Inhaaloperatie monumentenzorg goed onthaald, maar budget blijft 'minimaal' 'Paarse coalitie' moet echt iets met plan van d'Ancona doen De politieke partijen, de monumentenkoepel het NCM en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben met instemming gereageerd op de inhaaloperatie voor de monumentenzorg van 1,3 miljard in tien jaar tijds, die minister d'Ancona in haar Strategisch Plan Monumentenzorg lMonumenten goed gefundeerdvoorstelt. Zowel VNG als NCM vinden echter het extra bedrag van rond de 140 miljoen per jaar, dat de minister voorstelt, minimaal. Het NCM spreekt zelfs van een 1 absoluut minimum JAAP KAMERLING De minister kwam met dit plan nadat de monumentenorganisaties in 1992 de noodklok hadden geluid over de enorme restauratie-achterstand en de Tweede Kamer haar vroeg om met een plan te komen. Op de twintigste NCM-dag, 14 april in Dordrecht, lieten de politieke partijen, van WD tot Groenlinks alle blijken extra geld te willen investeren in de monumentenzorg. De verwach ting is, dat het plan onderdeel gaat uitmaken van het werkpakket van de kabinetsinformateurs. Of het ook werkelijk kans maakt op uitvoering is echter nog maar de vraag want de onderhandelaars voor een nieuw kabinet hebben meer verlanglijstjes in hun koffer. Het is dan ook zaak voor de monumentenorganisaties heel alert te blijven. Als er geen afspraken over extra middelen worden gemaakt tijdens de formatie ligt het plan gewoon weer op het bordje van de volgende minister van WVC. 'Hard' verhaal Toch zijn er wel gunstige voortekenen. Zoals het kamerlid De Pree van de PvdA al opmerkte op de NCM- dag:'De timing van dit plan is uitste kend en er zit een prima motivering bij'. De Pree wees erop, dat het plan van minister d'Ancona geen zacht cultureel verhaal is maar een 'hard'. Het is immers een belangrijke investe ring in de werkgelegenheid, het levert liefst 3000 extra mensjaren werk op. Het uit te geven geld verdient zich voor 60 procent terug als belastingin komsten voor de schatkist en, zoals Van Brederode van het NCM opmerkte, de subsidies lokken 2.5 maal zoveel particuliere investeringen uit als het subsidiebedrag. Een belangrijk multiplyer-effect dus. De kamerleden Meijer (Groenlinks) en mevrouw Van Heemskerck Pillis- Duvekot (WD) stelden echter met nadruk, dat voorop staat, dat 'monu mentenzorg moet'. Dan pas moeten we kijken naar de gunstige neveneffec ten (Van Heemskerck) en de betaal baarheid (Meijer). Niet limiteren In zijn reactie toonde het NCM ook enige bezorgdheid. In het Strategisch Plan wordt terecht als algemeen uitgangspunt onderschreven, dat er een vangnet moet komen voor eigena ren met monumenten, waarvan de economische functie onvoldoende draagvlak biedt. Het NCM doet echter een beroep op de overheden ook mee te denken over de manier waarop zo'n vangnet concreet gestalte moet krijgen. Voor een aantal kwetsbare categorieën monumenten met onvoldoende economisch draagvlak blijven onder- houdssubsidies bestaan. Die catego rieën worden met name genoemd in het Plan. Opvallend is echter, dat een aantal categorieën, dat nu wel voor subsidie in aanmerking komt, niet wordt genoemd zoals hofjes, stoomgemalen, opstallen op begraafplaatsen, boerderijen en orgels. Het NCM ziet liever geen beperking van het aantal categorieën. Subsidie voor onderhoud juist niet verlagen Ondanks de geplande verdubbeling van het onderhoudsbudget worden de subsidies voor de tienjarige onder- houdsprogramma's voor grote kerkge bouwen verlaagd van 60 naar 50 procent. Jammer, vindt de monumentenkoepel, want het is van groot belang, dat de kerken na veelal kostbare restauraties in goede conditie gehouden kunnen worden. Om dat te stimuleren was indertijd voor deze categorie het percentage juist 10 procent hoger gesteld. Een merkwaardige verlaging dus als je bedenkt, dat het nu net de bedoeling is om met meer aandacht voor onderhoud dure restauraties in de toekomst te voorkomen. Blij met provincie Positief is iedereen over de grotere rol, die in het plan de provincies weer gaan krijgen. Zij zullen het rijk bindend gaan adviseren over de budgetten voor kleine gemeenten met weinig maar wel dure monumenten op basis van de ingediende gemeentelijke meerjaren programma's. Op die manier kan de problematiek van de grote 'kanjers' onder de monu menten worden opgelost. Want wat moet een kleine gemeente in haar eentje aan met een kanjer van een kerkgebouw. Wat de VNG overigens node mist in 'het plan is een hernieuwde bijdrage van WVC voor monumenten aan het stadsvernieuwingsfonds. Stads- vernieuwingsgelden hebben immers altijd een belangrijke rol gespeeld in de monumentenzorg van veel steden en dorpen. ■■mm tANDBLume PR-medewerkster Mattanja van Asten achter de Heemschut-stand op de NCM-dag. (foto ir.B.C.van Noordwijk) 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 6