Wilhelmina mavo in gevarenzone HEEMSCHUT ACTIEF Ondanks het feit dat de Jonge Bouwkunst door het Monum. enten Inventarisatie Project steeds meer waardering geniet,wordt de Wilhelmina Mavo in Rhenen metsloop bedreigd om plaats te maken voor seniorenwoningen. ANNE MARIE TEN CATE Dakenspel van de Wilhelmina mavo In Rhenen is naast de gemeentelijke monumentenverordening, welke gekoppeld is aan de gemeentelijke zorg voor veertien rijksmonumenten, een gemeentelijke Monumenten commissie gevormd. Deze heeft als belangrijkste taak om objecten voor een mogelijke gemeentelijke lijst uit de MlP-inventarisatie te selecteren. Medio 1993 was deze concepdijst gereed. Als één van de belangrijkste gebouwen, hoog gewaardeerd door alle commissieleden, geldt de betreffende Wilhelmina mavo. Amsterdamse School De voormalige middelbare school dateert uit 1931 en is naar ontwerp van de Amerfoortse architect J.B. van de Haar gebouwd in de stijl van de Amsterdamse School. In 1954,1959 en 1974 werd de school verbouwd en uitgebreid. De woningen in de directe omgeving van de school zijn van latere datum, maar het geheel vormt een eenheid. Door een fusie van scholen heeft de school haar oorspronkelijke functie verloren en staat leeg. Eigenaar is de Dienst Domeinen en deze zorgt voor tijdelijke, toeziend houdende bewoners. Het gemeentebestuur van Rhenen heeft - ondanks de hoge waardering van de Gemeentelijke Monumentencommissie - andere plannen met de school en omgeving; afbraak en nieuwbouw van een senio renwoningen complex. Het verzoek van de Gemeentelijke Monumentencommissie aan het College van B en W om te onderzoe ken, in hoeverre de school verbouwd zou kunnen worden tot seniorenwo ningen heeft geresulteerd in een plan. Maar is dit is in verband met onduide lijke randvoorwaarden van de hand gewezen en het complex moet gesloopt te worden, vindt de gemeente. Afgelopen zomer werd het de monumentencommissie en andere betrokkenen duidelijk dat de gemeente onveranderd vasthield aan de sloop- en nieuwbouwplannen ter plaatse. Pogingen om via de Provincie Utrecht op zeer korte termijn een reddingspo ging te ondernemen strandden. Deze reddingspoging hield in dat enkele architectenbureaus uitgenodigd werden plannen te ontwikkelen voor verbouw tot seniorenwoningen. PC Utrecht Het was de PC Utrecht inmiddels ter ore gekomen dat bij de provincie de afdeling, belast met de uitvoering van het MIP en MSP (Monumenten Selectie Procedure) de Wilhelmina mavo als serieuze kandidaat te boek staat om geselecteerd te worden als Rijksmonument. Het is een goed en zeer gaaf voorbeeld aldus de beschrij ving in het MlP-rapport. De gemeente Rhenen heeft echter haast en wil de 6 ton subsidie in het kader van het Besluit Woninggebonden subsidies niet mislopen. Er moet dus op korte termijn gesloopt worden. De nieuwbouwplannen liggen klaar. Eind november heeft de Provinciale Commissie Heemschut Utrecht Staatssecretaris Nuis verzocht de mavo op de Rijksmonumentenlijst te plaat sen. Lopende deze procedure geniet het gebouw volgens de Monumentenwet tijdelijke bescher ming. De hele procedure is extra vertraagd omdat de gemeente enkele procedurele fouten heeft gemaakt, waar door de uiteindelijke beslissing opge schort wordt. Uitstel kan winst zijn! Op haar beurt verzocht de gemeente de Rijksdienst het complex niet op de rijkslijst te plaatsen en de procedure snel af te handelen, opdat de gemeente toegezegde subsidies niet misloopt. De gemeente beweert dat zij van koopovereenkomst zou hebben afge zien, wanneer er een sloopverbod op het complex rustte. Bovendien was de Rijksoverheid (Domeinen) van meet af aan op de hoogte van de sloopplannen, aldus B en W verwijtend. Behalve Heemschut hebben inmiddels ook de 'Historische vereniging en oudheidkamer Rhenen en omstreken' en het Cuypersgenootschap de staats secretaris verzocht de school als rijks monument aan te wijzen. Pogingen van vele betrokken om de gemeente alsnog een technisch en financieel haalbaar plan te laten opstellen met behoud van het gebouw hebben wederom geen resultaat gehad. De gemeente Rhenen is onver murwbaar en blijft bij haar standpunt, vooral door het dreigend verlies van de toegezegde subsidies. Begin januari heeft de PC Utrecht ook nog bezwaar aangetekend tegen sloop van de Wilhelmina mavo. De proce durele fouten van de kant van de gemeente betekenen dan wel uitstel; de vooruitzichten zijn vooralsnog somber. 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 9