De omstucte moer- en kinderbinten van de Berckepoort in Dordrecht HANS BOLLEBAKER De vondst begin november 1994 van het, voorlopig als zestiende eeuws gedateerd, stucwerk op de moer- en kinderbinten in de Berckepoort staat niet op zich zelf. Noten y nu Een étage hoger, de zolderverdieping, treffen we eveneens omstucte moer en kinderbinten aan uit dezelfde periode, in verregaande staat van ontbinding. De commissie Temminck- Groll (zie Heemschhut nr. 6/'94. p. 3) heeft reeds in 1992 in zijn rapport nadrukkelijk op het belang daarvan gewezen en als aanwijzing genoemd dat dit duidt op een oorspronkelijk voorname bestemming van het pand. In 1980 verschijnt een opmerkelijk afstudeerproject bij de Akademie voor Bouwkunde te Rotterdam. Deze studie -een publicatie waard- maakt ondermeer melding van het stucwerk plafond op de zolder en geeft een reconstructie en detail-afbeeldingen van aangetroffen fragmenten als: franse lelie, hoek ornament, een 'das'.' In 1984 zijn deze ornamenten nog in redelijk goede staat aangetroffen, daarbij is op een moerbint nog een rij dierenafbeeldingen geconstateerd welke het meest gelijkenis vertonen met hazewindhonden in rennende positie achter elkaar lopend. Een mogelijkheid zou kunnen zijn dat de hazewindhond voor 'das' is aangezien. Bij opname in december 1994 bleek de toestand zodanig dat het als verloren moet worden beschouwd. Misschien kunnen nog wat resten in het museum een plaats vinden. Anders is het gesteld met het recente lijk vrijgekomen plafond bij welk onderzoek het Instituut voor bouwhis torische inventarisatie en documenta tie te 's-Hertogenbosch is betrokken. Aangezien conservering een speciali teit is die a fortiori in het museale vak wordt aangetroffen heeft Heemschut er bij de gemeente op aangedrongen om een wetenschappelijk team in te stellen bestaande uit de daarvoor in aanmerking komende conservatoren, het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap in Amsterdam en andere gekwalificeerde wetenschap pers.2 De gemeente heeft de pers meegedeeld te onderzoeken of herstel mogelijk is en Heemschut bij schrijven van 20 januari laten weten, dat sugges ties van namen van terzake deskundi gen welkom zijn. Daarmee is wel haast geboden. Met behoud wordt het nationaal belang gediend want er is in Nederland uit deze periode geen tweede stucwerk plafond bekend. Heemschut heeft ter persconferentie uitgesproken dit prijzenswaardige streven graag te ondersteunen. Drs. J.J. Bollebakker. Lid Provinciale Commissie Heemschut Zuid-Holland. 1) B.de Haas, J. van der Spek, I. van der Stoep, L. VerboompDe Berckepoort te Dordrecht', Rotterdam 1980, pp 31-39 en omslagafbeelding. 2) Litt.: Wijnancl V.J. Freling; Stucwerk in het Nederlandse woonhuis uit de 17de en 18de eeuw. Leeuwarden/ Mechelen 1993. (acad.poefschrift). C. W. Fock; 18de eeuws stucwerk in Nederland. Uit Heemschut nr. 1/1982. C.M. de Bruijn: Leven met het verle den, Dordrecht 1992passim. Engelenkopje op raveling belétage, (foto Marco de Nood). 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 35