Landelijke Heemschutdag 8 oktober in Breda De landelijke Heemschutdag heeft dit jaar plaats in Breda en wel op zaterdag 8 oktober. Gekozen is voor deze Brabantse stad omdat ze kan bogen op een eeuwenlange geschiedenis met een rijke inhoud. Een stad met een veelheid aan monumentale panden, die echter laat zien dat nog lang niet iedereen met eerbied weet om te gaan met ons culturele erfgoed. Excursie Limburg JOWOUTERS open naar een stad met een interessant en bovenal waardevol centrum waar het goed toeven is. De Grote Markt is het hart van de stad met een fraai uit 1766 daterend stad huis. Terwijl je als bezoeker evenmin voorbij kunt gaan aan het Stedelijk en Bisschoppelijk Museum. Het plein wordt gedomineerd door de O.L. Vrouwe Kerk, beter bekend als de Grote Kerk. De bouw ervan had plaats tussen 1410 en 1545. Ze is zonder meer een prachtig voorbeeld van de Brabantse gotiek op het toppunt van haar bloei. De 97 meter hoge toren van de voormalige Rooms Katholieke en thans Nederlands Hervormde Kerk kreeg gestalte in de jaren tussen 1468 en 1509. Grote Kerk De Grote Kerk neemt ook een centrale plaats in op de landelijke Heemschut dag in Breda. Daar komen de deelne mers tussen tien uur en half elf bij elkaar. De Grote Kerk is nog geen tien minuten lopen verwijderd van het NS- station en het grote parkeerterrein aan het Chasséveld. Nadat iedereen de gelegenheid heeft gekregen een kopje koffie te gebruiken, heeft om half elf de officiële opening plaats. Er zal een welkomstwoord worden gesproken door voorzitter J. Franssen van de Bond Heemschut en een vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Breda. Daarna houdt de Bredase kunsthistoricus drs. Eric Dolne een inleiding over de historische betekenis van de stad Breda. Als volgende punt staat op het programma een wandeling van onge veer een uur door het centrum van Breda. Gidsen zullen daarbij de gasten terzijde staan en waar nodig het een en ander vertellen. Vervolgens gaan we terug naar de Grote Kerk, waar de deelnemers om half een worden verwacht voor een lunch. Het kasteel Na de lunchpauze gaan we al wande lend in ongeveer vijf minuten naar de Koninklijke Militaire Academie, te weten het kasteel. Dit kasteel is in de De fraaie gotische O.L. Vrouwe Kerk aan de Grote Markt in Breda. Tot waar de wortels van de geschiede nis van Breda gaan is niet precies bekend. Wel weten we, dat al in de twaalfde eeuw melding werd gemaakt van een tol in Breda. Om daarvan het grote belang te onderschrijven getuigde het in de onmiddellijke nabijheid gebouwde 'castellum'. Het vermoeden bestaat, dat deze burcht dateert uit de tiende of elfde eeuw. Aangenomen wordt, dat het 'castel lum' op de plaats stond waar nu het kasteel, het vorstelijk onderkomen van de Koninklijke Militaire Academie, zich trots manifesteert. Breda ontwikkelde zich van een agra rische tot een stedelijke nederzetting, die tussen 1355 en 1410 werd ommuurd. In de zestiende eeuw kreeg Breda de status van vestingstad. Drie eeuwen later, einde negentiende eeuw, werden de vestingwerken geslecht. Vanaf dat moment ligt voor Breda, mede dankzij de ligging aan het water - de Mark en de Aa -, verbindingswe gen en de komst van het spoor, de weg jaren 1536-1538 door de Italiaanse bouwmeester Thomas Vindicor de Bologna gebouwd voor Hendrik III van Nassau. In dit 'palazzo' wacht de deel nemers een ontvangst en zullen voor lichters van de KMA het een en ander vertellen over de geschiedenis van het monumentale gebouw. Daarnaast brengen de deelnemers aan de landelijke Heemschutdag die middag een bezoek aan het Huis van Brecht. Een zestiende eeuws Vlaams woonhuis, dat is gebouwd voor de adellijke familie Van Brecht. Het is het oudste patriciërshuis in Breda en doet thans dienst als bibliotheek van de KMA. In de Grote Kerk begint om vier uur de ongeveer een half uur durende slotbijeenkomst. Nadere informatie over de landelijke Heemschutdag, zoals de hoogte van het inschrijfgeld en waar men zich als deelnemer kan opgeven, staat in het augustusnumnmer van Heemschut. Jo Wouters is PR-medewerker van de PC Heemschut Noord-Brabant Op zaterdag 3 september 1994 organi seert de afdeling Limburg haar jaar lijkse excursie. Deze excursie, getiteld 'cultuurmonumenten door grenzen gescheiden', heeft een internationaal karakter (paspoort meenemen!) en zal het Nederlands-Duits grensgebied aandoen. De kosten verbonden aan deelname bedragen fl. 42,50 p.p. Opgave voor deelname kan uitsluitend geschieden door overmaking van dit bedrag op Postbank rekeningnr. 124326 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam, onder vermelding van 'Excursie Limburg'. De aanmelding sluit 5 augustus 1994. Het maximum aantal deelnemers is vastgesteld op 50 personen. Het programma is als volgt: 09.50 uur: vertrek vanaf het station Sittard: reis over Nederlands grond gebied naar Rimburg; 10.30 uur: bezoek Rimburg: Kasteel 'Rimburg' (gelegen op Duits grondge bied) en de kerk van Rimburg (gelegen op Nederlands grondgebied) 12.00 uur: lunch; 13.30 uur: bustocht over Duits grond gebied via Hillensberg (bezoek zaal kerk) naar Millen: 14.30 uur: bezoek Millen: Kerk van Millen (gelegen op Duits grondge bied) en kasteel 'Millen' (gelegen op Nederlands grondgebied); 16.15 uur: koffie met vlaai; 17.18 uur: vertrek treinen. 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 5