BOEKEN Anne Marie ten Cate Spoorwegarchitectuur Zwolle Conservering Openbaar Vervoer Buitenplaatsen nabij Zwolle Eusibiuskerk Arnhem Sloten-Oud Osdorp n Autobus van Maarse en Kroon uit 1948 bij Garage Centraal Nederland te Aalsmeer. In de Stichtse Monumentenreeks verscheen, zoals we al eerder bericht ten, 'Spoorwegarchitectuur' door R. Blijdenstijn en J.G.C. van de Meene. Na een algemene inleiding over het ontstaan van de spoorwegmaatschap pijen in de provincie Utrecht wordt er een aantal voorbeelden van stations, perronkappen, seinhuizen, baanwach terswoningen, bruggen en electrifica- tie beschreven. Onder het laatste vallen bijvoorbeeld de opvallende betonnen bovenleidingportalen tussen Blauwkapel en Hilversum. Utrecht, Matrijs, 1994. 32 p. ISBN 90.5345.052.1 Prijs f 13,50. Uitgeverij Waanders heeft de Kleine Mmum.enten Reeks in een nieuw jasje gestoken, een groter formaat, dus meer en betere mogelijkheden voor afbeel dingen en een nieuwe naam 'Waanders Monumentenreeks'De prijs bleef laag. Deel 1 heeft als titel 'Het vrouwenhuis te Zwolle' en werd samengesteld door Jan ten Hove. Dit lSde eeuwse gebouw, geheel gerestaureerd en gerenoveerd en gedeeltelijk als museum ingericht, wordt nu nog steeds alleen door vrouwen bewoond. Jan ten Hove schreef de geschiedenis ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de Stichting het Vrouwenhuis, opgericht in 1742 door Aleida Greve voor behoeftige oude dames. Deze hebben nu na een statutenwijziging plaats gemaakt voor jonge studentes van het conservato rium. Een levendige geschiedenis, die door Jan ten Hove op boeiende wijze verteld wordt. Met vele afbeeldingen. ZwolleWaanders, 1994. 80p. ISBN90.400.9695.3 Prijs f25,- Dr B.A.H.G.Jütte en R. Crévecoeur stelden in opdracht van Het Centraal Laboratorium samen: 'Richtlijnen voor de conservering van Gebrandschilderd glas'. Het boek is bedoeld voor allen die betrokken zijn bij de conservering en restauratie van gebrandschilderde ramen. Het boekje bestaat uit twee delen. Het eerste beschrijft de uitgangspunten voor de conservering, een aangepaste vertaling van de uitgangspunten door ICOMOS opge steld. In het tweede deel is een aantal thema's uitgewerkt in de vorm van richtlijnen, concrete en praktische informatie voor betrokkenen. De uitgave is te bestellen bij het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voorwerpen van Kunst en Wetenschap, GabrielMetsustraat 8, 1071 EA Amsterdam. Tel. 020-6735162 onder vermelding van CL-informatie 18. Prijs 20,- excl. porto. Onder auspiciën van de Stichting Veteraan Autobussen verscheen de uitgave 'Het autobusbedrijf, werk- en dienstauto's van de Gemeentetram Amsterdam 1905-1950' door P.H. Kiers. De geschiedenis van het Openbaar vervoer in Amsterdam, met nadruk op het busbedrijf de geschie denis van het tramwezen werd al eerder uitgebracht) wordt na uitgebreid archiefonderzoek uiteengezet en van vele oude foto's en correspondentie voorzien. Een boek voor de liefhebber. Informatie over de Stichting kunt u inwinnen bij de heer KJ. Koning, Reigerskamp 735, 3607JSMaarssen, Tel. 's avonds, 03465-69257. Het boek is te bestellen door overmaking van f39,50 op postbanknum.rn.er 4883131 t.n.v Het Openbaar Vervoer te Amsterdam.. Eveneens verscheen vorig jaar bij Waanders 'Een aardsch paradijs; de buitenplaatsen Boschwijk, Landwijk en. Veldwijk nabij Zwolle' met bijdragen van Jan ten Hove, Ben Olde Meierink en Heijmerick Tromp; onder redactie van Edzard Gelderman en Jaap Hagedoom. In het gemeentearchief van Zwolle bevindt zich het archief van de familie Gelderman dat door de Stichting Gelderman beheerd wordt en toegan kelijk is voor studiedoeleinden met de bedoeling publicaties te realiseren. In verband met het opstellen van een gemeentelijk beheersplan van Zwolle voor het park Boschwijk, dat onlosma kelijk met de genoemde buitenplaat sen verbonden is, ontstond het idee om het onderzoek naar de tuin van Boschwijk in een breder kader te plaatsen. Het belang van de land goederen voor het behoud van groen nabij de stad Zwolle staat centraal. Beschreven worden de historie van de tuinen, buitenplaatsen en de bewo ners. Deze zorgvuldige uitgave bevat vele afbeeldingen, plattegronden, tekeningen en recente opmetingen van de huizen. Zwolle, Waanders, 1994.184p. ISBN 90.6630.471.5. Prijsf49,50. Bij Matrijs verscheen 'De grote of Eusibiuskerk in Arnhem, ijkpunt van de stad' door A.G. Schulte. Het verscheen in een nieuwe serie 'Grote Reeks Arnhem als deel 1Aan de hand van wandelingen door de tijd wordt de veelbewogen historie van deze beeld bepalende kerk verteld, het adoptie kind van de OHRA. Ruim aandacht is ervoor de bouwgeschiedenis, de vele restauraties, waaronder natuurlijk de recente, de verschillende onderdelen en details. Van de kerk bestaat een 100-jaar oud en groot fotografisch archief, waaruit voor dit boek rijkelijk is geput. Het samenstellen van dit boek kan niet anders dan een monnikenwerk zijn geweest. Utrecht, Matrijs, 1994. 216p. ISBN90.5345.055.6 Prijs f49,95. Onder auspiciën van de Dorpsraad Sloten Oud Osdorp- en de Wijkraad Slotervaart/Overtoomse Veld verschenen er onlangs twee brochures. De eerste heeft als titel: 'Van tuinbouw tot tuinstad; 1953-1990; tot lengte der dagen', samengesteld door Peter de Graaf. Hierin wordt stilgestaan bij het feit dat het landelijke karakter, het tuinbouwgebied Sloten, definitief heeft plaatsgemaakt voor het stedelijk karakter van het nieuwe woongebied Nieuw Sloten. De tweede uitgave 'Op de grens van het recht.; 1794-1994; 200jaar Banpaal Sloten' geschreven door C. Misset, en H. Groot werd uitgegeven t.g.v. de herdenking van 200 jaar Banpaal aan de Sloterweg vorig jaar. Over het ontstaan van de banpaal in het alge meen en anekdotes rond de banpaal van Sloten in het bijzonder handelt deze uitgave. De brochures zijn te koop bij het Amsterdams Gemeente Archief, het. Historisch Museum en de Stopera. Prijs f5,-per stuk. Door overmaking vanf 5,-per deeltje off 7,50 per 2 deeltjes franco huis op giro 696 5820 t.n.v. Comité Banpaal Sloten o.v.v. titels. 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 39