De Dudok van Schiedam K Een van de weinige steden in Nederland die nog kan bogen op een authentiek overdekte winkelpassage uit het verleden is Schiedam. De Passage is daarom zo uniek omdat zij tevens een nog wel erg jong monument is. Het complex dateert uit 1933 en zal worden uitgebreid met nieuwbouw. LEO VAN DEMEULE Maquette van deel van de uitbreiding met nieuwe entree Ging de opening van de Haagse Passage, ondanks de moeizame voor geschiedenis, met mooie woorden, jacquets, ruisende rokken en cham pagne gepaard, in Schiedam ging het er op 29 juli 1932 heel anders aan toe. Het was midden in de crisis, werkloos heid teisterde stad en de mensen hebben de Passage ongetwijfeld, zoals ook vandaag de dag nog vaak gebeurt bij dergelijke bouwprojecten, als een peperduur, loos prestige-object beschouwd. Wat viel er te kopen voor de arme drommels in zo'n sjieke winkelgalerij? De burgemeester moest ontzet worden en er vielen rake klappen. Het door architect P. Sanders ontworpen gebouw was veel groter dan de kleine, achttiende-eeuwse huisjes op de Broersvest. Er werd ook gewoond in deze Passage, veel duide lijker zichtbaar dan in de Haagse Passage. Het hoge front telt boven de winkels op de begane grond maar liefst vier woonlagen. Het gebouw lijkt in zijn hoofdmassa, sterk gekarak teriseerd door de hoger opgetrokken hoekelementen, een moderne verta ling van een middeleeuwse stadspoort. Zo heel verbazingwekkend is dat niet: de Broersvest was de buiten-achter gracht van de hoefijzervormige stad. Tevens was deze gracht boezemwater, met de Schie zelf, van het poldertje Riviere dat heden ten dage nog terug is te vinden in de stadsplattegrond. Op de dijk stond tevens ongetwijfeld een palissade of muur. Meer naar binnen en lager lag het zogeheten Broersveld. Nu een straat, vroeger een binnenwa terloop. De Passage is op dit moment in renovatie, men kan er niet doorlo pen, de winkels aan de binnenstraat staan leeg. De bioscoop is gesloopt. In de redengevende omschrijving van de gemeentelijke monumentenlijst wordt het gebouw omschreven als zijnde gebouwd in Art Deco-stijl, met nog goeddeels gave detaillering. Het complex is tevens een hoogtepunt in het oeuvre van de architect van wie veel gebouwen in Schiedam staan. Wie Hilversum zegt, zegt Dudok. Wie Schiedam zegt, zegt Sanders. Verwacht mag worden dat wanneer de bioscoop vervangen zal zijn door een passend ""TO! >**rj De bestaande entree van de passage na vernieuwing. gecamoufleerde parkeergarage, en de winkels weer in gebruik zijn er een aantrekkelijke mogelijkheid tot overdekt winkelen in Schiedam bij is gekomen. De renovatie en herbestem ming worden echter meteen aange grepen om een forse uitbreiding tot stand te brengen. Voor beide plan onderdelen tekent het bureau Lucas, Lllerman en Van Vugt uit Rijswijk. Zakelijk wordt het project gedragen door MAB-projectontwikkeling uit Den Haag. De oude Passage van Sanders, vroeger uitkomend op het Broersveld via een trap, wordt via een doorzichtige luchtbrug, over het Broersveld heen, verbonden met het nieuwbouw-segment dat richting Hoogstraat loopt en daar ook op uitkomt. Geen winkeltjes in de lucht brug, opzettelijk niet aldus de heer Lucas. Het vrije uitzicht op het Broersveld verschaft een mogelijkheid tot oriëntatie, het niet winkelen een moment van nietsdoen. De platte grond van de nieuwbouw is volgens de architect geënt op de oude struc tuur. Ook de nieuwbouw moet volgens de architect een zeker binnen stedelijk karakter ademen en vooral niet lijken op een buitenwijk-winkel centrum. Het Broersveld zelf is niet bepaald een drukke (winkel)straat, de Hoogstraat wel. Door de uitbreiding en daardoor tot stand gekomen verbinding tussen twee goed beklante winkelgebieden, Broersvest en Hoogstraat, lijkt met deze aanvulling ook een hechtere economische basis voor het gehele overdekte winkelge bied geschapen. Commentaar. Ondanks het aangenaam verlopende gesprek dat uw verslaggever zowel met de ambtenaar van de gemeente Schiedam als met de ontwerpend architect de heer Lucas, had kon hij 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 9