bagO \3> Tras troef! Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras. arwo postbus 9 2100aa heemstede 023-232527 m Noot -nent- >P"tz X J z Plattegrond van twee bouwblokken in L en U-vorm rondom een binnenpark gesitueerd. architectuurgeschiedenis en uiteinde lijk werd het in 1978 tot rijksmonu ment verklaard. Uniek is deze tuinstad zeker. Alleen al door wijze waarop het stedebouwkundig in elkaar steekt. Vanaf de openbare straat bereikt men via een poortdoorgang in de bouwblokken een prachtig, besloten binnenpark waarop de privé-tuinen en woonka mers zijn geörienteerd. Architectuur en landschap vloeien als het ware in elkaar over. Erg duur Het grootscheepse restauratieplan om de vervallen wijk van de ondergang te redden werd in de periode 1990-1993 door het ingenieursbureau Haskming uitgevoerd. Een uitzonderlijk project. Het restaureren van een 20ste eeuws complex van 86 woningen is een nieuw fenomeen in monumentenland. Voorheen had men hoofdzakelijk te maken met afzonderlijke gebouwen van vóór 1850. Een andere reden om van zo'n restauratie af te zien zijn de kosten. Die zijn zo hoog - in dit geval zo'n 180.000 gulden per woning - dat er niets overblijft voor andere monu menten. Voor Haarlem, een mooie historische stad met belangrijke monumenten, was dat een groot probleem. Tot slot zijn de huizen in de loop van de tijd meestal zo veranderd dat het herstellen van de oorspronke lijke eenheid van het complex niet meer mogelijk is. Tuinwijk-zuid, als stedebouwkundige eenheid, was rede lijk gaaf gebleven doordat slechts één eigenaar de woningen beheerde. Kleurafwijking Het project behelsde de volgende werkzaamheden: versteviging van de fundering met. injectiepalen, herstel en vernieuwing van gevels, schoorstenen, balkons, pergola's, kortom van alles, op de brievenbussen na. Aan de buitenzijde werd een aantal zaken teruggebracht naar de oorspronkelijke situatie: de glas-in-lood ramen, de raamindeling van de balkondeuren, de tussenscheiding van de balkons en de kleurstelling van het houtwerk. Of de gekozen kleuren - karmijnrood voor de deuren en okergeel voor de ramen, kozijnen en daklijsten - helemaal oorspronkelijk zijn, blijft een vraag. Zwart-wit foto's uit 1923 doen vermoeden dat de ramen en kozijnen veel donkerder van kleur waren. Maar écht storend is de kleurafwijking van het nieuwe metselwerk. Dat steekt zo schril tegen het oude, vervuilde metsel werk af dat de eenheid in de gevels ernstig is verstoord. Een probleem dat zich overigens altijd bij herstelwerk zaamheden van metselwerk voordoet. Hopelijk trekt het verschil weg wanneer ook de nieuwe bakstenen vervuild zijn. En zo lijkt 'een betreurenswaardige geschiedenis'1 tóch nog een goede afloop te hebben. Maar zou de gaafheid van het complex ook in de toekomst bewaard blijven nu besloten is de woningen aan afzonderlijke eigenaren te verkopen? We wachten het af. Olga van der Klooster is bouwhistorica te Heemstede 1 Raadsverslag Heemstede, 1926, 4-11 (190). 24

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 24