Een bezoek aan Schokland BK!t v- tï - mmr Vr -V Ï-- Schokland voorgedragen voor Wereld Monumentenlijst Staatssecretaris Nuis van Cultuur heeft zeven Nederlandse monumenten voorgedragen voor een plaats op de World Heritage List. Een van deze monumenten is Schokland. Reden genoeg voor een bezoek aan dit voormalige Zuiderzee-eiland. In volgende afleveringen van Heemschut aandacht voor andere kandidaten voor de Wereld Monumentenlijst. MATH BERKERS De terp van Middelbuurt: Museum Schokland In het vlakke, wijdse landschap van de Noordoostpolder valt Schokland onmiddellijk op. Schokland ligt hoger dan de voormalige bodem van de Zuiderzee, ook al zijn de hoogtever schillen door inklinking na de inpol dering verkleind. De grens tussen oud en nieuw land wordt nog meer geac centueerd door de bomen die rond het eiland zijn geplant. Een bezoek aan Schokland begint natuurlijk bij het museum Schokland. Museum Schokland ligt op de terp Middelbuurt. De terp wordt gedomi neerd door de kerk en de pastorie uit het begin van de 19de eeuw. De kerk wordt op dit moment gerestaureerd en is jammer genoeg tijdelijk gesloten. Het museum is gevestigd in houten gebouwtjes, die gegroepeerd zijn rond het kerkje. Het geheel is opgetrokken in een historiserende 'Zuiderzeestijl'. Het museum bezit een uitgebreide archeologische en geologische collec tie. Deze collectie is opgebouwd sinds de inpoldering van de Zuiderzee. Verder is er een speciale afdeling over de geschiedenis van Schokland. Deze geschiedenis van het eiland Schokland gaat eigenlijk maar terug tot ongeveer het jaar 1000. Pas toen werd Schokland een apart eiland. Voor die tijd vormde het samen met Urk een veel groter aaneengesloten veengebied. Nog verder terug in de tijd, aan het begin van onze jaartelling was de Zuiderzee nog veel kleiner. Schokland, Urk en ook Nagele, lagen toen dicht tegen het 'vasteland' aan, het omvangrijke veengebied dat zich uitstrekte van West- tot Noord- Nederland. Geschiedenis De oudste sporen van bewoning in het gebied rond Schokland zijn al meer dan 10.000 jaar oud. De oudste bewo- ningsresten die bij Schokland zelf zijn aangetroffen, stammen uit de Jonge Steentijd (4500-1550 v. Chr.). Daarna is het gebied waarschijnlijk wel bezocht geweest, maar het is onzeker of er zich ook mensen permanent gevestigd hebben. Met name tussen de jaren 300 en 800 van onze jaartelling was de zee vrij agressief. Grote delen van het veenmoeras werden weggesla gen en voor een deel bedekt door een laag klei. Pas rond de 9de en 10de eeuw waren die gebieden weer veilig genoeg om bewoond te worden. Maar de zee bleef niet lang rustig. Op de hogere zandruggen in dit kwelder landschap werden terpen aangelegd en dijken gebouwd. De zee eiste echter voortdurend haar tolIn de eeuwen daarna bleef de afslag van het eiland Schokland doorgaan. Het werd steeds gevaarlijker om er te wonen en de bewoning concentreerde zich op drie terpen, Zuidert, Middelbuurt en Dit kanon, afkomstig uit Blankenham, staat opgesteld naast de kerk van Middelbuurt. Bij hoog water waar schuwde zo'n kanon de bevolking voor het dreigende gevaar. 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 16