALIEN ZWART Het voormalige Raadhuis van Usquert. 14 De keuze voor Berlage heeft tot gevolg gehad dat voor het Raadhuis van Usquert nog altijd veel belangstel ling bestaat. Toen het in 1990 als gevolg van een gemeentelijke herinde ling leeg kwam te staan, nam de Vereniging Hendrick de Keyser het gebouw over, met de intentie het het in- en uitwendig gaaf bewaarde gebouw voor de toekomst te behou den én er een nieuwe bestemming voor te zoeken. Een nieuw Raadhuis in Usquert In de jaren twintig was Usquert een agrarisch dorp met zo'n 1750 inwo ners. Onder hen een aantal rijke, goed opgeleide boeren, een vooruitstre vende burgerij en strijdbare landarbei ders. Vertegenwoordigers van de drie groepen troffen elkaar in het gemeen tebestuur en al waren de belangen soms tegengesteld, ééns waren ze het over het voornemen een gemeente huis te laten bouwen. Het idee van burgemeester Welt - die belangstel ling voor architectuur had - om het te laten ontwerpen door de landelijk bekende architect dr. H.P. Berlage (1856-1934) werd niet zo gemakkelijk geaccepteerd; het voorstel werd in 1928 uiteindelijk aangenomen met een stemverhouding van vier tegen drie in de Raad. Berlage, die inging op het verzoek van B en W om zich te belasten met het ontwerp, had nog niet veel publieke opdrachten uitge voerd. De opdracht voor Usquert was niet een gemakkelijke, want de archi tect kreeg gelijk een aantal beperkin gen opgelegd. De gemeente waar schuwde hem ervoor dat het gebouw niet groot moest worden, stelde aller lei eisen ten aanzien van de situering en afmetingen van de verschillende ruimten, sprak een voorkeur uit voor een bepaald soort tegels en de Rijksarchivaris eiste bovendien een ventilatieraam in zijn kamer. De toren Berlage kwam met een voorlopig schetsontwerp waarin hij op enkele punten afweek van de wensen van het gemeentebestuur. Dat was echter geen enkel probleem, zoals bleek uit de reactie van het gemeentebestuur: 'de algemeene inrichting van het geprojecteerd gebouw heeft op ons een gunstige en prettige indruk gemaakt'. Zelfs over de opvallende toren, die Berlage in het ontwerp als afzonderlijk element tegen het volume van het gebouw had geplaatst en die wat hoger was uitgevallen, werd met

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 14