I Winkelgalerij Raadhuisstraat in Amsterdam Impressie vernieuwde passage. een gevoel van teleurstelling nauwe lijks onderdrukken toen hij de maquette-foto's, hem toegezonden door MAJB, onder ogen kreeg. Aan de zijde van het Broersveld waar zich de oude Passage bevindt verheft zich een grote parkeergarage. Onontkoombaar en voor welke architect dan ook een ontwerp-opgave waar weinig eer aan valt te behalen. Ook de behandeling van het straatprofiel van het Broersveld lijkt nog met enige zorg te zijn geschied. Maar dan...over het Broersveld heen verrijst in twee of drie lagen een serie markthallen met golvende daken, die eerder aan een grote weiland-super- markt of meubelboulevard doet denken dan aan een zorgvuldig op de oude ondergrond geïnspireerd ontwerp dat het fijnmazig karakter van het omliggende binnenstedelijke gebied op boeiende, eigentijdse wijze tege moet treedt. Heeft er wel een histori sche structuur-analyse van dit gebied plaatsgevonden? Lopen die volledig overdekte winkelgebieden wel zo goed? Had hier ook niet boven de winkels gewoond kunnen worden? Technisch adviseur ir Frank Goppel van Heemschut Zuid-Holland heeft zich vorig jaar al met dit plan bezigge houden. Hem verbaasde het dat men hier in Schiedam zo over te spreken was, maar procedureel was er op dat moment voor Heemschut al geen eer meer aan te behalen. Jammer, want voor uw verslaggever staat wel vast dat hier voor alle betrokken partijen, gemeen te,.zakelijk investeerder en ontwerpend architect een gemiste kans wordt gerealiseerd. Nadat het De overkapte winkelgalerij aan de Raadhuisstraat in Amsterdam van architect TL. van Gendt- bekend van o.m. de Amsterdamse Stadsschouwburg en het Concertgebouw- is een fraai voorbeeld van een 19de eeuwse winkelgalerij. Toen door brand het Paleis voor Volksvlijt verloren ging en de winkelgalerij daarbij werd gesloopt bleef de winkelgalerij aan de Raadhuisstraat over als enig voor beeld van een 19de eeuwse overkapte winkelreeks. De galerij, een Rijksmonument, dateert uit 1896. In 1894 werd een begin gemaakt met een nieuwe verbin ding tussen de Dam en de gedempte Rozengracht. Aan weerszijden van de verkeersdoorbraak verrezen toen grote woon/winkel-complexen. De arcade op straatniveau volgt de bocht van de Raadhuisstraat en wordt daardoor extra geaccentueerd. Architect Van Gendt werkte graag in eclectische stijl, vooral neo-renaissance. Met name de detaillering van dit werk van hem laat echter zien, dat ook de Art Nouveau hem inspireerde. Opvallend zijn de plastieken van krokodillen en andere roofdieren, die niet bedoeld zijn om de potentiële koper af te schrikken. Amsterdam herbergt overigens ook fraaie winkelgalerijen met overkap ping boven het trottoir aan de Vrijheidslaan en bij het Mercatorplein in de stijl van de Amsterdamse School en van Berlage. uit het begin van de twintigste eeuw. Kunststof platen Aan de winkelgalerij wordt overigens permanent 'gesleuteld'. Er is volgens de heer Rouwhorst van het Amsterdamse Bureau Monumentenzorg sprake van een permanent proces van verbouwing zowel door winkeliers als hotelhou ders. Het onderhoud van de galerij is redelijk. Bij vernieuwing wordt aardig rekening gehouden met de aanwezige ornamentiek maar soms wordt er niet goed gerenoveerd. Zo werden onlangs de glazen platen vervangen door kunststof platen. Zodra Monumentenzorg dat in de gaten kreeg liet zij deze renovatie stopzet ten. Wij willen, dat die kunststof platen weeer worden weggehaald, zegt Rouwhorst. Eigenaar Sandmann vindt, dat bij te weinig geld heeft om de renovatie in glas uit te voeren. Dat is ook een probleem want er is op dit moment weinig subsidie-geld beschik baar. De grachtengordel heeft geen prioriteit, zegt Rouwhorst. Echt bedreigde monumenten hebben voor rang. Te hopen valt, dat de gemeente toch wat geld weet aan te boren want historische winkelgalerijen zoals die aan de Raadhuisstraat zijn uitermate schaars in Nederland. Jaap Kamerling (foto Han van Gooi, Bureau Monumentenzorg Amsterdam) 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 10