vervolg op pagina 20 Wederopbouwpanden langs de Schiedamse Vest. Is er een toekomst voor? Het beursgebouw van J.F. Staal is succesvol uitgebreid met een slanke toren, hier nog in opbouw. Bijvoorbeeld: gesloopt zijn de klok- gevelpakhuizen van C. Elffers aan de Wijnhaven en het door J.H. van den Broek ontworpen gebouw van Van Houten Metaalmaatschappij aan de Bierstraat. Onherkenbaar vernield is het industriegebouw van W. van Tijen en H.A. Maaskant aan de Oostzeedijk, heel ingrijpend gewijzigd zijn het voormalige kantoor van de Eerste Nederlandse Verzekeringsmaatschappij van A. Bodon aan de Coolsingel en het Shellgebouw van C.A. Abspoel aan het Hofplein, gesloopt is het Oranjelijn- gebouw van Van den Broek aan de Vierhavenstraat. Onlangs werden delen van het Beursplein gesloopt: C Avan J.A. van der Laan en Kreymborg van H.A. Maaskant; de Hema van A. Elzas volgt binnenkort. Een kleine keuze uit een serie verdwe nen gebouwen. Genoemd voor sloop dan wel voor een grondige renovatie zijn het postkan toor van de gelrr. Kraaijvanger aan het Delftseplein, de bioscoop Thalia van J.P.L. HendriksW. van der Sluys en L.A. van den Bosch aan de Kruiskade, de ING-bank van de gebr. Kraaijvanger aan de Blaak, de Maastorenflat van H.D. Bakker en de Doelen van Kraaijvanger. De lijst is niet volledig. De opsomming geeft maar een conclusie: de dynamiek van Rotterdam wordt gelijkgesteld met sloop en nieuwbouw of met drastische vernieuwbouw. Met als gevolg het verdwijnen van de voor de binnenstad zo kenmerkende architectuur. Comité Wederopbouw Rotterdam zal aanzienlijk zorgvuldi ger moeten leren omgaan met zijn eigen gebouwde geschiedenis, wil niet alles waaraan men herinneringen heeft, verdwijnen. Teveel wordt opge offerd aan de zo geprezen dynamiek van de stad. Daartoe is de actiegroep Comité Wederopbouw Rotterdam eind 1992 geïnitieerd door de kunsthisto rici G.M. Andela, D.L. Camp en G. ten Cate, en de directeur van de Gemeentelijke Archiefdienst, C.O.A. Schimmelpenninck van der Oye. In december 1993 is de Stichting Comité Wederopbouw officieel opgericht. De doelstelling van het comité is als volgt geformuleerd. De Stichting Comité Wederopbouw zet zich in voor aandacht voor, en behoud en hergebruik van de architectuur en stedebouw uit de periode 1940-1965 in Rotterdam. Zij tracht dit te berei ken door: a. aandacht te vragen en belangstelling te wekken voor de architectonische en stedebouwkundige produkten van de Wederopbouw, onder meer door publiek debat, meningsvor ming en publikaties; b. het initiëren van onderzoek naar ontstaansgeschiedenis, gebruik en verschijningsvorm; c. het kritisch volgen van besluitvor ming, met eventuele interventies; d. in algemene,zin op te treden ten behoeve van meer en wijder verbreid respectvoor de architec tuur en stedebouw van de wederop bouw. Tijdens de oprichtingsfase in 1992- 1993 heeft het Comité prikacties uitgevoerd in de vorm van brieven richting stadhuis die dwingend aandacht vroegen voor de met sloop bedreigde ING-bank en Müller- Thomsens Havenbedrijf (thans ECT, Concertzaal De Doelen, die dreigt te worden ingepakt. 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 25