Icomos internationale monumentenzorg VINCENT COLLETTE World Heritage List Conventie Wereldgeweten Jhr. ir. L.L.M. van Nispen tot Sevenaer (foto V.M. Collette) 20 Volgens het Nederlandse Comité van Icomos (International Council on Monuments and Sites) zouden bijvoorbeeld een object als het Paleis op de Dam en een gebied als de Zuidhollandse Kinderdijk met zijn molens geschikte kandidaten zijn voor plaatsing op de World Heritage List. Met aanbevelingen voor deze werelderfgoedlijst en andere monumentenzaken op internationaal niveau houdt Icomos zich bezig. Jhr. ir. L.L.M. van Nispen tot Sevenaer, sinds 1991 directeur van het Secrétariat International van Icomos te Parijs: Icomos is voor elke natie het venster naar de internationale monumentenzorg. Icomos werd in 1965 in het Poolse Warschau opgericht, een jaar na de opstelling van het 'Charter on the Conservation and Restauration of Monuments and Sites', beter bekend als het Venice Charter. Deze interna tionale, non-gouvernementele organi satie is volgens Van Nispen 'uniek, omdat zij de enige internationale vakorganisatie is, die pretendeert zich met alle gebieden van de monumen tenzorg te bemoeien, terwijl de overige slechts op deelterreinen werk zaam zijn.' Icomos zet zich in om theorieën, methoden en wetenschap pelijke technieken toepassing te laten vinden in het kader van bescherming van het architectonische erfgoed. De organisatie brengt professionele monumentenzorgers met elkaar in contact ten behoeve van uitwisseling van kennis en ervaring. Voor hen worden trainingsprogramma's en excursies georganiseerd. Tevens speelt Icomos een actieve rol bij het maken en nakomen van internationale afspra ken over behoud en protectie van monumenten. Een zeer belangrijke taak in dit verband is het uitbrengen van advie zen aan de Unesco (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) over de samenstelling van de World Heritage List. Ook zet Icomos documentatiecentra op, waarvan het internationale centrum, 'uniek op het terrein van het wereld erfgoed', bij hetParijse secretariaat is ondergebracht. De Icomos-organisa- tie bestaat uit de General Assembly, het Executive Committee, en het Advisory Committee met afgevaardig den van de National Committees en de International Committees. De drie hoofdbronnen van inkomsten zijn: lidmaatschapsgelden, subsidies en contracten. Icomos betrokkenheid bij de nomina ties voor de World Heritage List vloeit voort uit de 'Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage' (Parijs, 1972) die nu door honderdzesendertig landen bekrachtigd is. Op basis daarvan streeft men er naar een zo duidelijk mogelijk juridisch, bestuur lijk en financieel kader voor bescher ming van het erfgoed te scheppen. Ook Nederland stelde de conventie mee op, maar ratificeerde die pas in 1992. Is dat verdrag nu een waarborg voor een werkelijke bescherming? Van Nispen: 'Het is onzin te denken, dat de conventie een echt afdoende bescherming geeft, maar het is een hulpmiddel waarmee je in gesprek kunt komen'. Momenteel staan er op de lijst zo'n 411 objecten en gebieden. Voorbeelden zijn de Nubische tempels in Egypte, die overigens mede met steun van Nederland gerestau reerd zijn, het kasteel van Chambord aan de Loire in Frankrijk, het histori sche centrum van het Poolse Krakau en de jonge stad Brasilia in Brazilië. Naast cultuurmonumenten worden op advies van de IUCN (voorheen International Union for the Conservation of Nature and Natural Resources, nu World Conservation Union) ook natuurmonumenten gese lecteerd zoals de Galapos-eilanden in Ecuador of het Virunga National Park in Zaïre. Met plaatsing op de lijst 'accepteer je als natie een soort wereldgeweten en lever je moreel een stukje autonomie in, maar je krijgt er een stukje prestige voor terug', aldus Van Nispen. De lijst heeft dan ook vooral een symbolische waarde. Onlangs heeft staatssecretaris Nuis van Cultuur een lijst met zeven Nederlandse wereldmonumenten voorgedragen. Een ervan is het voor malige eiland Schokland omdat het eiland in de vroegere Zuiderzee de laatste fysieke herinnering is aan de Nederlandse strijd tegen het water. Andere voorgedragen kandidaten zijn o.m. de Alblasserwaard, Het Romeinse Forum Hadriani te Voorburg, het terpenlandschap van Groningen, het militaire complex uit de Romeinse tijd bij Bunnik-Vechten, De Brug in Utrecht, overblijfselen uit de neolithi- sche grafcultuur in de Noordhollandse Grouw- en Groetpolder en scheeps wrakken uit de Middeleeuwen op de bodem van de Waddenzee. De tenta tieve lijst, opgesteld door het Nederlandse Comité van Icomos vermeldde bijvoorbeeld ook de O.L. Vrouwekerk te Maastricht, het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam, ensembles zoals de markten van Haarlem en Gouda en het Friese terpenlandschap. Uiteindelijk gaat het Icomos-voorstel namens de Nederlandse regering naar het World Heritage Committee van de Unesco. Het comité, bestaande uit vertegenwoordigers van eenentwintig lidstaten, waartoe Nederland niet behoort, beslist over definitieve plaat sing. Toch is Van Nispen eigenlijk niet zo gelukkig met een 'top-10- benadering' van de monumentenzorg, voor hem betekent de werelderfgoed- lijst meer 'een soort oefenterrein voor de monumentenzorg in zijn alge meenheid'. Drs. V.M.J.A.N. Collette is lid van de PC Heemschut Gelderland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 20