het door, rijdend op de Al, de afslag Apeldoorn/Hoenderlo in de richting Apeldoorn te nemen. Direct na de afslag wijst een bord in de richting Hoog Buurlo/Radio Kootwijk. Wie vanaf de ingang de slagboom passeert (het bord aan de kant van de weg geeft aan: Radio Kootwijk gem. Apeldoorn) en op het gebouw toe loopt ervaart de heel duidelijk uitstraling ervan. Het lijkt warempel wel of de radiogolven vanuit het gebouw komen en de lucht doorklieven. Magisch gebouw Ook anderen treft de magie van het gebouw, dat de vorm heeft van een grote kerk. Zoals de tekenleraar en kunstenaar Leo Verbruggen (47) uit Koedijk (gem. Alkmaar), die aquarel len en acrylschilderingen van het radiostation maakte en tijdens de openstelling van het radiostation op de jongste Open Monumentendag in het gebouw een expositie had. Verbruggen over zijn fascinatie voor Luthmann's creatie: 'Ik ben al vaker geïnspireerd geraakt door architec- tuur.Ik zag al weer een aantal jaren geleden een afbeelding van het radio station in een boek en toen wist ik dat ik er heen moest. Het gebouw heeft een hele sterke uitstraling, misschien ook vanwege de geheimzinnige radio signalen...' Verbruggen was eerder in de ban van het theater Gooiland in Hilversum, een ontwerp van Duiker. Ook daar had hij een expositie van zijn werkstukken. De toren van het zendergebouw is bijna dertig meter hoog. Daarachter een zeven traveeën lang 'schip', waarvan de steunberen schuin naar binnen toe in de gevel verdwijnen. Aan de achterzijde bevindt zich een groot venster in de vorm van een ronde boog met daarboven een gegoten adelaar. Luthmann was amper dertig toen hij Versiering boven entree in stijl Amsterdamse School. eerder was zonder veel vertoon het radiostation Malabar in de buurt van Bandoeng in gebruik genomen. Viér jaar later kwam de radiotelefonie: in 1927 werden de eerste proefgesprek ken met Bandung over en weer gevoerd, een jaar later kwam het radi- otelefonisch verkeer met Nederlands- Indië tot stand. 'Hallo met Bandung' Indië-gangers konden nu direct met familie en vrienden in Nederland spreken. Populair werd het liedje 'Hallo met Ban-doeng' van Willy Derby. Iemand schreef in die tijd: 'Men gevoelt een wonderlijke ontroering, gemengd met dankbaarheid aan de techniek, welke het mogelijk maakt een afstand van 12.000 kilometer voor de overbrenging van het geluid teniet te doen.' Daarvoor werd vroeger een langegolf- zender met zes masten van 212 meter lengte erom heen gebruikt. In april 1945 richtten de terugtrek kende Duitsers grote vernielingen aan. Zo werden de zes masten van het radiostation opgeblazen. Twee ervan werden later weer opgezet. Maar door de komst van satellieten verloor Radio Kootwijk zijn oorspronkelijke functie. De laatste mast werd in maart 1980 door de genie opgeblazen. Tegenwoordig wordt het station vooral gebruikt voor het kortegolfverkeer met de scheepvaart (Scheveningen Radio). Daarnaast zijn enkele diensten van PTT-Telecom, zoals de dienst Antennebouw en de dienst straal- en satellietverbindingen, in het zender dorp gevestigd. Rijksmonumenten Het radiostation zelf en de watertoren staan sinds het midden van de jaren tachtig op de rijksmonumentenlijst. Het zendergebouw is ook nu nog een fascinerend bouwwerk. Men bereikt opdracht kreeg om het radiostation te ontwerpen. Een duidelijk programma van eisen voor de bouw was er niet. Luthmann zelf in het Bouwkundig Weekblad nr.78 1960): 'Ook hier was het zoiets als van bouw nu maar een waterdichte machinehal, vooral droog, en een zendtoren, wij zetten er dan onze apparatuur wel in. Hout en spij kers mochten niet worden gebruikt, gewapend beton leek het aangewezen materiaal, daar dit goed bestand is tegen de invloed van wisselstroom en lage frequentie.' In de architectuurgeschiedenis wordt Luthmann nauwelijks genoemd, wellicht ook omdat men het gebouw vaak niet in een bepaalde stroming wist te plaatsen. In het vooroorlogse standaardwerk van de Italiaan Fanelli, Moderne architectuur in Nederland 1900-1940, wordt Luthmann's creatie wel besproken. Fanelli plaatst het zenderstation in de latere fase van de Watertoren. Amsterdamse School en noemt verder de invloed van Berlage. Ook in het kersverse werk van de Amerikaanse architect Joseph Buch, die van 1986 tot 1991 in Amsterdam woonde (Een eeuw Nederlandse architectuur 1880-1990, een uitgave van het Nederlands Architectuur Instituut), heeft Luthmann een plaatsje gekregen. Buch legt een relatie met de werken van de vermaarde Amerikaanse archi tect Frank L. Wright. Ook wijst hij op het sterk monumentale karakter van het bouwwerk. Het Radiostation Kootwijk is een jong monument, dat je niet gemakkelijk vergeet. Wie zich daar zelfvan wil overtuigen heeft daar eens per jaar de gelegenheid toe: het zenderdorp was tot nu toe steeds geopend voor het publiek op Open Monumentendag in september. Wibo Burgers isfree lance journalist te Noordwijkerhout. 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 19