Het voormalige Pander-complex in de Haagse binnenstad uit 1917. Hier werden vroeger meubels en zelfs sportvliegtuigen gebouwd. Nu zitten er woningen en bedrijfsruimten in. selectief zijn bij de keuze van het project een niet te lange voorbereidingstijd realistisch zijn in de contacten over het project voldoende kennis hebben van finan cieringsbronnen. Bleker zei dat het Bouwfonds betrok ken is geweest bij een aantal herbe stemmingsprojecten, zoals de pakhuis woningen in Amsterdam-Oost, een waterleidinggebouw in Rotterdam en de Prins Frederik-kazerne in Leeuwarden( verbouwd tot woning complex). Het Bouwfonds staat in het algemeen positief tegenover dergelijke projecten. Ten slotte getuigde staatssecretaris Nuis van zijn interesse voor het indus trieel erfgoed. Waarderend liet hij zich uit over de daadkracht van het drie jaar geleden geformeerde Projectbureau Industrieel Erfgoed. Diverse branche-onderzoeken hebben bijgedragen tot een doelgericht selec- Momenteel loopt op initiatief van de gemeente een onderzoek naar de toekomstmogelijkheden van dit gebouw en de kosten van een eventuele restauratie. Eerder al had drs.H.P.G. de Boer, projectcoördinator van het Projectbureau Industrieel Erfgoed, gepleit voor behoud van dit unieke fabriekscomplex in Oost- Groningen. Boekje met voorbeelden Tien voorbeelden van herbestem mingsprojecten in de sector fabrieken en fabriekscomplexen vinden we in het door het projectbureau samengestelde boekje 'Oude fabrieken, nieuwe func ties', dat tijdens deze conferentie aan staatssecretaris Nuis is aangeboden. Complexen, die hierin voorkomen, zijn onder meer de zeepfabriek De Adelaar in Wormerveer, de rijstver- Een deel van de strokartonfabriek De Toekomst in Scheemda. De voormalige stoomzuivelfabriek Freia in Veenwouden da teert uit 1879, is in 1918 herbouwd in beton en in 1969 gesloten. Pogingen om hierin een nationaal zuivelmuseum onder te brengen mislukten. Een paar jaar geleden is het oudste deel van de fabriek afgebroken en herbouwd in het Openlucht Museum. werkingsfabriek Lassie in Wormer, de Westergasfabriek in Amsterdam, het waterleidingterrein in Rotterdam, de textielfabriek 'Twenthe' in Almelo, de constructiehallen van Begemann in Helmond en de Wiebengahallen in Maastricht. Hoopvol geluid Ir. B. Bleker, lid van de Raad van Bestuur van de N.V.Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, kwam met een hoopvol geluid: tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten constateerde hij dat daar een toenemende interesse bestaat voor historische panden in de leefomgeving, natuurlijk wel aange past aan de moderne leefeisen. Bleker gaf een reeks adviezen voor mensen, die zich met herbestemming van oude gebouwen bezig houden. Als belangrijke punten noemde hij: voldoende inzicht hebben in de aard van het project tiebeleid. Nuis: 'Het gaat de goede kant op.' De staatssecretaris voorspelde dat het projectbureau, dat aan het eind van dit jaar wordt opgeheven, met enkele zaken niet gereed zal komen, alle inspanningen ten spijt. Zo zal naar het zich laat aanzien een voorziening moeten worden getroffen om de continuïteit in de samenhang van het brede terrein van het industrieel erfgoed in stand te houden. Verder geeft de selectie van het roerend industrieel erfgoed problemen, er zullen nieuwe criteria moeten worden opgesteld. De bewindsman verklaarde zich bereid zo nodig een aanvullende bijdrage te verstrekken voor 1996 voor het medefinancieren van een aantal projecten op het terrein van het indus trieel erfgoed, waarin de overheid dan gedurende vier jaar zal hebben geïn vesteerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 30