W bouwbedrijf m. j. de nijs en zn. b.v. bouwers van nu en voor morgen Restauratie atelier DE TIENDSCHUUR postbus 1 1749ZG warmenhuizen telefoon 02269 - 2944 telefax 02269 - 2974 p o R T R door Christine Koenigs Archief- en textiel conservering, kunstobjecten restauratie en vacnmnvriesdrogen. Kap. Poellplein 1, Tilburg, tel. 013- 36 83 55 Het Bouwcentrum staat nu op de plek van de voormalige diergaarde, (foto 1965). Vierhavenstraat, architect: Van den Broek). Nadien heeft het Comité pogingen ondernomen het Oranjelijngebouw en bioscoop Thalia van de ondergang te redden. Dat is niet gelukt: het Oranjelijngebouw is gesloopt, Thalia zal hetzelfde lot ondergaan. Behalve deze klachtenbrieven was een van de dringendste taken van het Comité het razendsnel en grondig in kaart brengen van de architectuur en stedebouw uit de Rotterdamse weder opbouwperiode. Hiertoe is de werk groep Inventarisatie Project Wederopbouw (IPW) opgericht die op 15 december 1993 van start is gegaan. De werkgroep bestaat uit ruim 50 hoog gekwalificeerde vrijwil ligers, voornamelijk architectuurhisto rici, die ieder het verzamelen van gegevens over een stukje stad voor hun rekening nemen. Het IPW vindt plaats in nauwe samenwerking met Bureau Monumenten Rotterdam. Verder is met onderzoekers en stagiai res de werkgroep Onderzoek Analyse gestart die een theoretische onderbouwing van de betekenis van wederopbouwarchitectuur en -stede- bouw nastreeft. De werkgroep Ontwerpgericht Onderzoek houdt zich bezig met een tweede leven voor wederopbouwarchitectuur. Met archi tecten, stedebouwkundigen, studen ten, historici en relevante adviseurs zullen de mogelijkheden worden verkend van zinvol hergebruik waarbij de karakteristieke eigenschappen van het gebouw bewaard dienen te worden. Deze initiatieven van het Comité sluiten wonderwel aan bij de grote manifestatie '50 jaar Wederopbouw - 50 jaar Toekomst' die de gemeente Rotterdam voor dit jaar heeft georga niseerd. De manifestatie zal gevierd worden met tentoonstellingen, debat ten, ontwerpopdrachten, publikaties, stadswandelingen, enzovoort, met als thema's de stad, de haven en de regio. Het Comité verwacht en hoopt dat dankzij al de aandacht die er plotseling wordt gericht op de Rotterdamse gebouwen van na de Tweede Wereldoorlog en hun omgeving, er een mentaliteitsverandering zal optre den en de beginfase van de naoorlogse binnenstad met meer begrip en respect zal worden bekeken en behan deld. De drie kunsthistorici G.M.Andela, D.L.Camp en G.ten Cate hebben in 1992 het Comité Wederopbouw Rotterdam, opgericht. Klassiek, olieverf op linnen, naast; Kop, zittend, staand zijn ook familietaferelen mogelijk. tel.: 020-6381023 26

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 26