Literatuur: HEEMSCHUT ACTIEF Noord-Brabant Kantoor Sociale Dienst niet slopen Stadssilhouet aangetast Utrecht Wilhelmina Mavo niet slopen Noord-Holland Vondelpark verzakt De resten van het middeleeuwse kerkje van Ens op de Zuidpunt van Schokland Emmeloord. Ondanks het steeds maar weer verbeteren van de dijken, met alle beschikbare middelen, turf, klei, zeewier, stenen, houten palen en zelfs koemest (de zogenaamde Schokken), halveerde de oppervlakte van Schokland tussen 1600 en 1800. In de 18de eeuw werd serieus overwogen om een deel van het eiland aan de zee prijs te geven. De strategische ligging aan de scheepvaartroute van de IJssel naar Holland- sinds 1628 had Schokland een vuurbaak- voorkwam dit. De Schokkers bleven op hun eiland wonen. Maar iedere storm betekende een aanslag op de dijken rond het eiland. In 1859 ontruimd Rond 1800 was Schokland alleen nog maar omgeven door een paalwerk. Het eiland was inmiddels zo klein en moerassig geworden dat landbouw eigenlijk niet meer mogelijk was. Daar kwam bij dat ook de inkomsten uit de visserij terug liepen; door tegenval lende vangsten was de vissersvloot sterk verwaarloosd. Maar het onder houd en herstel van de dijken bleven handenvol geld kosten. In 1859 viel het doek voor de bevolking van Schokland: het eiland werd, op bevel van Koning Willem. III, ontruimd. Wandelend rond de terp van Middelbuurt begin je iets van deze geschiedenis te begrijpen. Een klein stukje van het oorspronkelijke paal werk is behouden gebleven. Een groter deel, rond de pastorie, is gere construeerd. Tot hier stond dus steeds het water. Om een foto te kunnen maken loop ik van de terp af. Ik bevind me nu op de bodem van de voormalige Zuiderzee! Het is begin januari, het sneeuwt een beetje en het is ijzig koud. Op zo'n moment gaat natuurlijk de lens van mijn fototoestel kapot. Gelukkig heb ik nog een andere lens bij me. Verkleumd maak ik mijn foto's.... Hoe moet het vroeger geweest zijn om hier te wonen? Je moet niet bang zijn voor een snijdende wind, omringd door water! Veel bebouwing gesloopt Na de ontruiming van het eiland werd het merendeel van de bebouwing met de grond gelijk gemaakt. Slechts enkele cultuurhistorische monumen ten zijn bewaard gebleven. Ik noemde al de kerk en de pastorie van Middelbuurt. Op het zuidelijkste stukje van Schokland, de Zuidpunt, zijn nog bouwfragmenten te vinden van het middeleeuwse kerkje van Ens. Enkele tientallen meters verderop zijn de fundamenten te zien van de vuur baak van Schokland. Deze vuurbaak was gebouwd in 1825. De eerste vuur baak, uit 1628, was in datzelfde jaar door de zee verslonden. Op het noor delijkste puntje van Schokland, Oud- Emmeloord, is een deel van de haven gereconstrueerd. Het havenbekken is opnieuw uitgegraven en de steigers, meerpalen en ijsbrekers zijn hersteld. Het argument waarom Schokland een plaats zou moeten krijgen op de Wereld Monumentenlijst is dat Schokland een belangrijke herinne ring vormt aan de Nederlandse strijd tegen het water. Dit kan moeilijk ontkend worden, een bezoek aan Schokland levert hiervan het bewijs. Math Berkers is geograaf te Raalte en medewerker van Heemschut Drs. A.J. Geurts. Schokland, de histo rie van een weerbarstig eiland. Zutphen: Walburg Pers, 1991. Prisma Wegwijzer IJsselmeerpolders. Utrecht: Het Spectrum, 1984. Hooge Zwaluwe- De gemeente is van plan om het voormalig kantoor van de Sociale Dienst aan het Heereplein te slopen. Erg verontrustend vindt Heemschut want het gaat hier om een zeer beeldbepalend pand op een markante locatie van zowel architec tuur- als cultuurhistorische waarde. Het gebouw is dan ook opgenomen in de MlP-rapportage. Sloop zou een groot verlies betekenen. Cuyk- Heemschut maakt zich grote zorgen over het stadssilhouet van Cuyk. Nog in een recent verleden hielden uitbreidingen van de woonbebouwing aan de noord- en zuidzijde van de Maas een zodanige afstand tot het oude centrum, dat daarmee recht gedaan werd aan het karakteristieke stadssil houet met de kerk. Helaas kan dat niet gezegd worden van de hoge bebouwing, die nu in het voornemen ligt. Het oude centrum wordt daardoor vanaf de over zijde van de Maas aan het oog onttrok ken. Bovendien wordt de bestaande stedebouwkundige strtuctuur van Cuyk verstoord. En verder zou de verdwijning van de oude begraafplaats met zijn fraaie neo gotische kapel moeten worden heroverwogen. Rhenen- Heemschut heeft grote bezwaren tegen de voorgenomen sloop van de Wilhelmina Mavo. Een belangrijk monument dreigt daarmee verloren te gaan: een voor Rhenen essentieel bouwwerk uit de vooroor logse jaren in de stijl van de- Amsterdamse School. Door sloop van dit gebouw wordt bovendien visueel een lelijk gat geschapen, dat door de geplande nieuwbouw niet wordt opge heven. Heemschut heeft zich reeds tot staatssecretaris Nuis gewend met het verzoek het gebouw op de rijksmonu mentenlijst te plaatsen. De Bond maakt bezwaar tegen de verleende sloopvergunning. Amsterdam- Er komt een nationale fondswervingsactie om de renovatie van het bekendste park van Nederland het Vondelpark te kunnen betalen. Het park is onlangs voorgedragen voor de Rijksmonumentenlijst. De bodem van het Vondelpark, dat een zeer slechte bodemgesteldheid heeft, zakt steeds verder en het park veran dert langzaam in een moeras. 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 17