Bossche monumentenclubs woedend op B en W Rijkscommissie voor de Monumenten geschrokken Studiedag over NS- monumentenbeleid Lid monumentencommssie ontslagen omdat ze niet onafhankelijk zou functioneren 5 miljoen voor Strategisch Plan slechts 'broodkruimeltje' JK KORTE BERICHTEN Agenda Den Bosch- In de Bossche monumentenwereld is woedend gereageerd op het ontslag eind vorig jaar door B en W van een lid van de gemeentelijke monumentencommissie m.evr.F.Witmer. Mevrouw Witmerzou zich als lid van de commissie niet onafhankelijk opstellen en te 'betrokken' zijn bij de particuliere monumentenclubs van de Brabantse hoofdstad. Aanleiding tot het ontslag vormt de kritiek van mevrouw Witmer, die als extern deskundige deel uitmaakt van de commissie, op de manier waarop B en W omgaat met de adviezen van de monumentencommissie. Onlangs veegde het college een afwij zend advies van de commissie op een monumentenvergunning voor een voetgangersloopbrug bij het monu mentale NS-statdon van tafel. Mevrouw Witmer verklaarde, dat er gelukkig altijd nog een commissie beroeps- en bezwaarschriften is wat B en W in het verkeerde keelgat schoot. Die commissie gaf Witmer echter wel gelijk want oordeelde, dat het naast zich neerleggen door B en W van het advies van de monumenten commissie ongefundeerd was. De Bossche monumentenclubs en Heemschut zijn zeer verbolgen over het feit, dat betrokkenheid bij het cultuurhistorisch erfgoed, tot uiting komend in een actief lidmaat schap van die clubs door B en W kennelijk gezien wordt als afhankelijk heid van groepsbelangen en aanleiding de integriteit van een lid van de monu mentencommissie in twijfel te trekken. De voorzitter van de commissie prof.H. Goudappel legde onmiddellijk na het ontslag van mevrouw Witmer de voorzittershamer neer omdat hij in het geheel niet is gekend in het ontslag. De andere commissie-leden steunen Witmer van harte in haar kritiek op B en W. Intussen mag mevrouw Witmer van B en W, die nogal geschrokken is van de affaire, 'voorlopig' lid van de commis sie blijven. Mevrouw Witmer houdt echter de eer aan zichzelf en wil niet blijven omdat het motief van B en W om haar te ontslaan- zij zou niet onafhankelijk functioneren- voor het college over eind blijft. Jaap Kamerling In een brief aan staatssecretaris Nuts schrijft de Rijkscommissie voor de Monumenten van de Raad voor het Cultuurbeheer ervan geschrokken te zijn hoe weinig financiële armslag een monumentrijke gemeente als bijvoor beeld Breda heeft als het om restaure ren gaat. Op jaarbasis krijgt Breda slechts zes ton. Een minimaal bedrag vindt de Commissie met de gemeente Breda. De broodnodige restauratie van de Grote Kerk in Breda, één van de belangrijkste gotische kerkgebouwen in ons land, kost 15 miljoen. Uit eigen middelen voteerde Breda 6 miljoen. De rijksoverheid doet vooralsnog niets. Hoe anders ging het ruim 10 jaar geleden nog bij de restauratie van de St.Servaes in Maastricht, toen alle overheden wat extra's déden en uitein delijk de restauratie voor 99 procent door subsidies van overheden kon worden gedekt. De Commissie schrijft verder teleur gesteld te zijn, dat de staatssecretaris, zelfs na alle druk, die op hem is uitge oefend sinds zijn ambtsaanvaarding, in zijn brief van 4 november aan de Tweede Kamer met geen woord rept over de zorgelijke situatie, waarin de monumentenzorg is komen te verkeren. Vijf miljoen in 1995 voor de uitvoe ring van het Strategisch Plan voor de- monumentenzorg is niet meer dan een 'broodkruimeltje', waarmee slechts de inflatie kan worden bijgehouden. Van een stucturele injectie voor de monu mentenzorg is in de verste verte nog geen sprake. 10 maart Symposium 'Cultuurhistorisch toerisme: verleden met toekomst?' Georg.door ANWB en Provincie Utrecht. Plaats: Vechthuis. Toegangsprijs f230.-. Tel.070-3147249. 22 maart Studiedag 'Monument en metamor fose'. Georg. door Rijksuniversiteit Utrecht. Aanvang 10.30 uur. Toegang gratis. 28 maart Historische Amsterdamse huizen, waarin cafe's, restaurants of hotels zijn gevestigd. Drie lezingen op 28-3, en 4 en 11-4 in het PC Hoofthuis, Spuistraat 134 A'dam door Hans Tulleners. Toegang f45.- 31 maart Nationale Monumentenstudiedag georg. door het NCM over Internationale samenwerking op het gebied van de monumentenzorg. Plaats: Schouwburg Odeon te Zwolle. Aanvang 9.30 uur. T oegangsprijs f 95.-. Tel.020-6277706. 21 april Studiedag NS-monumentenbeleid; georg. door NS in de Nieuwe Buitensociëteit te Zwolle aan het Stationsplein 1 tgo. het station. Aanvang 10.15 uur. Deelnemers dienen de kaart bij de uitnodiging in dit blad te retourneren, (zie inlegger) 13 mei Excursie Heemschut Utrecht. De NS organiseren t.g.v. de inge bruikname van de nieuwe stationskap te Zwolle een themadag over het onderwerp NS-monumentenbeleid. De thema-dag wordt gehouden op 21 april in de Nieuwe Buitensocieteit te Zwolle aan het Stationsplein 1 tgo. het station. De dag begint om 10.15 uur. Wie aan de dag wil deelnemen wordt verzocht de kaart bij de uitnodiging in dit nummer (zie inlegger) te retour neren. De toegang is gratis 4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 4