m Magazijn De Zon Literatuur Oprechte Haarlemmer Olie, uithangbord van firma De Koning en Tilly. ling voor het publiek gedurende de Open Monumentedag 1994 heel veel bezoekers trok. Verderop langs het Spaarne, voorbij de Hooimarkt en de Friese Varkensmarkt, die uitlopen op de Spaarndamseweg, zien we aan de overkant van het water de voormalige Droste-fabriek (met tegeltableau van de bekende verpleeg ster), waarvan het oudste deel uit 1897 dateert. Het bedrijfsgebouw huisvest thans Dutch Cocoa Chocolate. Onlangs is bekend geworden dat dit bedrijf tegen het eind van het jaar deze behuizing zal verlaten omdat moder nisering van het produktieproces dat noodzakelijk maakt. Het monumentale station van Haarlem. De vraag is derhalve wat er met dit karakteristieke oude fabrieksgebouw zal gebeuren. De gang van zaken met het Enschedé-complex stemt niet tot optimisme voor de toekomst van deze fabriek, al is er tegenwoordig ten aanzien van het industrieel erfgoed sprake van een veranderend klimaat. Verder zijn hier ook de imposante fabriekshallen van de machinefabriek v/hgebrs. Figee (1927). Vlakbij, aan de Paul Krugerkade, bevindt zich ook uit het in 1902 verrezen fabrieksgebouw van de chocoladefabriek Union. Van de omgeving van het Spaarne naar de intieme binnenstad van Haarlem. Daar zijn vooral veel fraaie oude winkelpanden te vinden. Een voorbeeld daarvan is het winkelhuis op de hoek van de lange en de korte Veerstraat, daterend uit 1899: het eerste pand van Vroom Dreesman in Haarlem, oorspronkelijk magazijn De Zon geheten. Het exterieur is in voortreffelijke staat. In het pand is nu het restaurant 'De Componist' geves- tigd. Een ander fraai winkelpand vinden we aan het Spaarne nr. 48, gebouwd in 1900 injugendstill voor de Algemene Noord-Hollandsche Maatschappij voor Levensverzekering. Uiterst fraai zijn de tegeltableau's in de portieken. Curieus is natuurlijk de drogisterij Van derPigge aan de Gierstraat, aange plakt tegen het uit 1930 daterende warenhuis van Vroom Dreesmann: een levende herinnering aan de strijd, die de van 1849 daterende drogisterij voerde tegen het warenhuis. Van der Pigge wist niet van wijken en leeft dus tot op de dag van vandaag verder in de schaduw van de warenhuisgigant. Aan deze selectie van het industrieel erfgoed van Haarlem moeten nog de (vroegere) postkantoren van de stad en het station worden toegevoegd. Het oude postkantoor aan de Zijlweg (dat nu een bankinstelling huisvest) is een van de geslaagde creaties van architect C.H. Petersdie schepper van de 'post- kantorengotiek'. Verder vinden we het (hoofd)postkantoor van architect Crouwel{ 1922) aan het Raaks, dat echter bij een verbouwing in de jaren zestig veel van zijn aantrekkingskracht heeft verloren. Tot slot: Haarlem heeft een van de mooiste oude stationsgebouwen van ons land. Het is tot stand gekomen in de periode 1905-1908 naar een ontwerp van architect D.A.N. Margadant. Het station bevindt zich voor een goed deel nog in de oorspronkelijke staat met fraaie tegeltableaus's in Jugendstil en een fraaie ijzeren overkaping. - Drs. P. Nij hof e.a.: Op zoek naar ons industrieel verleden, deel 2 (1987), pag. 25 'Bloembollen, bedrijfsge bouwen en blekerijen.' - Herbestemming in Nederland, Walburg Pers (1994), pag. 33 C.H.R.T. Weevers: Enschedé- complex, Haarlem. -Wandeltocht langs Haarlemse architectuur in de periode 1850- 1940 (1993), tekst: Bart Uittenhout.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 32