het Enschedé-terrein kan er zo zelfs openbare ruimte worden toegevoegd aan de binnenstad.' Straatwand wordt weer gevuld Aanvankelijk zou aan het plein het gat worden toegevoegd, dat is ontstaan door de sloop van een gevelwand aan de zuidzijde van de Damstraat. Zowel de Rijksdienst voor de Monumentenzorg als Heemschut zien dat gat met lede ogen aan en zouden graag de straatwand weer willen herstellen door het gat te vullen. Wethouder Schouten: 'De Rijksdienst is tevreden met het stede bouwkundig model voor het totale plan, al kan er met de architectuur nog veel verpest worden volgens RDMZ. Op een punt is de Rijksdienst echter negatief en dat is de uitbreiding van het plein met het gat aan de zuidzijde van de Damstraat. Daarom gaan we nu het bestemmingsplan wijzigen en de straatwand daar herstellen.' Nog te hoog Hoe zit het met de hoogte van de bebou wing van de diverse onderdelen van het nieuwe complex? 'We hebben met simulaties bestudeerd hoe de hoogte uitwerkt op gevoelige punten in de stad. Dat leverde op een aantal plekken een storend beeld op hoewel het meeviel. Het gevolg is, dat de achtste laag van de rechtbank eraf is gegaan en de hoogte 27 meter wordt, (de dakgoot van de naburige Grote Kerk is 29 meter en op de 27 meter van de rechtbank komen ook nog liftopbouwen van 4 meter red.). Ook de hoogte van de toneeltoren is aange- Plattegrond Enschedé-terrein. Op de zwart gearceerde vlakken komt de Rechtbank. Op de grijs gearceerde vlakken schouwburg, horeca/kantoren en appartementen. achter de hand houden als een louter culturele invulling niet zou lukken. In 1991 concludeerde de raad, dat een geheel culturele ontwikkeling niet haalbaar was. De raad wilde toen op het terrein een rechtbank hebben, een parkeergarage, een hotel met eventu eel enige appartementen en een bescheiden winkel- en horecaontwik- keling. Bovendien zou de haalbaarheid van een schouwburg op die plek moeten worden onderzocht. De raad wilde dit alles realiseren in de publiek-private constructie.' Raad: we zijn het zat Uw voorganger en partijgenoot Paul Marselje kwam daarna ten val omdat hij alsnog een publieke discussie over de plannen wilde. 'Laat ik daarover duidelijk zijn. Hij was gewoon niet in staat om het hele project van de grond te tillen. Hij had niet voldoende slagkracht en ook in het college ontbrak het vertrouwen, dat het ooit wat zou worden. Als hij heel duidelijk had gezegd "ik wens alles openbaar te doen en de rest van het college niet" was het een heel andere discussie geworden. In 1992 was de houding van de colle gepartijen heel duidelijk: je voorgan ger is hier op gesneuveld. We zijn het zat. Nu moet het maar eens van de grond komen'. Was er voldoende politieke steun voor de plannen? 'In augustus 1991 waren CDA, WD en D66 voor de plannen en ook de PvdA steunde ze maar had wel twijfels over de schouwburg'. Voortaan beter Op een gegeven moment is de gemeente onverhoeds gaan slopen in een beschermd stadsgezicht zonder rekening te houden m,et de Monumentenwet. Wel erg slag vaardig. 'Er had inderdaad een aparte sloop vergunning moeten worden aange vraagd maar materieel maakte het niets uit want dezelfde instellingen, die advies hadden moeten geven waren positief. Alles wat monumentaal en beschermd was is blijven staan. Wat gesloopt is, zijn alleen de niet-beschermde delen, terwijl het hoekpand naast het hoofd gebouw van Enschedé nog op de gemeentelijke monumentenlijst is gezet en ook behouden bleef. Overigens heb ik daarna wel gezegd: 'Laten we voortaan zorgen, dat er steeds goed met de eisen van de Monumentenwet rekening wordt gehouden'. Er wordt nu op het terrein een fors plein gecreëerd. Is dat niet wat overdreven zo vlak bij de Grote Markt. Zonder dat plein zou de bebouwing misschien minder intensief en hoog kunnen, een wens van Heemschut. Bovendien m,oest nu een hele gevelwand worden afgebroken, wat Heemschut zeer betreurt. 'Een heel legitieme discussie. De Spaanse stedebouwkundige Busquet heeft bewust gekozen voor dit plein omdat hij er alle routes en ingangen wil concentreren. Het huidige Concert gebouw heeft nu bijvoorbeeld een ingang in een steeg. De bestrating en inrichting van het plein zullen een eenheid vormen met de Grote markt. Door heel chirurgisch om te gaan met

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 19