mi D. Koenders Leidekkersbedrijf f\ f\ Natuurleien Leipannen Torenwerk Lood-, zink- en koperwerk LEENHOUTS OOK GESPECIALISEERD IN RESTAURATIE EN ONDERHOUD VAN MONUMENTEN Gespecialiseerd in restauratie- en renovatiewerk Alles onder garantie Tel. 05450-9 22 17 Nijverheidsweg 3 - Neede Fax 05450-9 2219 j Uitgevoerd werden door ons onder andere: Kerk te Groede Beltmolen te Cadzand Molen Retranchement Kerk Brouwershaven Waterpoort te Sluis Stellingmolen Hoek Diverse Woonhuizen Westpoort te Sluis Kerk en Toren Kortgene Korenmolen te Sluis Kerk Sint Maartensdijk Kerk te Dreischor Kerk te IJzendijke Toren Sint Kruis Kerk te Aardenburg Oostpoort te Sluis Zuidpoort te Sluis Toren Stavenisse Kerk te Vosmeer Kerk te Baarland Balans Middelburg Hij heeft er dan ook geen emotionele binding mee. De vorige eigenaar had dit wel: hij heeft samen met anderen bezwaar gemaakt tegen de voorgeno men sloop. Verkoop komt ook niet ter sprake: het monument ligt op minder dan 50 meter afstand van de andere bedrijfs gebouwen. Deze 50 meter is de mini male afstand die in de Algemene maat regelen van bestuur is vastgelegd als afstand tussen een woning en een intensieve veehouderij. De boer is dus terecht bevreesd dat de eventuele nieuwe bewoners van het monument hem later op grond van milieu-wetge ving beperkingen kunnen opleggen. En zeker bij een eventuele bedrijfsuit- breiding is dit niet denkbeeldig. De praktijk heeft hem al tot leerschool gediend. De dienstwoning, die ook binnen de gestelde normafstand van 50 meter ligt, werd vroeger particulier bewoond. Met de toenmalige bewoners zijn er problemen geweest over stank overlast. Dit is de reden waarom de boer deze dienstwoning heeft terug gekocht. En uiteindelijk is hij er zelf in gaan wonen. Het monument werd een speelbal voor weer en wind; met het te verwachten resultaat! De systematische verwaarlozing van het pand is niet goed te praten en dit geldt zeker het feit dat de huidige eigenaar inmiddels een groot deel van de historische betegeling, een 18de eeuwse Makkumer wandbetegeling, uit het woonhuis heeft verwijderd. Door de inspecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is hij ervan op de hoogte gesteld dat dit een over treding is van de monumentenwet. Dilemma Het dilemma is duidelijk: vanuit het standpunt van de eigenaar, als onder nemer, is het begrijpelijk dat hij er weinig voor voelt om het monument te verkopen maar het is natuurlijk ontoelaatbaar dat zo met een Rijksmonument wordt omgesprongen. B en W van Opsterland formuleren het als volgt: 'De boerderij is van grote historische betekenis vanwege de zeld zaamheid van het type en de architec tonische waarden. In het kader van de ontwikkeling van de regionale agrari sche geschiedenis is het monument van bijzonder belang. Bovendien is de boerderij van belang in verband met de markante ligging in het landschap. Sloop van dit monument moet dus voorkomen worden.' Een ander, door B en W niet genoemd, argument is dat aan de boerderij in het verleden met erg veel subsidie groot onderhoud is verricht. Dit is een reden te meer om een sloopvergunning te weigeren. Onlangs besprak het Bestuur van Heemschut deze kwestie uitvoerig. Of er in deze individuele kwestie een voor alle partijen bevredigende oplos sing gevonden wordt, is afwachten. Maar de vraag is natuurlijk hoe zo'n patstelling in de toekomst voorkomen kan worden. Versoepeling van de milieu-wetgeving bij monumenten ligt voor de hand maar het is de vraag of deze oplossing op langere termijn verstandig is. Het effect zou wel eens omgekeerd kunnen zijn: hierdoor kan het minder aantrekkelijk worden om in een historische boerderij te gaan wonen. Een andere mogelijkheid is om bij het bouwen van nieuwe bedrijfsgebouwen meteen al de 50 meter grens in acht te nemen. Deze rigoreuze oplossing zal vaak overbodig blijken te zijn en vanzelfsprekend op grote weerstand stuiten van de boeren, die op dit moment tot grote tevreden heid wonen en hun bedrijf uitoefenen in een monument. Een ding is zeker: voorkomen moet worden dat van de bewuste verwaarlozing van Den Vriezen Sathe een precedentwerking uit kan gaan. De eigenaar heeft bewust de Monumentenwet overtreden en dit kan niet zonder gevolgen blijven. Math Berkers is geograaf te Raalte en medewerker van Heemschut Met dank aan de heerj. C. de Kroon van de PC Heemschut Friesland en de heren J. Vonk en M. Donker van de gemeente Opsterland. j i Leenhouts' Aannemings-Bedrijf b.v. Nieuwstraat 52 Postbus 25 4524 ZG Sluis tel.: 01178-74000 fax: 01178-62140 38

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 38