m dto sw -j 0 «i t.'.i,' v. -. ■',:/';r> W:'t V'; Hoofdwacht, fotogrammetrische opname van de zijgevel. Tekening: Pressler en Partner, Duitsland. verplaatst of bijgemaakt. Alleen aan de zijde van de belending werd, uit het zicht vanaf de Grote Markt, een dakkapel geplaatst. Deze was noodza kelijk voor het gebruik en als vlucht weg van de zolderverdieping. De monumentale voorgevel werd wel geheel opnieuw gevoegd en de raam- luiken werden vernieuwd. Op de verdieping werden, achter de luiken, weer ramen met een kleine roedever deling aangebracht, zoals oorspronke lijk ook het geval was. Voor het glas werd zoveel mogelijk opnieuw gebruik gemaakt van de oude ruitjes. Voor de andere ramen werd glas verwerkt met een quasi 18de eeuws aanzien. Dat werd betrokken van de fa. Bogtman in Haarlem. Dit glas wordt nog geheel handmatig vervaardigd volgens de oude procédés. In tegenstelling tot het verleden blijven de luiken nu openstaan. Daardoor is er een betere lichttoetreding op de verdiepings ruimte erachter en heeft de voorgevel een minder gesloten aanzien. Al het houtwerk werd opnieuw geschilderd, waarbij ook het natuursteen weer, net als voorheen, werd meegeschilderd. Dat laatste gebeurde in een iets donkerder tint. Als kroon op het werk zijn de twee hardstenen leeuwtjes op de balustrades van het balkon terugge plaatst. In de jaren tachtig werden zij verwijderd wegens bouwvalligheid van het balkon. Dat werd later vernieuwd maar de leeuwtjes bleven eenzaam in het depot achter. Beide leeuwtjes ondergingen een verjongingskuur, waarbij ontbrekende delen werden bijgemaakt. Interieur De bel-etage werd opnieuw ingedeeld. Van de oude hal en de belendende keuken werd één geheel gemaakt om de representatieve ontvangsthal te kunnen maken. Een 18de-eeuwse schoorsteenmantel kwam zo beter tot z'n recht. De balklaag werd in het zicht gebracht en de vloer voorzien van twee soorten natuurstenen tegels. De profilering en detaillering van de nieuwe trappartij kregen in het halge deelte extra aandacht. Op de verdie pingen werd een vereenvoudigde uitvoering doorgevoerd. In de hal werd op verschillende plaatsen 18de eeuws tegelwerk uit de collectie van monumentenzorg aangebracht als verticaal archief. Onder de trap werd een toilet gemaakt. Een fonteinbakje en tegelwerk uit de 18de eeuw, even eens uit de collectie van monumenten zorg, vonden in het voorportaal een nieuwe bestemming. In de Tademakamer, de bestuurskamer van het bestuur van de Vereniging Haerlem, werd in een bestaande kastenwand een pantry ingebracht. Het gehele interieur werd geschilderd in een bijzondere kleurstelling. Op de verdieping werden de oude cachotwanden en de Provoostkamer met zorg behandeld. Eén cachotwand werd verplaatst en als voorzetwand voor de pantry aangebracht. De cachotwanden hebben veel te vertel len. Er komen tal van inscripties, namen en tekeningen op voor die door indertijd gevangen gezette deugnieten van de schutterij zijn aangebracht. Elet nieuwe trappenhuis voert door de oude Provoostkamer. In verband met de brandweervoorschriften moest de binnenzijde brandwerend bekleed worden. Om de inscripties in het zicht te houden werd gekozen voor het aanbrengen van brandwerend glas. De vrijwel ongedeelde verdiepings ruimte zal de Vereniging Haerlem gaan benutten als expositieruimte. De (bouw-)géschiedenis van de Hoofdwacht zal daarin centraal staan. Het is de bedoeling dat het gebouw gedeeltelijk voor het publiek wordt opengesteld. Tijdens de Open Monumentendagen op 9 en 10 september en drie weken daarna zal de (bouw-)geschiedenis van de Hoofdwacht onderdeel uitmaken van een tentoonstelling over bouwhis torisch onderzoek in Haarlem, die in de Refter van het huidige stadhuis te zien zal zijn. Zo zullen beide Haarlemse stadhuizen tegelijkertijd in de belang stelling staan. Bart Uittenhout Martin Busker Koos Steehouwer (IBID) Ontwerp en restauratiebegeleiding: Martin Busker Financiën en beleid: Fons Kruijer Advies restauratie/begeleiding bouw historisch onderzoek: Bait Uittenhout Historisch onderzoek: Wil den Heijer Bouwhistorisch onderzoek: IBID Den Bosch

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 15