Tricotfabriek in Winterswijk wordt verbouwd tot stadskantoor Gemeentebestuur trekt 14,2 miljoen uit voor behoud monumentale schepping van architect Beltman De gemeente Winterswijk heeft in de laatste week van februari het besluit genomen om de Tricotfabriek aan te kopen. Vooreen bedrag van 14,2 miljoen zal het fabriekscomplex de komende jaren worden verbouwd tot stadskantoor. Door die beslissing komt er een einde aan een jarenlange discussie, met de gemeenteBond Heemschut en plaatselijke mmumentenliefhebbers in de hoofdrollen. CHRISTINE STIGTER De spoelerij van A.G.Beltman, waarin het stadsdeelkantoor komt.(foto Henk Westerveld). De discussie over het behoud van het tussen 1888 en 1934 gebouwde fabriekscomplex is vooral de laatste twee jaar intensief gevoerd. De fabriek staat sinds 1978 leeg. Tien jaar later wees Heemschut voor het eerst op de monumentale waarde van de Koninklijke Tricofabriek G.J. Willink, zoals de fabriek officieel heette. Een poging om de fabriek op de gemeente lijke monumentenlijst te plaatsen mislukte. De gemeente had andere plannen met het uitgestrekte fabriek sterrein aan de rand van het centrum. De plannen van een projectontwikke laar, ingeschakeld door de eigenaar van het complex, voor de bouw van twee supermarkten en tientallen woningen werden gesteund. Ook een poging van Heemschut om het monu mentale complex te behouden middels plaatsing op de rijksmonumentenlijst mislukte, omdat het gemeentebestuur de fabriek niet wenste te behouden. Eind 1993 werd de Initiatiefgroep voor de Stedebouwkundige Ontwikkeling van Winterswijk opgericht. De groep streefde behoud van de fabriek na, door middel van herbestemming als stadskantoor. Daardoor zou ook de omgeving van het in 1938 gebouwde gemeentehuis van Winterswijk voor ontsierende nieuwbouw behoed kunnen worden. De initiatiefgroep wist door een massaal bezochte protestavond het gemeentebestuur te bewegen om in ieder geval een onder zoek in te stellen naar de haalbaarheid van de plannen. Dat onderzoek toonde aan dat de fabriek voor 14 miljoen tot stadskantoor verbouwd kon worden. Goedkoopst De uiteindelijke keuze van de gemeente voor de karakteristieke fabriek is niet alleen door financiële motieven bepaald. Het maatschappe lijk draagvlak voor herbestemming speelde een belangrijke rol. De Tricot-oplossing bleek echter uitein delijk de goedkoopste te zijn. Het plan is nu om het nieuwe stadskantoor onder te brengen in de vier verdiepin gen tellende spoelerij, ontworpen door architect Arend Gerrit Beltman (1869-1934), een pionier op het gebied van betonskeletbouw in Nederland. Hij borduurde voort op het werk van zijn vader, Gerrit Beltman (1834-1915), die de bedrijfs gebouwen aan de Wilhelminastraat had gebouwd. De monumentale gevel van dit pand, gebouwd tussen 1888 en 1915, blijft gespaard. De woning bouwvereniging Volkshuisvesting wil er woningen achter bouwen. De omringende laagbouw rond de twee hoofdgebouwen wordt gesloopt. Op het fabrieksterrein worden waar schijnlijk nog meer woningen gebouwd, waardoor de kosten van de herbestemming omlaag kunnen worden gebracht. Een stedebouwkun dig plan moet inzicht in de mogelijk heden tot herinrichting van het fabriekscomplex brengen. De gemeente Winterswijk investeert zelf miljoenen in het nieuwe stadskantoor. De woningbouwvereniging is de financierder voor de minimaal zestig woningen op het bedrijfsterrein. De gemeente rekent ook op (monumen ten-) subsidies van de provincie Gelderland. Een rijksbijdrage is mogelijk als het complex wordt erkend als rijksmonument. Omdat er sprake is van sterk gewijzigde omstandigheden wil de gemeente zich daar nu voor inzetten. Zij hoopt daarbij ook op steun van particuliere monumenten organisaties. Andere subsidiemoge lijkheden worden nog onderzocht. Maar de beslissing om de fabriek voor Winterswijk te behouden is in ieder geval genomen. De komende tijd zal uit ander onderzoek duidelijk moeten worden hoe groot het belang van de creatie van Beltman is. Want nu is al duidelijk dat de spoelerij een van de eerste grootschalige toepassingen van betonskeletbouw in Nederland is. Wie nu omkijkt naar dit proces van herbestemming ziet een gecompli ceerde zaak, waarin naast rationele ook emotionele belangen een rol spelen. Een burgemeester, hoewel ook persoonlijk sterk betrokken bij behoud, is in een dergelijke ontwikke ling een procesbegeleider. Een belangrijke drijfveer was het beoorde len van de kwaliteit van de leefbaar- heid van de omgeving. De beslissing voor herbestemming van de Tricotfabriek als stadskantoor is een veelbelovende start voor het behoud van een uniek monument. Christine Stigter is sinds 17 januari 1994 burgemeester van Winterswijk. Daarvoor was zij milieu-gedeputeerde van Gelderland. Meer informatie over de Tricotfabriek in: Buiten Bedrijf: N. V. Tricotfabriek G.J. Willink Winterswijk, een uitgave van Projectbureau Industrieel Erfgoed, Zeist, tel. 03404-32999. 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 10