Radio Kootwijk in 'kathedraal van de Veluwe' WIBO BURGERS Het lijkt een verhaal uit een jongensboek met als titel Het vergeten radiostation op de VeluweToch is het de realiteit van deze dagen het Kootwijkerzand herbergt nog steeds het zenderdorp Radio Kootwijk uit het begin van de jaren twintig. Enkele jaren geleden dacht de PTT erover om het zenderdorp te ontmantelen, maar die plannen zijn voorlopig van de baan. Het verhaal van een legendarisch radiostation, gehuisvest in een fascinerend gebouw dat wel eens is aangeduid als de kathedraal van de Veluwe\ 'De kathedraal van de Veluwe'. Draadloze telegraaf In 1899, drie jaar nadat Marconi als eerste de draadloze telegraaf demon streerde, begonnen in ons land zowel de marine als de rijkstelegraafdienst met proefnemingen met deze commu nicatietechniek. Op het lichtschip Maas werd een proefstation ingericht. In 1904 was men zover gevorderd dat de radio- telegrafie voor algemeen gebruik beschikbaar was. Zo werd in Scheveningen het eerste, nogal primi tieve radiostation ingericht. Aanvankelijk werd de radiotelegrafie alleen toegepast voor de schepen op zee. Een snelle verbinding met het toenmalige Nederlands-Indië kon er niet mee worden verwezenlijkt, daar voor was de reikwijdte van het station onvoldoende. Voor de verbinding met de Oost was ons land in die tijd aangewezen op telegraafkabels, die in Engelse en Amerikaanse handen waren. In de Eerste Wereldoorlog gaf dat proble men voor ons land: het Amerikaanse net viel uit door oorlogshandelingen en Nederland was dus aangewezen op de kabelverbinding van de Engelsen. Engeland was echter een van de oorlogvoerende partijen en de gevol gen waren merkbaar: er traden grote vertragingen op in het telegraafver- keer, de telegrammen kwamen soms helemaal niet over en natuurlijk deed ook de oorlogscensor zijn werk. Kortom, het officiële telegraafverkeer van het neutrale Nederland met zijn koloniën was in handen van een van de oorlogvoerende partijen. Dat kon natuurlijk niet en de radio moest uitkomst brengen, zo meende men. Sterke radiozender De technische ontwikkeling ging verder en direct na de Eerste Wereldoorlog werd het mogelijk een sterke radio zender met een reikwijdte van zeker 12.000 kilometer (de afstand naar Nederlands-Indië) te bouwen.De regering besloot dat station te bouwen in het Kootwijkerzand, een afgelegen plek op de Veluwe,die als voordeel had dat tijdrovende onteigeningsprocedu res konden worden vermeden. Op 9 augustus 1920 kwam een handje vol autoriteiten naar de verlaten vlakte van Kootwijkerzand. Hier stortte de echtgenote van Waterstaat-minister König het eerste beton voor een van de meest fascinerende bouwwerken, die in deze eeuw in ons land tot stand zijn gekomen. Zo'n honderdvijftig Amsterdamse werklozen hadden intussen onder toezicht van de Heidemaatschappij het terrein geëgaliseerd en wegen aangelegd. De bouw van het zender- station naar een ontwerp van architect JuliusMaria Luthmann (1890-1973), destijds verbonden aan de Rijksgebouwendienst, kon beginnen. Daarnaast kwamen dienstgebouwen, een veertigtal arbeiderswoningen, een tehuis voor ongehuwde ambtenaren (later hotel) en een watertoren tot stand. Voorzieningen als winkels of een postkantoor kwamen er niet. De opening van het zendstation vond plaats op 7 mei 1923. Twee dagen 18

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 18