KORTE BERICHTEN Toekomst Noorderplantsoen Noord-Holland Beheer openbare ruimte te water Molen, belemmerd door het groen (fotoarchief G. deVries). Veel molens kunnen niet meer draaien Noord-Brabant Zorgen over Helmond HEEMSCHUT ACTIEF Zuid-Holland Zorg om oude stadhuis Molen moet ruimte hebben JK 43 Groningen - In december neemt de Groninger gemeenteraad een defini tief besluit over toekomstige inrichting en gebruik van het Noorderplantsoen. Zal het park vaker gebruikt gaan worden voor culturele activiteiten (een idee van het gemeentebestuur) of blijft het plantsoen voornamelijk het domein van de natuur en haar genieters? Het Noorderplantsoen is in 1880/1881 in Engelse landschapsstijl aangelegd op oude vestingwallen, naar een ontwerp van landschapsarchitect Copijn. Auto's hebben het park vele jaren doorsneden, totdat na een referendum in oktober 1994 een groot deel van het plantsoen voor dit verkeer is afgesloten. Al diverse jaren vindt in het park 's zomers het enkele weken durende Noorderzon-festival plaats, met circus, theater en muziek. De omwonenden van het park en de flora en fauna in het Noorderplantsoen ondervinden hiervan aanzienlijke overlast, vooral omdat het festival steeds meer ruimte in het park inneemt. Bezwaren van omwonenden haalden niets uit. Het oprichten van een 'semipermanent' theaterdak(een soort scheef omhoog staande eierkoek van zo'n 15 meter hoogte) wisten de omwonenden voorlopig echter wel tegen te houden. De omwonenden zien het park het liefst verlevendigd door de aanleg van kruiden- en bloementuintjes. Saskia Simon, PR-m,edewerker PC Heemschut Groningen Amsterdam, - In een brief aan B en W vraagt de heer M. van Praag Sigaar om een beter beheer van de openbare ruimte te water. Hij attendeert met name op twee roestige schuiten aan de Amstel bij de Magere Brug, volge stouwd met oude spullen. De gemeente heeft inmiddels een nota vastgesteld, die een beter beheer van openbare ruimte te water beoogt. Hopelijk wordt de situatie nu beter. Amsterdam - De Vereniging De Hollandsche Molen vraagt aandacht voor de windbelemmeringvzn molens. Als er niets in het beleid verandert, functioneert over 30 jaar nog maar een kwart van de 1011 windmolens in ons land. Bij 35% van de molens is de omgeving de afgelopen 30 jaar dermate verslechterd, dat ze nu niet of nauwelijks meer kunnen draaien. Obstakels in de nabijheid van molens leiden tot windbelemmering, waar door ze tot stilstand komen, vervallen en op den duur verdwijnen. Dat is de conclusie van het rapport Ruimte voor molens. Een onderzoek naar de inrichting van de omgeving van m,olens in ons land van de vereniging De Hollandsche Molen. In het rapport worden aanbe velingen gedaan. In bestem mingsplannen moet een zgn. molenbe schermingszone worden opgenomen. In streekplannen moeten provincies het belang van de omgeving van molens benadrukken. Bij planvorming moet in navolging van de Milieu Effect Rapportage een Cultuurhistorische Effect Rapportage plaatsvinden: een inventarisatie van archeologische overblijfselen, monumentale of karak terbepalende gebouwen en historisch- geografische structuren. De gemeente Utrecht heeft een dergelijke rappor tage verplicht gesteld. De Hollandsche Molen pleit verder voor een verhoging van de restauratiebud getten voor molens. Tweederde van de molens moet binnen afzienbare tijd opgeknapt worden. Daarvoor is jaar lijks 10 miljoen gulden nodig, terwijl er nu slechts 6 miljoen aan besteed wordt. Goed onderhoud voorkomt grote investeringen in de toekomst. B.F. Helmond - Heemschut maakt zich zorgen om het behoud van enkele waardevolle gebouwen en ensembles, die zijn voorgedragen voor plaatsing op de rijksmonumentenlijst. Villa Parkzicht aan de Kromme Steenweg is een van die gebouwen. De villa verkeert in verregaande staat van verwaarlozing terwijl plaatsing op de rijkslijst is goed gekeurd door de Raad. Een straatwand in de Pistoriustraat met 19de eeuwse arbeiderswoningen is ook genomineerd voor de rijkslijst maar de Raad vond plaatsing niet terecht vanwege de staat van onderhoud. Voor Heemschut is dat op zichzelf geen argument om niet tot bescherming over te gaan of restaura tie zou echt onmogelijk moeten zijn. Woerden - Heemschut maakt zich bezorgd over de ontwikkelingen rond de verkoop van het voormalige stad huis aan de Westdam. De gemeente wil een kantoor-, horeca- of detailhandelsbestemming geven aan dit markante gebouw. Heemschut vreest, dat de verkoop van het pand niet met voldoende waarborgen voor de bescherming ervan gepaard gaat. De nieuwe bestemming van het stad huis heeft een te ruime omschrijving. Heemschut wil graag meer informatie over concrete bouwplannen. De karakteristieken van dit gemeentelijk monument moeten hoe dan ook worden veilig gesteld. Goedereede - De molen bij de Goedereeseweg moet voldoende open ruimte om zich heen houden wil er sprake zijn van een goede molenbio toop. Dat stelt Heemschut in een brief aan B en W. De Bond maakt daarom bezwaar tegen de voorgenomen wijzi ging van het bestemmingsplan Goedereeseweg (tussen deze weg en de Oude Haven) i.v.m. een bouwplan. Dit gebied maakt deel uit van de histo risch belangrijke overgang tussen nederzetting en platteland. Deze gebieden worden in de steeds uitdij ende steden en dorpskernen steeds zeldzamer. Het behoud van een dergelijk gebied verdient de hoogste prioriteit.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 43