T.T. Top I ^Bouw 1 HOUT SNIJ- EN BEELD HO UWWERK restauratie renovatie nieuwbouw verbouw en onderhoud molenbouw Restauratie van al uw kostbare antieke meubelen weiijzer, werd door NS voorgesteld de brug te slopen. Al vrij snel werden actiegroepen opge richt die ijverden voor behoud van de brug. Bevolking, historische vereni gingen maar ook politici begonnen actie te voeren. Vooral de emotionele en historische waarde van de brug waren argumenten die voor behoud werden ingezet. De TU Delft verrichtte een onderzoek waaruit de historische waarde van de brug werd aangetoond en het feit dat de kwaliteit van het materiaal voldoende was om nog jaren te kunnen functioneren. In de daarop volgende 3 jaar is bijna iedere denkbare monumentenwet procedure gevolgd. De brug kwam op de gemeentelijke lijst, en vervolgens op de rijkslijst. Er werden bezwaren ingediend, termijnen verstreken, de brug ging van de rijkslijst, diezelfde dag weer op de gemeentelijke lijst en zo maar door. In 1989 tekenden NS en gemeente een overeenkomst om gezamelijk de brug te restaureren en te behouden tot in ieder geval het jaar 2025. De restauratie is onder leiding van het ingenieursbureau van de NS uitgevoerd in voortdurend overleg met de. sectie monumentenzorg van de gemeente Zwolle. Op transport Eindelijkin 1993 was het benodigde bedrag van f 1.400.000,- beschikbaar. Vanwege milieu-eisen moest de brug in een loods worden behandeld. In de nacht van 27 februari 1993 zijn de 3 segmenten op diepladers gezet en via het water naar Dintelmond vervoerd waar ze zijn gestraald. Vandaar gingen ze naar Maarssen voor herstel, conser vering en schilderen. Daarbij zijn ruim 6000 klinknagels vernieuwd, zijn alle langsliggers vervangen en zijn de dwarsdragers weer op sterkte gebracht. Verder is het houten bruggedek gere pareerd en zijn de houten randen op de leuningen weer aangebracht. Tenslotte is op 10 juli 1993 de brug weer herplaatst. Van het restauratieproces is een foto reportage gemaakt door fotograaf Fons Brasser te Haarlem. Het stimulerings fonds Beeldende Kunsten te Amsterdam heeft de gemeente een bijdrage in de reportage toegekend. Fons Brasser heeft een prachtige serie foto's gemaakt van de nachtelijke acti viteiten, het transport, het verblijf in de werkplaatsen en alle kleine en grote gebreken van de brug. Conclusie Behoud van dit soort monumenten is technisch meestal mogelijk, maar dit wordt ook vaak beoordeeld als levens duurverlenging. Het proces van roest- vorming is moeilijk te stoppen en alleen wanneer goed onderhoud verzekerd is, is de investering de moeite waard. Vanuit het gezichts punt van de eigenaar is het begrijpelijk dat niet de voorkeur gegeven wordt aan behoud. Slechts weinig instellin gen hebben als doel om monumenten te behouden met alle exploitatieproble men van dien. Een lokale overheid kan, gesteund door groeperingen en burgers, en met de bereidheid een financieel offer te brengen, een sterke positie verkrijgen bij de discussie over behoud. Het pleit voor B W en gemeenteraad van Zwolle dat het gemeentelijk aandeel voor de restaura tie met grote eensgezindheid beschik baar is gesteld. Zo houdt Zwolle zijn Hoge Spoorbrug in ieder geval tot 2025. Dan zal het één van de laatste relicten zijn uit het begin van de spoorwegwereld. Je kunt je niet voor stellen dat er dan nog stemmen opgaan om zo'n bijzondere construc tie te laten verdwijnen. Dit is een samenvatting van het artikel 'Hoge Spoorbrug, heet hangijzer 1883- 1993', dat is verschenen in Archeologie en Bouwhistorie in Zwolle, 2 Het boek is te verkrijgen doorfl 9,50 over te maken op giro 910114 t.n.v. Sector S.O., Postbus 538 Zwolle o.v.v. ABZII, nr. 49212. J.J. de Jong is chef sectie monumenten zorg te Zwolle. Een bouw loods met een rijke er varing. Met kennis van de geschiedenis van het bouwen. Van puur eenvou dige bouwsels tot monu mentale hoogtepunten. Met respect en creativiteit. Toren N.H. kerk te Oldeboorn BOUWEN VAN TOEN, NU EN STRAKS Aannemersbedrijf POSTBUS 58,8710 AB WORKUM TEL. 05151-42133/05157-3519 Restauratie boerderij te Follega Leensterweg 36 - Kruisweg (Gr.) Tel. 05958-1443 Fax 05958-1600 Effectief lid Art Restores Association Nederland 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 31