KORTE BERICHTEN Zuid-Holland Joodse begraafplaats weer open Noord-Brabant Nieuw straatmeubilair Breda Cultuurprijs Breda Revolving Fund 1994 In de walsenstoelen wordt het graan gewalst. ling van de bouwkunst als uit indus trieel archeologisch standpunt is het belangwekkend,' zo luidt de motivatie. Functionalisme avant la lettre De gemeentelijke monumentencom missie wijst het voorstel in februari 1989 af met een meerderheid van vijf tegen vier stemmen. De discussie gaat vooral over 'mooi' en 'lelijk', ondanks een pleidooi van commissielid B. Veldman. 'Tot het moment van de bouw van de meelfabriek eind 19de eeuw werd voor elk bedrijfsgebouw een mooie architectonische jas bedacht, meestal in een fraaie neostijl,' zo betoogde de Leidse architect. 'Maar in de architectuur van de Meelfabriek zien we opeens dat standpunt verlaten. We zien een bijna brutale functiona listische vormgeving die ik een 'func tionalisme avant la lettre' noem.' Het Leidse college van B en W neemt het meerderheidsadvies in januari 1990 echter 'na ampele overweging' over. In 1991 klopte Stiel aan bij de Rijksdienst voor de monumentenzorg om het complex op landelijke monu mentenlijst geplaatst te krijgen. Dat verzoek werd afgewezen wegens 'het ontbreken van een functioneel toekomstperspectief.' Wel adviseert de dienst de gemeente Leiden bij het opstellen van een nieuw bestemmings plan voor het gebied rekening te houden met cultuurhistorische waarden en de mogelijkheid van hergebruik. Een voorbereidende nota van de gemeente lijkt daarna hoop te bieden. 'De binnenstad is een verzameling van bouwwerken uit een groot aantal architectuurperioden. Soms is de geschiedenis van bepaalde bouwwer ken interessanter dan de waarde van de architectuur. Beide argumenten kunnen ervoor pleiten gebouwen in stand te houden en een nieuwe functie te geven. Hergebruik levert meestal een boeiender resultaat op dan sloop en nieuwbouw. Bijvoorbeeld de verbouwing van een deel van de meelfabriek.' Dat klinkt een stuk beter dan het structuurplan dat Leiden in 1978 publiceerde. Daarin wordt vastgesteld dat de 17de eeuwse stadswal waarop de fabriek staat, groen moet worden. In het laatste voorontwerp bestem mingsplan keert dat idee echter weer terug. Dit document heeft lovende woorden voor de stadswal. 'Deze gordel rond de historische stad vraagt een grote bescherming en een zorg vuldig beheer van het cultuurgroen. Waar mogelijk moet het groen nog worden uitgebreid. Dit is mogelijk ter plaatse van de Meelfabriek.' Gevaarsloop niet geweken Hoewel plaatsing op de Rijksmonumentenlijst door het posi tieve advies van het Pie waarschijnlijk lijkt, is het gevaar van sloop van De Sleutels nog niet verdwenen. De gemeente lijkt voorlopig af te wachten, terwijl pas volgend jaar nieuwe initiatieven tot behoud zijn te verwachten. Na de inventarisatie door het Pie van de monumenten voor de graanverwerkende industrie, gaat een team van de provincie Zuid-Holland bekijken welke objecten werkelijk bewaard moeten worden. Leiden is voor deze inventarisatie begin 1995 aan de beurt. De Boer: 'locale organi saties moeten alert blijven. Helaas zijn er genoeg voorbeelden van complexen die niet direct bedreigd leken te worden, die 'opeens' tegen de vlakte gingen.' Toch is de projectcoƶrdina tor optimistisch: 'de minister neemt uiteindelijk de beslissing of de meel fabriek tot monument wordt uitgeroe pen. Ik heb goede hoop dat die beslis sing positief uitvalt.' Bric Jan Weterings is medewerker van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden. Den Haag - Sinds 11 september is de Joodse begraafplaats aan de Scheveningseweg te Den Haag weer opengesteld. 300 jaar geleden verwierf de Joodse gemeenschap het terrein. Op 11 september werd ook een kunstwerk onthuld, ontworpen door het architectenbureau Braaksma en Roos, dat de begraaf plaats ook gerestaureerd heeft. In 1988 werd deze restauratie voltooid. Sindsdien houdt de stichting Levi Lassen zich bezig met het onderhoud. Breda- De Bredase binnenstad krijgt nieuw straatmeubilair. B en W heeft daartoe een besluit genomen. Er komen nieuwe zitbanken, verlich ting, papierbakken en andere objec ten die op straat staan of aan gevels hangen. Bij de keuze van het meubi lair is gelet op het karakter van straten en pleinen: historische buurten krijgen ander meubilair dan nieuwere buurten. Verder is het meubilair vandalisme-bestendig en functioneel. De Stichting Nederlandse Kunst en Antiekbeurs in Breda heeft een jaarlijks toe te kennen Cultuurprijs Breda ingesteld. De prijs is 2 5.000,- groot en wordt uitgereikt om kunsdiistorisch onderzoek op het gebied van vooral de toegepaste kunst te bevorderen. Voor de prijs, voor het eerst uit te reiken op de 29ste Kunst- en Antiekbeurs Breda (7-17 april 1995) komen onder anderen in aanmerking onderzoe kers, schrijvers, regisseurs en produkties. Informatie: mevr. I. van Well, 076-148760. Het Nationaal Restauratiefonds heeft 14 projecten geselecteerd die in aanmerking komen voor gelden uit het Revolving Fund. Het gaat om 9 miljoen gulden die ten goede komen aan restauraties van: 11 molens in Alkemade, kasteel Endegeest in Oegstgeest, een winkelpand en fabriekshal in Winschoten, het Kapucijner klooster in Gemert, kasteel Weldam in Markelo, buitenplaats Heijen in Gennep, boerderijen in De Wijk, Havelte en Diever, een landgoed in Baak, molens in Hellendoorn en Harenkarspel, de kerk Sint Willebrord in Pekela, en De Colckhof in Laag Zuthem. 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 37