Goes weet van de Prins geen kwaad l!:s i| HEEMSCHUT ACTIEF Nieuwe plannen voor opknappen zalencomplex Lange tijd heeft de Zeeuwse gemeente Goes een actief monumentenbeleid gevoerd. Voor verschillende bedreigde locaties werden creatieve oplossingen gevonden. Zo kondenom een voorbeeld te noemenoude houtloodsen van een bijna zekere sloop worden gered door ze op een inventieve manier om te bouwen tot appartementencomplex. GERARD BAYENS Hf» II 01 CORKïR Er zijn plannen om een winkelpassage aan te leggen dwars door de gotische kerk van Goes heen. De laatste paar jaar werd echter de aandacht van de Bond Heemschut gevraagd voor zaken waarmee het minder goed gaat. Het ging om de Meestoof in Wilhelminadorp, de villa 'ter Weel' en over een tweetal scholen aan de Westwal. Zoals het er nu uitziet krijgt de Meestoof een nieuwe bestemming; Ter Weel blijft behou den, als onderdeel van een nieuw- bouwcomplex. Het lot van de scholen is bezegeld, ze zijn gesloopt, zodat na afronding van de procedures met de bouw van het G.G.D.-kantoor kan worden begonnen. Het blijft vreemd dat ondanks protesten van de werk groep Architectuur van de Goese Culturele Raad de Goese Monumentencommissie accoord is gegaan met de sloop. De scholen hebben niet de status van beschermd monument gekregen, dus weg ermee. Grote kerk Er is nog meer aan de hand binnen het beschermd stadsgezicht van Goes. De gotische Grote of Maria Magdalenakerk moet worden geres taureerd. Getracht wordt door middel van acties, zoals de symbolische verkoop van zuilen, gelden bijeen te brengen. Er zijn bovendien plannen ontwikkeld om dwars door de kerk een winkelpromenade aan te leggen en op deze manier twee winkelgebieden met elkaar te verbinden. Zo worden de handelaren weer de tempel binnenge haald. Hoe de plannen ook uitvallen, gevreesd moet worden dat de kerk alle beschikbare restauratiegelden zal opslokken, waardoor er voor onder houd en restauratie van andere monu menten geen geld meer zal zijn. Hierbij valt te denken aan de prachtige boerderij Veldzicht bij Oud-Sabbinge en de Nederlands Hervormde Kerk in 's-Heer Arendskerke. Prins van Oranje Tussen de Nieuwstraat en de Westwal binnen het beschermd stadsgezicht van Goes ligt het zalencomplex 'Prins van Oranje'. Bij de aanleg van de Nieuwstraat in 1594 werd daarin een herberg met kaatsbaan gebouwd. Een naam was snel gevonden: de 'Prins van Oranje', waarmee de toenmalige Prins Maurits werd geëerd. In het gebouw werd eeuwen lang het kolf- en kaats spel bedreven. Tot aan de Tweede Wereldoorlog stond 'de Prins' bekend als hét kolfcentrum van de omgeving. In de loop der eeuwen is het complex vele malen verbouwd en uitgebreid. Van de oude herberg is niets meer terug te vinden. Het gebouw dient nu als vergader- en cultureel centrum van Goes. De grote zaal heeft een theater- functie, maar mist een moderne outil lage. Ook de bereikbaarheid van het pand laat in die functie te wensen over. De gemeente Goes spant zich in om binnen de stadskern over een goede schouwburgzaal te beschikken en denkt deze wens te kunnen verwezen lijken door een grondige verbouwing van 'de Prins'. Met dit doel heeft de gemeente het pand in 1994 aange kocht. Wat men wil realiseren is een ontmoetingsplaats op allerlei gebied. Het publiek moet er terecht kunnen voor een avondje uit, het moet er weer 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 5