Landelijke bouwkunst in Zuid-Holland De Stichting Historisch Boerderij-onderzoek verzamelt en beheert documentatie van traditionele boerderijen uit heel Nederland. Het archief bevat inmiddels zon 100.000foto 's en 10.000 tekeningen. Deze collectie bestaat deels uit oudere verzamelingendeels uit door de stichting zelf vervaardigd materiaal. Vooral dit laatste heeft een hoge documentaire waarde. Om deze interessante collectie onder de aandacht te brengen van een breder publiek, publiceert de SHBO een gedeelte van haar tekeningenm,ateriaal in de vorm van een serie losbladige documentatiemappen. Van elke provincie zal een dergelijke map worden uitgegeven. JL JSfe E.L. VAN OLST Boerderij Ofwegen in Woubrugge. Eerder verschenen in deze serie al mappen over de boerderijen in de provincies Noord-Brabant, Noord- Holland en Utrecht. Nu is ook de map Landelijke bouwkunst Zuid-Holland verkrijgbaar. De map bevat een groot aantal fraaie, gedetailleerde opmetingstekeningen op A3-formaat (29,7 x 42 cm) van oude Zuidhollandse boerderijen en bijgebouwen. De tekeningen zijn zo geselecteerd dat zij een zo breed mogelijk beeld geven van de boerde- rijvormen en constructies in de verschillende regio's door de eeuwen heen. Daarnaast zijn in de map ook foto's opgenomen, en een tekst over de historische ontwikkeling van de boerderijen. In deze beschrijving wordt steeds verwezen naar de afbeel dingen, waardoor het verhaal ook voor de leek goed te volgen is. Men kan zich hiermee op eenvoudige wijze een duidelijk beeld vormen van de geschiedenis en karakteristieke kenmerken van de Zuidhollandse boerderijen. Boerderijen in Zuid-Holland In de provincie Zuid-EIolland zijn veel verschillende boerderijvormen te vinden. Omvang, indeling en uiterlijk wijken soms sterk van elkaar af, evenals de gebruikte bouwmaterialen. Toch heeft onderzoek uitgewezen dat al deze vormen te herleiden zijn tot slechts één of twee eenvoudige, laat middeleeuwse uitgangstypen. Uit deze vormen zijn in de loop der eeuwen allerlei variaties ontstaan door aanpas sing aan de plaatselijke omstandighe den. Factoren die daarbij een rol speelden waren onder meer welvaart, grondsoort, bedrijfsvorm en -grootte, bouwmaterialen, nabijheid van steden, overstromingsgevaar, veranderingen in woongedrag, status en traditie. Bepaalde factoren zijn per streek gelijk; ook de boerderijen hebben dan veel gemeen. We spreken hier van streektypen. Daarbinnen bestaan echter allerlei variaties, die te maken hebben met bedrijfsvorm, welvaart en persoonlijke voorkeur van de bewo ners. Vooral tussen oude en nieuwe vormen in dezelfde streek kunnen grote verschillen bestaan. Ook in het verleden paste men de gebouwen voortdurend aan de behoeften van mens en bedrijf aan. Het oosten De boerderijen in het oosten van Zuid-Holland sluiten nauw aan bij die in de aangrenzende provincies. Hier heeft het gemengde bedrijf nog lang overheerst. De gebouwen hebben een compacte vorm met breed grondplan en lage zijgevels. Woon- en werkfunc- ties bevinden zich onder één door gaand dak. Het bedrijfsgedeelte heeft een indeling met brede open midden deel, waarboven zich bergruimte voor de oogst bevindt. De stallen liggen aan weerszijden onder het laag aflopende dak. De bedrijfsingang bevindt zich in het midden van de achtergevel. In het zuidoosten vindt men daar vaak nog brede inrijdeuren. Meer naar het Boerderij Akkerzorg in Meiissant(Dirksland) 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 33