Luchtbrug nog steeds schuin voor het Pesthuis HEEMSCHUT ACTIEF i I 'AW:? Theater aan Parade niet zo uitbreiden Pand Ginnekenweg niet slopen Afstand houden tot golfbaan m&ïÈÊÊktim.\l. UIONAAL NATUURHISTORISCH MUSEUM cna»5Laan fti'ef ie o U4II vérf>6it'ifiQ vMïtehtet/einfi Den Bosch- Heemschut ziet niets in de huidige plannen tot uitbreiding van het theater aan de Parade. Het plan voorziet in een uitbouw van het theater zodanig, dat de rechte gevelwand wordt onderbroken en de marge tussen gevelwand en de aanwe zige bomenrijen wordt aangetast. Bovendien moet een aantal bomen wijken voor het plan. De nu nog heldere karakteristiek van het plein wordt op deze manier geweld aange daan, laat de Bond B en W weten. Brecla - Heemschut is niet gelukkig met het voornemen van B en W om een sloopvergunning voor het pand op de Ginnekenweg en daaraan gekop peld, een bouwvergunning voor ter plaatse vervangende nieuwbouw te verlenen. De Bond Heemschut heeft de minister van OCW dan ook verzocht, geen gehoor te geven aan het voornemen van het college van B en W. Er is alle reden om zich zorgen te maken over het behoud van dit pand, waarvan de gevel is uitgevoerd in ijsselsteentjes, volgens locale traditie. Heemschut wijst in de brief op het belang van het gevelbeeld, dat zeer bepalend is in het specifieke beeld van 'Het Ginneken'. Helmond - De Bond Heemschut vindt dat de golfbaan in het gebied Overbrug, op de grens van Helmond en Aarle- Rixtel, niet te dicht bij de kasteelboer derij aan de Overbrug mag komen te liggen. Wij zijn bang dat de historische hoeve op den duur gebruikt zal worden als kantine voor de Helmondse golfclub. Heemschut heeft bij gedeputeerde Staten bezwaar aangetekend tegen het nieuwe bestemmingsplan voor het gebied Overbrug. Heemschut maakt zich vooral zorgen over de toekomst van de kasteelboer derij, die vanwege de rol die het kasteel in de geschiedenis van het gebied heeft gespeeld inmiddels als Rijksmonument is gekwalificeerd. Heemschut vreest dat de huidige woonfunctie van de hoeve verloren gaat als de boerderij straks 'gean nexeerd' wordt door het golfterrein. Gerda Ackemians-Spijkerman, PR- medewerker Heemschut Noord-Brabant Leiden - Na procedures voor de Rechtbank en de Raad van State waarin de Stichting Arent van 's-Gravesande terzijde werd gestaan door de Bond Heemschut en na moei zaam onderhandelen zijn er wat de plattegrond van het Pesthuis betreft essentiële verbeteringen bereikt. De bouwer heeft toegezegd de structuur muur halverwege de noordvleugel (dat is de ingangszijde) van het Pesthuiscarré te handhaven. De lucht brug zal met vijftig van haar honderd en-vijftig meter worden ingekort. Dat lijkt heel wat, en een groot gedeelte van de ingangsgevel komt zo vrij te liggen. Maar de brug is nog steeds èn verbindingsgang èn leidingdrager èn 9 meter hoog en komt nog steeds uitge rekend over de hoek van de slotgracht aanzetten en moet dan uitgerekend aan de hoek van het Pesthuis worden bevestigd. Negen meter lijkt niet hoog in relatie tot de nieuwbouw die zestig metér hoog wordt met een metalen depottoren als een soort atoomreac tor. Maar negen meter komt wel tot halverwege het dak van het Pesthuis dat maar één verdieping telt. Schrijver dezes en de Stichting Arent van 's-Gravesande voor de scherpzinnige lezer in een interview in de Volkskrant van 17 februari 1995 als 'een mijnheer die als laatste bezwaarde tegen de verbouwing van het Pesthuis in Leiden is overgebleven'. Op het eerste gezicht is de suggestie van de wijze regelaar, de 'outgoing' Rijksbouwmeester die het interview geeft: 'Ik ben erg voor democratisch handelen, maar het is toch wel verve lend dat één persoon dwarsligt'. Terwijl in werkelijkheid een ruimtelijk monstrum dwars ligt in de meest letter lijke zin van het woord. De luchtbrug namelijk, die gemakkelijk met een laag overgangslid aan de westgevel zou kunnen worden aangesloten, komt schuin over de hoek van de gracht op de noordgevel van het Pesthuis aan. Dat betekent niet alleen een zware aantas ting van de integriteit van het Pesthuis, maar ook van zijn ruimte lijke plaatsing en, last but not least, van de gave ruimte voor de ingangsge vel, die samen met de omringende bebouwing een plein van mooie afme tingen vormt. Dat die ruimte door een hoog en schuin, abrupt beëindigd utilitair gevaarte wordt aangetast is juist een bezwaar tegen het plan waar over de Stichting en de Bond Heemschut het volledig met elkaar eens zijn. Het opvallende van het interview is dat het gehouden is met Kees Rijnbout, de scheidende, en met Wytze Patijn, de aantredende Rijksbouwmeester... Met andere woorden, Kees Rijnbout probeert niet alleen Stichting en Bond te marginaliseren, neen, hij probeert ook nog even zijn opvolger aan zijn ideeën te binden... En dan hebben we het nog niet eens gehad over de niet minder dan ramp zalige consequenties van aanhechting juist voor het interieur van die hoek van het Pesthuis! Ook hier ontstaat een onopgelost conflict van richting, materialen, functies, kleur, schaal ondeningen aan niet met elkaar te rijmen bronnen, enzovoorts... Kortom, het uitwendige monster sleept een inwendig monster mee als een venijnig staartje. Wouter Kuyper, secretaris Stichting Arent van s-Gravesande 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 7