KORTE BERICHTEN Kadercursus gemeentelijke monumentenzorg Cursus Bouwhistorie Noord-Holland Sloop Verkadefabriek en watertoren? Groningen Bos bedreigt molen. Borgterrein Ewsum opgeknapt. Excursie naar Lübeck. Cursus Groninger kloosters. Het Nationaal Contact Monumenten (NCM) biedt de kadercursus gemeen telijke monumentenzorg in de volgende provincies aan: Gelderland (7,14, 21 en 28 februari; Tiel), Noord-Holland (6, 13, 20 en 27 maart; Amsterdam), Noord-Brabant (7 en 21 maart en 4 en 11 april; Breda), Noord-Brabant (3, 10 april en 1 en 8 mei; Den Bosch), Utrecht (18 en 25 april en 2 en 9 mei; Utrecht) en Zuid- Holland (16, 23 en 30 mei en 6 juni; Krimpen a/d IJssel). Aanvangstijd is 19.30 uur; sluiting rond 22.00 uur. De kosten bedragen ƒ55,- p.p. waarvoor de cursist tevens o.a. een uitgebreide cursusmap en het monumentenjaar boek van het NCM ontvangt. De cursus heeft tot doel om leden van particuliere monumentenorganisaties en monumentencommissies kennis bij te brengen zodat zij hun taak in de gemeentelijke monumentenzorg zo goed mogelijk kunnen vervullen. O.a. de volgende onderwerpen zullen worden behandeld: de Monumentenwet 1988, MIP/MSP, gemeentelijk monumentenbeleid (welke instrumenten kan de gemeente aanwenden), de monumentencommis sie, de relatie monumentenzorg/ruim- telijke ordening (o.a. cultuur-histori sche verkenning, bestemmingsplan en beeldkwaliteitplan), de gemeentelijke monumentenlijst en financiële aspec ten bij restauratie en onderhoud. Tijdens de laatste avond zal op de specifieke provinciale situatie worden ingegaan (o.a beleid provincie). Het NCM organiseert samen met de Stichting Bouwhistorie Nederland een cursus bouwhistorie, getiteld 'Bouwhistorie in kort bestek', toege sneden op leden van particuliere monumentenorganisaties en monu mentencommissies. In vijf avonden en een excursie worden diverse aspecten van de bouwhistorie behandeld: o.a. de historie van het bouwen, architec tuurhistorie benaderd vanuit materiaal en constructie, het huis in de stad, historische boerderij bouw, bouwma terialen en constructies, de beoorde ling van gebouwen en bouwplannen en stedebouwkundige aspecten van bouwhistorisch onderzoek. De cursus vindt plaats in Amsterdam op de dinsdagavonden 4, 11, 18 en 25 april en 1 mei en zaterdag 22 april (excursie). De kosten bedragen 150,— per persoon. Het maximaal aantal deelnemers is 40. Voor opgave en meer informatie: Stichting NCM, 020-6277706 (Paul Vesten). Zaanstreek- De oude Verkadefabriek aan de Zaan en de watertoren aldaar worden met sloop bedreigd. Uitbreidingsplannen van de fabrieks- directie zouden tot sloop nopen. Hiermee zou een belangrijk element van het oudste nog in redelijke staat verkerende industriegebied in Europa geëlimineerd worden. Pakhuis Mercurius aan de Veerdijk in Wormer, onderdeel van het fabrieks complex waar Lassie-toverrijst wordt gemaakt, krijgt waarschijnlijk een bestemming als archeologisch archief van de Provincie. Lopper mm.-Het door AMEV als proef project aangeplante populierenbos in Garrelsweer(gemeente Loppersum) verhindert dat de Kloostermolen, een achtkantige bovenkruier uit 1877, kan draaien. De molen, die vóór de aanplanting van het bos vrij op het land stond, wordt volledig ingesloten door het 65 hectaren grote bos en kan daardoor geen wind vangen. Rooien van de bomen heeft geen zin; de Boswet gebiedt herbeplanting. Eigenaresse van de molen is Molenstichting Fivelingo. De Molenstichting acht restauratie van de molen(kosten 5 a 6 ton) in deze situatie zinloos. Het binnenwerk van de molen is in goede staat, het zijn de rieten kap en het kruis die er slecht aan toe zijn. Middelstum-lcïet borgterrein van de voormalige borg Ewsum in Middelstum wordt opgeknapt. De oude grachten worden uitgediept, de linden op de singel worden geknot en er komen fiets- en wandelpaden. Het terrein is eigendom van het Rijk, het is aange merkt als cultuurhistorisch monu ment. Beheer en onderhoud zijn in handen van de Groninger Borgen Stichting. De borg Ewsum is in de veertiende eeuw opgericht door Onno van Ewsum. Na een roerige geschiedenis met diverse eigenaren en verbouwingen, is het gebouw in 1863 gesloopt. Van de oorspronkelijke borgsituatie zijn gebleven de ronde donjon(restauratie in 1991), de buitensingel en een van de 'schathuizen' (schuren). De in de vorige 'Heemschut' aange kondigde excursie van Stichting Oude Groninger Kerken naar de hanzestad Lübeck op 1,2 en 3 mei, wordt waar schijnlijk op 8,9 en 10 juni herhaald. Dit om alle belangstellenden een kans te geven deze excursie bij te wonen. Op het programma staan een bezoek aan de Dom, de vier parochiekerken, het Sint-Anna-klooster en het Heilige Geest-gasthuis. Stadswandelingen geven u een indruk van het profane bouwen in Lübeck. Bovendien wordt er een uitstapje gemaakt naar Ratzeburg, met zijn Dom en Domklooster. Verblijf in een eenvou dig hotel, op basis van logies en ontbijt. De kosten zullen blijven onder de 300 gulden. Inlichtingen: Stichting Oude Groninger Kerken, Westersingel 43 9718 CD Groningen, telefoon050 - 123 569. In april en mei organiseert de Stichting Oude Groninger Kerken voor de vijfde keer de cursus 'Aspecten van kerkbouw', dit maal over kloosters in Groningen. De drie cursusdagen, op 19 en 26 april en 3 mei, worden gevolgd door een excursie op 6 mei. Verdere informatie: Stichting Oude Groninger Kerken, telefoon 050 - 123 569. Borgterrein Ewsum met voormalig schathuis en deel gracht, (foto Groninger Borgen Stichting).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 41