Hervormde kerkbouw Standerdmolen Nederlandschappen Waterstaatsgeschiedenis Gelderse Monumentenreeks Kromme Rijngebied tegels waar men over loopt, draadglas enz. In het boek van Stokroos worden behalve de ontwikkeling van het glas, diverse en bijzondere glassoorten (glas mozaïeken) en ook de geschiede nis van een aantal fabrieken beschre ven. Tot slot een aantal markante voorbeelden van bouwglastoepassin- gen zoals de Hortus en het voormalige modemagazijn van Hirsch in Amsterdam. Een uitgave van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg Amsterdam, alwaar te verkrijgen. 1994. 68p. ISBN90.6274.078.2 Prijs f22,50. Onder de titelZomaar een dak...; hervormde kerkbouw tussen 1945-1955' werd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de bouw- en restauratie commissie dit boek uitgegeven om de ontwikkelingen van de kerkbouw in deze eeuw weer te geven; 38 kerkge bouwen worden beschreven en afge beeld. Het boek werd samengesteld door DrsF.Z. Ort. Zoetermeer, Boekencentrum. 192 p. ISBN 90.239.1750.2 Prijsf45,- Onlangs verscheen het standaardwerk 'De standerdmolen; bouw, geschiedenis, verschijningsvormen en bedieningswijze van Nederlands oudste windmolentype' van de hand van Erik Tijman, Jan Scheirs en Dick Zweers. De standerd molen is het oudste molentype van Nederland, dat vanaf begin 15 de eeuw door andere windmolens (bovenkrui ers) werd verdrongen, het laatst in het zuiden. Nederland telt nu nog zo'n 40 standerdmolens, hetgeen nog geen 5% is van het totale aantal windmo lens. Het boek geeft behalve diverse ontwikkelingen -vooral bouwhisto risch en technisch- een inventarisatie en beschrijving van alle nog bestaande standerdmolens per provincie. De molen van Nistelrode. Tekening van J. Heesters uit 1924. Veel aandacht is besteed aan de illus traties, oude foto's en afbeeldingen, waarnaar in diverse archieven gezocht werd. Het boek wil behalve een naslagwerk een pleidooi zijn voor een zorgvuldiger omgang met de weinige standerdmolens die ons nog resten, niet alleen met de gebouwen, maar vooral ook met de omgeving, aldus de auteurs. Utrecht, Matiijs, 1994.135p. ISBN 90.5345. .053.X Prijs f49,95. Prachtige foto's treft men aan in de uitgave 'Nederlandschappen' door GerritJ. Gerritsen. Met de uitgave in eigen beheer van deze fotobundel wil Gerritsen zijn 10-jarig jubileum vieren. Begonnen in West Overijssel strekte de interesse voor het Nederlandse landschap zich tenslotte ook uit naar de rest van Nederland. Uit iedere periode zijn er foto's in dit boek opgenomen. De expressieve luchten en weerkaatsingen zijn de drijfveren in de fotografie van Gerritsen. Zwolle, Julianastraat 40, 8019 AX 110p. ISBN 90.802061.1.3 Eind vorig jaar publiceerde het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier samen met de Stichting Uitgeverij Noord-Holland een jubileumuitgave ter gelegenheid van 450 jaar Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en 75 jaar Noordhollands Noorderkwartier. Deze Hoogheemraadschappen zijn sedert 1 april 1993 gefuseerd. In twee delen wordt de waterstaatkundige geschiedenis vanaf de Middeleeuwen beschreven, de eeuwigdurende strijd tegen het water. 'Binnenwaeters gewelt' werd samenge steld door GuusJ. Borger en Saskia Bruines en beschrijft de geschiedenis en de organisatie van het Hoogheemraadschap in het Noorderkwartier tegen de achter grond van landschappelijke, maat schappelijke en technologische ontwikkelingen. '...die water keert' werd samengesteld door Helga Danner, Herman Lambooij en Chris Streefkerk. Hierin wordt de ontwikkeling van de verschillende waterkeringen beschreven; van de noodzaak van dijkaanleg in de Middeleeuwen tot en met hun onder linge samenhang. Bij deze uitgave zit een bijlage, met zeven oude kaarten en hun beschrijvingen, die samen de Ring van het Noorderkwartier vormen. Beide boeken bevatten vele afbeeldin gen, kaarten en tekeningen. Worm.erveer, Uitgeverij Noord-Holland, 1994. Respectievelijk f39,50 (ISBN90.71123.2 7.8) en f49,50 (ISBN90.71123.28.6) Stichting Matrijs startte vorig jaar, in navolging van de succesvolle Utrechtse Monumentenreeks, in samenwerking met het Gelders Genootschap de Gelderse Monum.entenreeks. Het eerste deel 'Postkantoren(samengesteld door Roger Crols en Thieu Knibbeler, behan delt 35 karakteristieke voorbeelden van postkantoren. Allereerst worden de geschiedenis van het postverkeer (vanaf ca 1850) en de ontwikkeling van de speciale postkantoorarchitectuur geschetst. Aan Rijksbouwmeester C.H. Pee ters wordt apart aandacht geschonken, omdat hij voor een groot aantal ontwerpen verantwoordelijk is geweest. Vervolgens worden alfabe tisch op plaatsnaam de verschillende postkantoren in het kort beschreven, voorzien van een foto. Het voormalige postkantoor van Klarenbeek bijvoor beeld was rond de eeuwwisseling in een oude boerderij ondergebracht en het postkantoor van Renkum, naar ontwerp van Peeters, heeft meer weg van een ruime dorpsvilla dan van een postkantoor. Dergelijke reeksen genieten navolging, ze zijn overzichte lijk en bondig. Gelukkig heeft het Gelders Genootschap nog voldoende materiaal voor een groot aantal deel tjes, aldusjhrmr R.F.R.M. van Rijckevorsel, voorzitter van het genootschap in het voorwoord. Utrecht, Matrijs, 1994. 63 p. ISBN 90.5345.061.0 Prijs f 19,95. Historisch gezien is dit een van de interessantste streken van Nederland; de oude grens van het Romeinse Rijk, met forten en nederzettingen. Dorestad ontwikkelde zich tot een grote handelskern, nog later werd het gebied bisschoppelijk bestuurscentrum bij uitstek. Vanaf 1967 worden er dooi de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek opgravingen verricht o.l.v. Prof W.A. van Es. De vele vondsten en inzichten geven, hoewel het onderzoek nog niet afge rond is, een duidelijker beeld van het leven in dit gebied sinds de komst van de Romeinen, zowel op sociaal, economisch als op religieus gebied. De uitgave moet beschouwd worden als een samenvattend overzicht van de vondsten tot nu toe. Uit de opgravin gen van de laatste decennia blijkt bijvoorbeeld dat Dorestad veel groter was dan men dacht. Het boek RomeinenFriezen en Franken in het hart van Nederland; Van Trajectum tot Dorestad, 50 v Chr. -950 na Chr, verscheen onder redactie van W.A. van Es en W.A.M. Hessing. Utrecht, Matrijs, 1994. 256p. ISBN90.5345.049.1 Prijsf49,50 AMtC 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 39