HEEMSCHUT ACTIEF Geen parkeergarage Gasopslag Langelo Sint-Pieterskerk Delft - Heemschut heeft bezwaren tegen de bouw van een parkeergarage aan de Nieuwe Langedijk. De vereni ging is niet bij voorbaat tegen de bouw van elke parkeergarage maar de keuze van de ligging van de geplande is niet erg gelukkig. Historische binnensteden zijn erg gevoelig voor de bouw van grootschalige projecten. Situering van parkeergarages net buiten de binnen stad ligt daarom meer voor de hand. De nu voorgestelde ingreep wijkt teveel af van de kleinschalige structuur van de Nieuwe Langedijk, heeft Heemschut aan de Delftse gemeenteraad laten weten. Norg - Provinciale Staten van Drenthe hebben na een aanwijzing daartoe van minister De Boer ingestemd met de plannen van NAM en Gasunie om bij Langelo in een gebied van hoge land schappelijke waarde aardgas op te slaan. Heemschut tekende samen met Natuur monumenten, Natuur en Milieu en de Drentse Milieufederatie bij de gemeente Norg bezwaar aan tegen het verlenen van een bouwvergunning met toepas sing van art. 12. WRO. De urgentie ontbreekt volgens Heemschut. Immers eerst moet nog het Streekplan worden gewijzigd. Het bezwaarschrift is nog in behandeling. Beroep op de Raad van State ligt in het verschiet. Eerder ging Heemschut al in beroep tegen de ministeriele aanwijzing. Boxtel - Ter gelegenheid van de restauratie van de Sint-Piéterskerk van Boxtel, een van de grote middeleeuwse kapittelkerken van Brabant, is op aandringen van Heemschut uitgebreid bouwhistorisch onderzoek verricht. De bouwhistoricus Dick Zweers uit Amsterdam tekende voor het onder zoek en de rapportage, die dank zij extra inspanningen van het kerkbestuur en bijdragen van onder meer de restau ratiearchitect Sturm uit Roosendaal konden worden gerealiseerd. Zelfs bij het meest zorgvuldige herstel van een monumentaal gebouw verdwij nen er bouwsporen die houvast kunnen bieden aan de reconstructie van de bouwkundige geschiedenis. Heemschut heeft het kerkbestuur er van kunnen overtuigen dat restauratie daarom het moment was om een gedegen bouwhis torisch onderzoek te doen. Bovendien worden door het plaatsen van steigers en het bloot leggen van te restaureren onderdelen plekken bereikbaar waar men onder andere omstandigheden nauwelijks zicht op kan krijgen. Het kerkbestuur heeft met zijn extra inspanningen zowel de wetenschap in het algemeen als de geschiedenis van Boxtel in het bijzonder een grote dienst bewezen. Het rapport van het onder zoek is niet in de handel. Integrale publicatie daarvan behoort niet tot de mogelijkheden, maar wellicht lukt het nog Zweers in de gelegenheid te stellen een voor een breed publiek leesbaar boekje samen te stellen. Herman Strijbos, technisch adviseur Heemschut Noord-Brabant De Sint Pieterskerk te Boxtel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 8