Voorlopig succes bij dijkverzwaring Papendrecht. HEEMSCHUT ACTIEF Noord-Holland Nieuwbouw Grote Markt deugt niet Behoud weiland inzet referendum LEO VAN DERMEULE Geldt de meeste beroering rond de dijkverzwaring de trajecten in de provincie Gelderland, ook in Zuid-Holland moeten bepaalde stukken worden verhoogd of verstevigd. In de Coördinatie Commissie Dijkverzwaring (CCD), voorgezeten door mevr. drs.I. Günther, heeft provinciaal commissie-lid drs. J.J. Bollebakker namens Heemschut zitting. Het voorlopig geredde dijkhuisje in Papendrecht (foto Stichting Dorpsbehoud) Voor Papendrecht delegeerde hij het werk naar mevr. H.M. Schot-van Wijngaarden. Een uitstekende keus zo is gebleken. Mevrouw Schot is al vele jaren betrokken bij de bescherming van het cultureel erfgoed in Papendrecht en volgde als zodanig de gang van zaken rond de dijkverzwa ring met argusogen. Dat laatste had tot voordeel dat, eenmaal sprekend in de CCD, zij behoorlijk beslagen ten ijs kwam en ook een open oor had voor de argumenten van de andere partij. Op 3 december 1993 woonde ze haar eerste CCD-vergadering bij en ruim een jaar later slaagde ze erin, tot haar eigen grote verbazing, de gang van zaken rond het dijkvak in het traject Papendrecht-Oost beslissend te beïn vloeden. De keuze die gemaakt moest worden ging tussen binnendijks dan wel buitendijks verzwaren. Voor de binnendijkse optie moest een ruim honderd jaar oud beeldbepalend pand sneuvelen.Voor Heemschut dus nogal bezwaarbjk. Bij een buitendijkse aanpak bestond echter het risico van verplichte bodemsanering en vertragende bezwaarprocedures door de bewoners van het appartementen-complex aldaar. Deze aanpak is voor de gemeente, een van de andere partijen in het overleg, veel duurder. Een goed onderbouwd betoog en steun van de voorzitter brachten evenwel het gelijk op 9 december jongstleden voorlopig aan de kant van onze vertegenwoordigster, mevr. Schot-van Wijngaarden. Heemschut en CCDbuitendijks verzwaren Het CCD-advies aan het Hoogheemraadschap, uiteindelijk opdrachtgever en uitvoerder van het werk, luidde: buitendijks verzwaren. Maar....adviezen kunnen genegeerd worden en hoewel het Hoogheemraadschap zelf met de buitendijkse variant geen problemen heeft is nog niet zeker in hoeverre het in deze zaak gevoelig is voor de argu menten van de gemeente, die ook sterk op het geld let. Via 'onze vrouw in Papendrecht' houden wij de zaak in de gaten. Haarlem- Heemschut heeft in een inspraakreactie, gericht aan B en W ernstige bezwaren van planologische en stedebouwkundige aard geuit tegen het concept bestemmingsplan, De Appelaar. De nieuwbouw, die het college in gedachte heeft voor de plaats van de voormalige drukkerij Enschede op de Grote Markt in Haarlem, wezenlijk onderdeel van een van de meest integrale beschermde stadsge zichten met het historische raadhuis en de oude Bavokerk is volgens Heemschut onacceptabel. Heemschut meent, dat het te grote programma van eisen tot gevolg heeft gehad, dat er een veelheid van groot schalige aaneengeklonterde elemen ten wordt gerealiseerd, waaraan de ontwerpers zich hebben vertild en die stedebouwkundig veel te veel van deze piekvragen. Heemschut zal zowel materieel als procedureel de ontwikkelingen met meer dan gewone aandacht blijven volgen en niet schromen verdere stappen te ondernemen, als geen of onvoldoende concrete verbeteringen in volumina en structuur van het plan optreden. J.D. Gerritsen Heemschut Noord-Holland Amsterdam - Er is nog hoop voor de actie-voerders, die zich inzetten voor het behoud van het weilandje De Vrije Geer, dat uitzicht biedt op het duizendjarig dorpje Sloten in Amsterdam. De gemeente wil hier 180 woningen bouwen en het weiland- zo'n drie hectare- doorkruisen met een tramlijn. Heemschut ondersteunt het streven van het actie-comité het weiland open te houden. De gemeen teraad van Amsterdam besloot echter, dat het weilandje bebouwd mocht worden en de actie-voerders grijpen nu het instrument van het correctief referendum aan om dit besluit alsnog ongedaan te maken. De uitslag van het referendum is echter alleen geldig als tenminste 34.1 procent van de stem gerechtigde Amsterdammers zijn stem uitbrengt. Het actie-comité wil daarom de stemming graag laten samenvallen met de komende Staten verkiezingen op 8 maart. Dan is de kans op een voldoende opkomst veel groter. Wethouder J. van der Giessen beweert nu, dat dit technisch niet meer zou kunnen. Zij beroept zich op een advies hierover van prof. mr. E. Jurgens. Het comité is het hier niet mee eens en stelt met haar interpreta tie van het advies de staatsrechtge leerde ook aan zijn zijde te hebben. 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 5