Waardering voor tijdschrift Heemschut hoog 1 Heemschut Negen van de tien lezers bewaart het blad JAAP KAMERLING Positief over diepgang Meer kleur 40 De lezers van Heemschut hebben een sterke binding met het tijdschrift. Negen van de tien lezers bewaren sommige of alle nummers van het blad en de gemiddelde leesduur is liefst bijna anderhalf uur. Ruim 60 procent leest het tijdschrift helemaal of grotendeels en de waardering voor het blad is hoog: de lezers geven het een rapportcijfer van 7.6. Dit blijkt uit een (telefonisch) lezersonderzoek van het onderzoeksbureau Research en Marketing (R ér M) te Heerlendat in het najaar plaatsvond onder 300 lezers. Omdat er op dit moment een herbe zinning plaatsvindt op de rol van de verschillende organisaties in de monu mentenwereld was meer inzicht gewenst in de positie en mogelijkhe den van het tijdschrift Heemschut. Een meerderheid van de leden van de Bond Heemschut voelt zich meer abonnee van het blad Heemschut dan lid van de vereniging. De abonnees/lezers lezen vrijwel elk nummer van Heemschut en gemid deld wordt per nummer 95 procent van de leden bereikt. De gehechtheid aan het blad, uitge drukt in het op prijs stellen van de ontvangt, is groot: 98 procent, 85 procent zou het blad missen als het niet meer zou verschijnen.Een vrees, waarvoor overigens geen enkele aanleiding is. Driekwart van de lezers spreekt zich positief uit over moeilijkheidsgraad, lengte van de artikelen, diepgang en lettertype. De jongere lezers(jonger dan 49 jaar) staan in het algemeen iets kritischer t.o.v. het blad. Vaker dan de ouderen staan zij positiever tegenover moge lijke wijzigingen in het blad. Toch zijn ook de jongeren geen voor stander van bijvoorbeeld een meer krantachtige aanpak en staken bij hen de stemmen t.a.v. een luchtiger bena dering. Liefst zeven van de tien leden van Heemschut is 50 jaar of ouder en opleidingsniveau ligt zeer hoog (drie kwart is hoger opgeleid). Onder de nieuwe leden van na 1991 zitten iets vaker jongeren van 3 5 jaar of ouder. Mogelijke wijzigingen in het blad, die op vrij veel bijval kunnen rekenen zijn: meer aandacht voor leden-in-actie via een vaste rubriek, meer kleurgebruik (vooral onder de nieuwe leden), meer aandacht voor nieuwe ontwikkelingen en een jeugdrubriek. De meeste lezers vinden Heemschut een blad met een mooie omslag, dat uitnodigt om te lezen. Men vindt het blad niet saai of onoverzichtelijk maar ook niet echt modern of spannend.Dat laatste geldt vooral voor de jongere lezers. Voor driekwart van de lezers geldt, dat het blad hen meer kennis verschaft over het werk van Heemschut, meer inzicht in de monumentenbescher ming en meer waardering voor het cultureel erfgoed. Het blad geeft hen de indruk van Heemschut als een alerte vereniging.Voor de jongeren geldt dat iets minder. Het onderzoeksbureau concludeert, dat het tijdschrift de potentie heeft om het abonnee-bestand te vergroten. Daartoe raadt het ook enkele wijzigin gen aan, die, zo luidt het advies, zeer gedoseerd moeten worden toegepast, gezien het grote aantal oudere abon nees. Overwogen zou kunnen worden het tijdschrift iets moderner vorm te geven en dan vooral m.b.t. de binnen kantvan het blad. Er zou meer gebruik moeten worden gemaakt van kleur. Daarnaast adviseren de onderzoekers meer informatie te geven over ingre pen in de historische omgeving en het historisch landschap, meer te schrijven over de ontstaansgeschiedenis van steden en dorpen met veel monumen ten en de ervaringen van monument eigenaren. Leden in actie zouden regelmatiger aan het woord moeten komen en komende ontwikkelingen in de monumentenbescherming zouden nog meer aandacht moeten krijgen. Wie nog meer suggesties heeft wordt verzocht even contact op te nemen met de redactie tel. 020-6225292. 'N.VEOERUxd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 40