Nieuwe kansen voor oude fabrieken Conferentie over herbestemming WIBO BURGERS Oude fabrieken krijgen in de nabije toekomst een nieuwe kans op een tweede leven. Die conclusie mag getrokken worden na de onlangs in Maastricht gehouden conferentie over herbestemming van oude fabrieken. Zo pleitte dr.A.H.G.Rinnooy Kan, voorzitter van het invloedrijke Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), voor herge bruik als 'bewaringsroute' voor indus trieel erfgoed, vooropgesteld dat een rendabele exploitatie binnen bereik ligt. Daarvoor is een nauwe samen werking van ondernemer en architect een eerste vereiste, meende de topman van de ondernemers. Herbestemming zal ongetwijfeld ook een belangrijk thema zijn in 1996, het 'jaar van het industrieel erfgoed', uitgeroepen door het Projectbureau Industrieel Erfgoed (PIE), dat deze conferentie had belegd in samenwer king met het directoraat-generaal voor Culturele Zaken van het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De Duinwaterleiding in Rotterdam: een heel geslaagd herbestemmingsproject met een water toren, pomp- en snelfiltergebouwen. In de water toren (uit 1874) zijn bedrijven gevestigd, de snelfil tergebouwen herbergen woningen voor jonge ren en kantoorruimte en de pompgebouwen geven onderdak aan buurtvoorzieningen. Locatie belangrijk bij hergebruik Ook al lijken de kansen voor oude fabrieken op een tweede leven wat beter te worden, vaak zitten er toch veel haken en ogen aan het hergebruik van de industriële paleizen van weleer. Architect Ed Schulte, docent aan de faculteit Bouwkunde van de TU Eindhoven, constateerde dat vaak niet zozeer het gebouw zelf, maar de locatie beslissend is voor de gebruiks mogelijkheden in de toekomst. Eerst dient een analyse van de mogelijkhe den voor herbestemming te worden gemaakt, daarna kan men gericht naar de markt toe. Schulte noemde enkele voorbeelden van de strijd om fabrieksgebouwen een tweede leven te geven. Zo waren er nog niet zo lang geleden sloopplan- nen voor de tricotfabriek in Winterswijk. Toen bleek dat behoud van dit complex door de bevolking wordt gedragen heeft deze oude fabriek, die al dertig jaar leeg staat, voorlopige bescherming gekregen. Dat gaf de ruimte voor onderzoek. Nu ligt een plan op tafel voor een bestem ming van het oude fabrieksgebouw als uitbreiding van het stadskantoor. Strokartonfabriek De Toekomst Wanneer die onderzoeksfase wordt bereikt, dan neemt de kans op behoud toe. Dat geldt ook voor de strokarton fabriek De Toekomst in Scheemda, een vervallen fabriekscomplex van formaat dat in 1899 werd gebouwd. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 29