Bi Boeken BOEKEN OVER HAARLEM Anne-Marieten Cate Ter gelegenheid van het 750jarig bestaan van Haarlem verschenen er tientallen boeken en in de rest van dit jaar zullen er nog ettelijke verschijnen. Rond de Open Monumentendagendie dit jaar uitbundiger dan voorheen georganiseerd gaan wordenkan men ook nog een aantal tegemoet zien. OVER Haarlem EN OMGEVING Schuwe* Go Vicit Vim Virtus De stad Haarlem wordt geëerd met het deugdelijk boekwerk Deugd boven geweld; een geschiedenis van Haarlem. 1245-1995, onder redactie van G.F. van der Ree-Scholtens met medewer king van een groot aantal auteurs. Overzichtelijk wordt de geschiedenis van Haarlem verteld vanaf de 10de eeuw, de eerste vermelding, tot vandaag de dag. Het initiatief tot deze uitgave, een nieuwe 'totaalgeschiede nis' van de stad werd genomen door de Historische Werkgroep Haarlem en het gemeentearchief. De uitzonder lijke culturele bloei in de 16de en 17de eeuw vormde het uitgangspunt. Het boek is opgedeeld in vier tijdvakken, die elk weer onderverdeeld zijn in zes aandachtsgebieden, geschreven door verschillende deskundigen, te veel om op te noemen. Door deze aanpak kan men makkelijke keuzes maken; inte ressegebieden selecteren en afzonder lijke hoofdstukken lezen, want 'Deugd boven geweldis een enorme pil. Tot slot bevindt zich in het boek een zeer uitgebreide bibliografie, bijgewerkt tot 31 december 1994, van de hand van A.G. van der Steur. Deze prachtige uitgave bevat vele kaarten en afbeeldin gen, waarvan een groot aantal in kleur. Hilversum, Verloren, 1994. 690p. ISBN 90.6550.504.0 Prijs f75,- Architectuurgidsen Sch'uyt Co is een uitgeverij die vooral boeken uitgeeft over Haarlem en omstreken. Bekend is de Haerlemia- reeks met uitgaven over de buiten plaatsen Hartenlust en Paviljoen Welgelegen, Haarlemmerhout-400jaar enz. Inmiddels is de serie uitgegroeid tot een tiental titels. Schuyt geeft ook de resultaten van onderzoek uit van de Werkgroep Architectuur Haarlem. 'Architectuur gids Haarlem onder redactie van Piet Roos, Bart Uittenhout en Wim de Wagt verscheen in 1992 en geeft een korte beschrijving, literatuurverwijzing, foto en soms plattegrond van 189 objecten in chronologische volgorde. Van de Amsterdamse Poort uit 13 5 5 tot en met het hellende flatgebouw van Koen van Velsen uit 1991/2 aan de Solidarnoscstraat in de Zuiderpolder. Uiteraard is er een hoofdstuk gewijd aan de stedebuwkundige ontwikkeling van Haarlem. Haarlem, 1992,159 p. ISBN 90 6097.310.9 Prijs f39,50 In dezelfde serie verscheen 'Het winkelgezicht van Haarlem', waaraan Loes Vroom elders in dit nummer uitvoeriger aandacht besteedt. In het kader van het jubileumjaar verscheen als eerste uitgave 'Haarlem in uitvoering; foto's gemaakt in opdracht van Openbare Werken Haarlem 1900- 1940' door Bart Uittenho'ut en Jos Fielmich. Het is een fotografisch verslag van de projecten die vanaf het begin van deze eeuw door openbare werken zijn uitgevoerd. Openbare werken bezit een grote collectie foto's van Haarlem die een goed beeld geven van veranderend Haarlem in de periode 1900-1940. Gemeentewerken fotografeerde de betreffende bouw plaats voorafgaande aan de bouw, tijdens de bouw en na oplevering. Het eerste hoofdstuk vertelt de geschiede nis, van de stadsfabriekin de middel eeuwen tot en met Gemeentewerken anno 1994. De foto's zijn stuk voor stuk van uitzonderlijke kwaliteit en vooral de foto's tijdens de werkzaam heden wanneer werknemers en opzichters half poserend in de lens kijken zijn indrukwekkend. Tussen de foto's door korte bijdragen over (stads)architecten, het fotoarchief en de bedrijfsfotograaf (sedert 1972 is dat de medesamensteller van deze uitgave Jos Fielmich) en Haarlemse bruggen. Een indrukwekkende uitgave met grote foto's (bijna A4-formaat), uiter aard zwart-wit. Haarlem., 1994. 128p. ISBN90 6097.383.6 Prijs f49,50 J.B. van Lochem Journalist en kunsthistoricus Wim. de Wagt, die ook regelmatig voor Heemschut schrijft, verrichtte jaren lang onderzoek naar de Haarlemse architect Han van Lochem Een deel van het oeuvre van de architect stelde hij te boek in: 'Van. Lochem. 1881-1940; beelding van levenshouding; landhuizen en woningbouwprojecten. 'Tot half mei was er in Haarlem tevens een tentoon stelling aan het werk van Van Lochem gewijd. De socialist Van Lochem trok uit idealisme in 1926 zelfs naar de Sovjet Unie (Kemerovo), waar hij enkele woningen en een school bouwde. Hij kwam echter een jaar later teleurgesteld terug en stortte zich in een nieuwe stijl, Het Nieuwe Bouwen. Voor die tijd bouwde hij landhuizen, villa's en woningen in een keur van stijlen, van Frank Lloyd Wright's invloed tot de Hollandse plattelandsstijl. Via gesprekken met familieleden, opdrachtgevers, bewoners en briefwis selingen, waaruit uitvoerig geciteerd wordt, beschrijft De Wagt leven en werk van Han van Lochem en probeert het belang van de relatie tussen opdrachtgever en architect aan te tonen. Tussen de regels door komt men veel te weten, maar een duidelijke en overzichtelijke biografie van Van Lochem ontbreekt in het boek. Hij beschrijft een vijftal woonhuizen en Tuinwijk-Zuid en legt relaties naar ander werk. De verschillende hoofd stukken lezen door de vele citaten als een roman omdat de uitwijdingen zo uitvoerig zijn. Van Lochem ontwierp ook meubilair, die hij bij de Haarlemse firma Van Zutphen liet uitvoeren. Hij trok regel matig kunstenaars aan voor het deco ratieve aspect, zowel voor het in- als exterieur. Het boek is zorgvuldig uitgegeven met veel afbeeldingen. Jaimmer genoeg moet je voor het lezen van de bijschrif ten het boek kantelen. De Wagt zou nu echter het complete oeuvre van Van Lochem moeten beschrijven en de verschillende deelonderzoeken bundelen. Niet in het boek, maar wel op de tentoonstelling, waren bijvoor beeld foto's en tekeningen te zien van de electriciteitshuisjes (een aantal werd onlangs gerestaureerd) die Van Lochem ontwierp voor de PEN, het electriciteitsbedrijf en het inmiddels gesloopte Sportfondsenbad. Maar de Wagt heeft in een interview in het Haarlems Dagblad (7-4-1995) gezegd, voorlopig te stoppen. In ieder geval weten we weer meer over het werk van Van Lochem, die vooral in Haarlem en directe omgeving bouwde. Haarlem., Schuyt Co. 1995. 368p ISBN 90.6097.379.8 Prijs f59,50. Haarlemse miniaturen Een andere Haarlemse uitgever is De Vrieseborch die de Haarlemse Miniaturen uitgeeft. Inmiddels zijn er

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 33