L.Molhuysen overleden HEEMSCHUT ACTIEF Sloop onaanvaardbaar Bogardstraat opknappen en panden restaureren W EXPOSITIES professionele theatervoorstellingen kunnen bijwonen, of uitvoeringen van muziek- en toneelverenigingen uit de regio. Bovendien moet er kunnen worden vergaderd, gecongresseerd, gerecepieerd en gefeest. Plannen De gemeente Goes heeft een project ontwikkelaar ingeschakeld om een plan voor de invulling van het gebied rond de 'Prins van Oranje' op te stellen. Van dit nog niet volledig uitgewerkte plan zijn schetsen gepu bliceerd en als mogelijk planopzet besproken op een informatie-avond op 8 december 1994. Met.de project ontwikkelaar is inmiddels een inten tieovereenkomst gesloten. Dit houdt in dat de ontwikkelaar samen met de gemeente de haalbaarheid van het plan zal onderzoeken. In de plannen is de bouw van een parkeergarage annex bergruimte onder een deel van het schouwburg- terrein opgenomen, bestemd voor het personeel en de bewoners van de in het gebied te realiseren woningen. De toegang tot de decorberging en het toneel komt aan de Westwal. Hier worden ook zestien driekamerappar tementen gebouwd. Voorts vermeldt het plan een theaterplein dat door resten van een oude tuin met monu mentale bomen een groen karakter krijgt. Hier komt de hoofdentree te liggen. Ingreep De plannen, zoals ze nu aan de bevol king zijn gepresenteerd betekenen een forse ingreep in een gedeelte van de binnenstad van Goes, dat is gelegen binnen het beschermd stadsgezicht. Er is voor dit gebied geen bestem mingsplan. Er bestaat verzet tegen een verdere aantasting van de westwal, na de sloop van een tweetal scholen ten behoeve van een nieuw G.G.D.-gebouw. Opnieuw dreigt een gedeelte van deze groene wal te worden opgeofferd, dit keer aan de bouw van appartementen, met een hoogte van 3 bouwlagen kaplaag. Mogelijk worden zij alleen maar gebouwd om met de opbrengst een gedeelte van de verbouwingskos- ten van het theater te kunnen betalen. Het aanzicht van het beschermde stadsgezicht van dit gedeelte van Goes zal door deze bouw drastisch verande ren. De Westwal met ravelijn, waarvan de oude structuur bewaard is gebleven, is niet alleen stedebouwkun dig maar ook vanwege de architectuur uniek te noemen. Kerk, bedrijf, scholen, villa en woningen dateren alle uit de periode 1900-1940. De aantas ting van dit gebied is begonnen met de sloop van de agrarische school, waar voor een qua schaal en hoofdvorm veel te groot appartementencomplex terug is gekomen. De sloop van de twee eerder genoemde scholen was de volgende stap. Tuin Waar in de plannen over een theater plein wordt gesproken gaat het om een oude min met monumentale bomen: een klein parkje dat wordt gevormd door twee oude stadstuinen, gelegen achter paticiërswoningen aan de Beestenmarkt en de Nieuwstraat. Stadstuinen van een dergelijk kaliber kent Goes er maar weinig. Ér is een inventaris gemaakt van dé aanwezige monumentale bomen. Naast beuken, taxus, essen en esdoorns zijn er vleu- gelnootbomen en een reusachtige sequioiadendron giganteum. Helaas is het achterste gedeelte van de min al volledig verwoest door een onooglijk parkeerterreintje. De uitvoering van het plan voorziet in een theaterplein in het nu nog resterende tuingedeelte. Het spreekt vanzelf dat de wens tot behoud van een gedeelte van de bomen de vader van de gedachte is. Graafwerk in de onmiddellijke nabij heid van oude bomen betekent vrijwel zeker hun dood. Conclusie De conclusie zou kunnen zijn dat na het opstellen van goede randvoor waarden voor een Goese schouwburg zal blijken dat de locatie van de Prins van Oranje niet geschikt is voor een goed bereikbare moderne theaterac commodatie annex zalencomplex. De oplossing waaraan nu wordt gewerkt is een te grote ingreep in het gebied. De appartementen zijn te hoog voor de schaal van het gebied en het parkje zal nagenoeg geheel verdwijnen. Mogelijk kan nu nog voor een andere plaats worden gekozen. Gerard Baijens is PR-jnedewerker van Heemschut Zeeland De heer L. Molhuysen in 1974 als directeur van de Bond Heemschut In Den Haag is op 29 maart op 77-jarige leeftijd Lucas Molhuysen overleden. Molhuysen, een markant Hagenaar, hield zielsveel van zijn stad en vocht een nimmer aflatende strijd tegen de liefdeloosheid, waar mee velen en met name het stads bestuur met Den Haag omgingen. Hij was van 1972 tot 1976 directeur van de Bond Heemschut en van 1977 tot 1984 directeur van Stadsherstel Den Haag. Sprang-Capelle- Sloop van het pand Hogevaart 17 acht Heemschut vols trekt onaanvaardbaar. Hetzelfde geldt voor vervanging door een kopie van het huidige pand. Dit heeft een heel karakteristieke verschijningsvorm en is dan ook terecht opgenomen in het Monumenten Inventarisatie Project. Trouwens ook de monumentencom missie van Sprang zelfheeft het pand geselecteerd vanwege de cultuurhisto rische waarde ervan. Heemschut dringt er bij B en W met klem op aan het pand en in elk geval het woonhuis gedeelte te restaureren. Middelburg- In een brief aan B en W van Middelburg vraagt Heemschut aandacht voor de verkrotting van twee panden in de Bogardstraat. Nu uit onderzoek is gebleken, dat voor het Rijksarchief geen behoefte bestaat aan benutting van deze panden is het zaak snel te zoeken naar een alternatieve bestemming. De twee panden zouden ook op korte termijn moeten worden gerestaureerd om verder verval te voor komen. Heemschut ondersteunt ook graag de actie van 'De 28e wijk' om de Bogardstraat op te knappen op basis van een integraal plan voor het gebied Bogardstraat, Hofplein en Blinde Hoek. Foto's Landgoed Nienoord; tot 1 juli in het Nat.Rijtuigmuseum te Leek. Zeldzame foto's uit het bezit van de erven van Panhuys. Tel. 05945-12260. Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, waarin unieke historische slagerij-, het buiten museum is open vanaf 1 april. Tel. 02280-10220. 100 jaar vergaren en bewaren; van 14-4 tot 29-10 in stadhuis van Edam. Tel. 02993-72431. Toekomst industrieel erfgoed; t/m 14 mei in gashouder Westergasfabriek, Haarlemmerweg 8-10, A'darn. Tel. 020-5974406. Jacob van Campen, het klassieke ideaal in de Gouden Eeuw; van 3-6 t/m 3-9 in het Koninklijk Paleis aan de Dam te Amsterdam. Tel. 020-6248698. Monument van de Maand in Friesland; in april staan de kerken in het terpen land van Ferweradeel centraal, in mei het dorpsgezicht van Heeg en in juni de LindevalleiTel. 058-122451. De VOC in Hoorn en Enkhuizen; van 19-5 t/m 28-5. Met exposities in het Westfries Museum te Hoorn en de Zuiderkerk te Enkhuizen. Tel. 023-319139.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 6