Economische geschiedenis weerspiegeld in Groningse kleilandschap Cultuurlandschappen als het Groningse kleigebied zijn het resultaat van economische ontwikkelingen in het verleden. De akkers en de graslandende boerderijen, de dorpen en de molens hebben allemaal van oudsher een economische functie. Dit artikel gaat, aande hand van mijn boek Voor een handvol stuiversDe levensstandaard van boeren, arbeiders en middenstanders op de Groninger klei, 1770-1860 [ISBN90-5028-056-0: f39,95], in op de gevolgen die de economie tussen 1770 en 1860 gehad heeft op het landschap. RICHARD PAPING Meer woningen In de jaren 1770-1860 verdubbelde de bevolking op de Groningse klei. Het aantal boeren bleef echter tamelijk stabiel. De toename bestond uit arbei ders en middenstanders. Voor al deze mensen werden nieuwe woningen neergezet in de oude dorpen, hoewel ook diverse gehuchten met arbeiders huizen ontstonden of verder uitgroei den. Die gehuchten lagen in de buurt van grote boerderijen, waar de arbei ders werkten. Hoewel de welvaart van arbeiders weinig steeg, verbeterde de kwaliteit van hun huizen: de uit leem opgetrokken hutten maakten plaats voor stenen gebouwtjes. Boerenrijkdom en fraaiere boerderijen De boeren gingen er enorm op vooruit na 1790. De waarde van de grond en daarmee het inkomen daaruit vermeerderde door de bevol kingsgroei. Deze toenemende welvaart gebruikten de Groningse landbouwers om hun boerenplaatsen uit te breiden en te verfraaien. In 1857 heet het dat de woning van de landman voor honderd jaar nog 'onge veer een derde of soms de helft kleiner' was. Veel van de huidige voor huizen en schuren stammen uit de eerste helft van de negentiende eeuw. De boerderijen met enorme voorhui zen, die zo karakteristiek zijn voor Groningen zijn echter veelal later gebouwd. Ondanks het groter en mooier worden van de boerderijen, lagen ze nog steeds op de oude plaats waar al generaties lang geboerd werd. Herkenbaar zijn soms nog de wierde, de singels, de grachten en de bomen. Pas na 1850 kwamen er weer boeren bedrijven bij. Deze vaak wat kleinere boerderijen werden meestal in of vlakbij de dorpen neergezet. Onbekend dorp op de Groningse klei rond het midden van de 19de eeuw (tekening Gemeentearchief Groningen). 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 10