Thijs Asselbergs BOEKEN Oude Groninger Kerken. Restauratie Vleeshal Haarlem Nieuwbouw Verbouw Renovatie Restauratie Vde VRIES'BOUWBEDRIJF B.V. zo'n 3 5 deeltjes verschenen met even- zovele onderwerpen. Onder redactie van Ben Speet verscheen vorig jaar een uitgave over De Vijfhoek. In het verleden verschenen er uitgaven over bijvoor beeld Westerveld, het huis met de sfinxen (Eindehout), het Frans Halsmuseum enz. Deel 33 heeft als titel: 'Vogels boven het moerasdoor Reint Buser, een reis door de Haarlemmermeer langs plaatsen en monumenten die een belangrijke rol speelden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Opstellen, verhalen uit de mond van betrokkenen, trefwoor den met toelichting, anekdotes geven tezamen een indruk van het leven en verzet in de polder tijdens de oorlog. Deel 34 heeft als titel 'Het Hof e van Willem van Heijthuijsenhet enige hofje buiten de poorten door Ben Speet. Het boekje werd geschreven als dank voor de inzet van oud regentes mevrouw Dijkstra, die tijdens en na haar regentschap zoveel mogelijk gegevens over het hofje verzamelde en op papier stelde. Aan Speet de opdracht deze gegevens uit te werken en met verder archiefonderzoek aan te vullen. Hij heeft zo goed als mogelijk de geschiedenis in chronologische volgorde te boek gesteld. Allereerst een hoofdstuk over de vermogende, zonderlinge en kinderloze Willem van Heijthuijsen, die bij testament het hofje liet stichten. Restauratie en bewonersgeschiedenis komen uitvoe rig aan de orde. De verschillende deeltjes variëren in prijs en liggen tussen de f 15,- en f3 5,-gulden. Uitgeverij De Vrieseborch, Zeilweg 1 2013 DA Haarlem. Tel 023-325620. Een stukje moderne Haarlemse architectuur wordt beschreven in de uitgave 'Thijs Asselbergs; stadsarchitect van Haarlem 1990-1994' door Cilly Jansen. In het kort worden o.a. beschreven de functie van de stadsar chitect in heden en verleden, de taak opvatting, het architectuurbeleid in de bijna vijfjaar en de resultaten die Asselbergs boekte, zijn verschillende plannen, evenals de relatie met de gemeente, de welstands- en de monu mentencommissie. Als rode draad door de hoofdstukken lopen de opvat tingen van Asselbergs over architec tuurbeleid. Natuurlijk worden de projecten besproken die in de tijd van Asselbergs tot stand zijn gekomen zoals de nieuwe Lange Brug (in de volksmond al verbasterd tot de Verfroller) en de nieuwbouw van het energiebedrijf langs de Oudeweg alsmede de plannen die nog verwezen lijkt kunnen worden. Tot slot een beknopte biografie en een lijst van werken, publikaties en lezingen. Een uitgave van ABC Haarlem, in samen werking met Architectlira Natura Pers. Amsterdam, 1995. 71 p. ISBN90.71570.48.7 Prijs f24,50 De Stichting Oude Groninger kerken blijft onverminderd actief, ook in het uitbrengen van publicaties. Dit jaar kwam een handzaam boekje uit: 'Kerken in Groningen'. Drs. Ada van Deijk (zij schreef ook 'Romaans Nederland') geeft in dit 144 bladzijden tellende werk een overzicht van historie, architectuur en inrichting van 70 Groninger kerken. Verder zijn er twee nummers van het tijdschrift 'Groninger Kerken' uitge komen waarin uitvoerig gedocumen teerd en voorzien van foto's aandacht geschonken wordt aan leven en werk van beeldhouwerde R(?'&(1661 - 1738?). De Rijk leverde houtsnijwerk van zeer hoge kwaliteit voor kerken, overheidsgebouwen en woonhuizen, voornamelijk in het noorden van het land. Informatie: Stichting Oude Groninger Kerken, Westersingel 43, 9718 CD Groningen, telefoon 050- 123 569. FRANS HALSSTRAAT 12 TELEFOON 023 - (5)26 29 50 2021 EK HAARLEM FAX 023 - (5)25 00 78 NIEUWBOUW - 50 KV - STATION HAARLEM 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 34