Heemschut neemt deel aan steunpuntennetwerk Jaarvergadering optimistisch over toekomst Heemschut Nuis 'doet zijn uiterste best' Op de Jaarvergadering van de Bond Heemschut op 20 mei in de Zwolse Statenzaal heeft voorzitter J.Franssen de belangrijke positie van Heemschut binnen de zich heroriënterende monumentenzorg benadrukt. De oprichting van de nieuwe Vereniging Open Monum-enten (VOM) heeft veel discussie los gemaakt. Deze heeft geleid tot een herverkaveling van het hele m,onumentenveldwaaruit Heemschut versterkt te voorschijn is gekomen. J.K. J.K. EXPOSITIES Een speciaal ingesteld Beraad is bezig de taken tussen de monumentenorga nisaties optimaal te verdelen. Ligt de nadruk bij de VOM, waarvan het succes totnogtoe tegenvalt, op het interesseren van een zo groot mogelijk publiek voor monumenten, Heemschut legt zich vooral toe op haar hoofdtaak, de actieve monumen tenbescherming. Heemschut gaat samen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg participeren in een nieuw op te zetten steunpuntennet werk voor monumentenzorg in een aantal regio's. Heemschut is daar bij uitstek geschikt voor omdat het per provincie is geor ganiseerd. Volgens Voorzitter Franssen moeten de provinciale commissies van Heemschut daartoe wel voldoende middelen krijgen van het Rijk. Het ledental van Heemschut ontwik kelt zich redelijk. De ledenwerfactie van vorig jaar leverde 1500 nieuwe leden op. Mond op mond-reclame blijft overigens de beste reclame. Ook het Strategisch Plan voor de monumentenzorg kwam ter sprake. Franssen herinnerde eraan, hoe Heemschut op de laatste vergadering van het Nationaal Contact Monumenten staatssecretaris Nuis met kracht heeft aangespoord nu eindelijk eens extra middelen voor de enorme restauratie-achterstand beschikbaar te stellen. Op initiatief van Heemschut werd een brandbrief naar Den Haag verstuurd. Hij heeft er vertrouwen in, dat Nuis nu echt over de brug zal komen. Op de goed bezochte vergadering kwamen ook enkele mutaties binnen het bestuur aan de orde. De bestuurs leden drs. D.van Leeuwen, drs. ing. W.L.F, Rietbergen en C.G. Scheltema traden af. Zij werden bedankt voor hun grote inzet. Het DB-lid Van Leeuwen en de heer A.H. Salden van Heemschut Limburg ontvingen voor hun bijzon dere verdiensten voor Heemschut de Ton Koot-penning.Herbenoemd werden de heren y. Franssenmr. G.M van Oerle en mr.J.L. Matti. Voorzitter J.Franssen maakte bekend zich bereid te hebben verklaard nog tot uiterlijk 1997 voorzitter te blijven. Franssen werd in 1987 voorzitter van Heemschut. Als nieuwe bestuursleden werden benoemd mevrouw drs. I. Günther uit Den Haag en drs. J.A.M. van Diederen te Monnickendam. Mevrouw Günther is jaren lang lid geweest van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Voorzitter J. Franssen reikt de Ton-Koot-penning uit aan drs. D. van Leeuwen voor zijn grote inzet en enthousiasme een lange reeks jaren. Staatssecretaris Nuisvzn Cultuur doet 'zijn uiterste best om geld te vinden' voor het Strategisch Plan om de enorme restauratie-achterstand weg te werken. Dat zei hij bij een presentatie van de plannen voor het Scheepsarcheologisch Centrum in Lelystad. Hij wees erop, dat zijn voorgangster mevr. d'Ancona wel een mooi plan naliet maar zonder financiële dekking en bij de formatie kwam er ook al geen geld op tafel. Dat moest dus nog gebeuren en zoiets vraagt tijd want het gaat om een grote financiële inspanning. Met eventuele 'meevallers' bij de depar tementen wil hij nu een speciaal fonds voor restautaties financieren, zo zei hij op 31 mei op de NCM-manifestatie 'Monumenten, maak er werk van'. De kans op meevallers is echter zeer gering. Op de laatste Landelijke Monumenten studiedag hekelde NCM-voorzitter Lammers het feit, dat Nuis tot dan toe slechts 5 miljoen beschikbaar stelde. 'En toen werd het stil' Heemschut-voorzitter Franssen herin nerde er toen aan, dat heel politiek Den Haag vorig jaar erkende, dat de situatie ernstig was en er veel geld extra nodig was 'en toen werd het stil...' (in Den Haag). Op initiatief van Heemschut ging er een brandbrief uit naar de staatssecretaris, waarop hij in Lelystad reageerde. Het initiatief leidde er ook toe, dat Nuis alle monumenten organisaties "in audiëntie" ontving om hen uitvoerig te horen. De trots van Haarlem, promotie van een stad in kunst en historie-, t/m 3-9 in Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 (open ma t/m za 11-17 uur, zo 13-17 uur) enTeylersmuseum Spaarne 16. Open di t/m za 10-17 uur en zo 13-17 uur. Zo fotografeerden zij de stad (Haarlem)-, t/m 2 5 -9 in het Historisch Museum Zuid-Kennemerland, Groot Heiligland 47. Open dit/mza 12-17 uur, zo 13-17 uur. Voor Haarlem stad werd-bodem en bewo ning-, t/m 3-9 in Arch.Museum Haarlem, Grote Markt 18. Open wo t/m zo 13-17 uur. Haarlem 2095, visie van vijf architecten op de stad in 2095; t/m 3-9 in Architectuurcentrum Haarlem, Groot Heiligland 47. Open di t/m za 12-17 uur en zo van 13-17 uur. De trots van Haarlem.: drie visies in fotos t/m 8-10 in het Nederlands Foto en Grafisch Centrum/Spaarnestad Foto archief, Groot Heiligland 62. Open ma t/m za 11-17 uur, zo 13-17 uur. Stadswandelinggeorg. door Monumentenzorg Haarlem. Kaart verkrijgbaar bij bovenstaande musea. (vervolg zie pag. 45)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 4