KORTE BERICHTEN Noord-Holland Aardappellandjes behouden Sloop Oranjekerk dreigt: vijfde afbraak op rij Directeur voor VOM JK Gooiland weer café-restaurant Restauratie gebouw Gelderland Lighal monument Gevels De Verdwenen Stad verkocht Groningen Kerk weer in gebruik genomen Zomertochten Stichting Oude Groninger Kerken. Symposium 'Kerk in kleur' Bomen in de stad Egmond aan Z,ee - Een deel van de 'aardappellandjes' in de Winnemer- duinen, ook bekend als de Duinen van Six kan behouden blijven. Dit blijkt uit het beheerplan van de provincie Noord-Holland. De provincie heeft het gebied vorig jaar aangekocht, waardoor het toegankelijk is geworden voor het publiek en met het Noord- hollands Duinreservaat nu een aaneengesloten gebied vormt. De karakteristieke landjes met volkstuin tjes, waarover Heemschut in het juni- nummervan 1993 schreef, zouden aanvankelijk allemaal moeten verdwij nen. Dit leidde tot veel protest. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf wil alleen tuintjes rond Egmond toestaan. Amsterdam -In De Amsterdamse Pijp is tumult ontstaan over de voorgeno men sloop van de Oranjekerk op de hoek van de Van Ostadestraat en de Tweede van der Helststraat. De Oranjekerk dreigt daarmee de vijfde gezichtsbepalende kerk op rij te worden, die in korte tijd in Amsterdam wordt gesloopt: de Bonifaciuskerk in Oost en de St. Vincentiuskerk en de Liefde in West. Van de Muiderkerk in Oost rest nog slechts de toren, die ook al weer enkele jaren staat te verkommeren. De Hervormde Kerk, eigenaar, wil de Oranjekerk met zijn markante toren slopen om op die plek een modern kerkelijk centrum te bouwen. Stads deel De Pijp en buurtbewoners willen de kerk, die sterk gezichtsbepalend is voor de buurt, behouden en zoeken een andere functie voor het gebouw. Het stadsdeel is begonnen met een haalbaarheidsonderzoek naar moge lijkheden voor andere bestemmingen. Rialto, het Van Ostade-theater en het Internationaal Homoseksueel Theater hebben interesse getoond. Drs. S. de Vreeze is benoemd tot direc teur van de Vereniging Open Monumenten, die in augustus wordt opgericht. De Vreeze was de laatste vier jaar wethouder van Leiden met de portefeuille financiën, automatisering en welzijnszorg. Hij werkte na zijn studie bestuurswetenschappen bij de VNG, de Rijksplanologische Dienst en de Provincie Zuid-Holland. Hilversum - Gooiland, het monument van Duiker uit 1936, is heropend als grand café en restaurant. Het gemeen tebestuur heeft het pand verkocht aan de Bussumse ondernemer G. van Eyl, die het gebouw zijn oorspronkelijke functie teruggeeft. De exploitant van het grand café mikt op een behoudend en ouder publiek. 'Een plek waar de zakenman een lunchafspraak kan maken.' Een plaats voor 'theater bezoekers die na afloop in een stem mige ambiance kunnen afzakken in een rieten stoel, op het regiment bar krukken of aan de leestafel' (de Volks krant). Op de bovengelegen etages komt net als vroeger een hotel. De cafézaal is zo goed mogelijk in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Men koos in dit monument van Nieuwe Zakelijkheid echter voor de art-deco-inrichting, die enkele grand café's op het Amsterdamse Rembrandt- plein kenmerkt. Monumentenzorg was er niet gelukkig mee. BF Den Helder - De Koninklijke Marine heeft een aannemersbedrijf opdracht gegeven tot de restauratie van het in verval geraakte rijksmonument, gebouw Gelderland, dat in de buiten- wal van het fort Erfprins gelegen is. Het uit 1878 daterende complex bestaande uit een stelsel van gangen en kamers met een totale lengte van 270 meter is al sinds 1970 niet meer in gebruik. Het is gebouwd als leslokaal en onderkomen voor ongeveer 1000 landmachtmilitairen. De leslokalen, de werkplaatsen, de manschapsverblij- ven, de latrines en de voor forten zo kenmerkende waterkelder zijn nog goed herkenbaar. De restauratie gaat vijf jaar duren. Bergen aan zee - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de lighal van de voormalige kinderkolonie 'Jong Nederland' aan de Verspijckweg in Bergen aan Zee tot provinciaal monument verklaard. In deze lighal uit 1937, kenmerk van 'Het Nieuwe Bouwen', moesten kinderen in de frisse zeelucht kuren. Daarom werd de bouwvorm bepaald aan de hand van de zonnestand, waardoor een optimale lichtverdeling verkregen werd. De hal bood plaats aan 5 5 bedden en is nu in gebruik als atelier van een kunstenaar. Jan Derk GerritsenPR-medewerker Heemschut Noord-Holland. Am,sterdam - Er is veel belangstelling voor koop van zeventiende en acht tiende eeuwse Amsterdamse gevel toppen. Honderden afgebroken gevel toppen liggen ergens in een werf opgeslagen. Twaalf hebben er een jaar lang te pronk gestaan langs de muur van het Marine-etablissement op Katten burg. En dat heeft gewerkt. Zeker tien gevels keren terug op panden in de binnenstad. Ook de NV Economisch Herstel Zeedijk heeft er vier besteld. Ze kosten slechts zo'n 5000 gulden. Er zijn er nog 70 in de aanbieding. BF Tolbert - Op 14 juni is de gerestau reerde kerk van Tolbert (zie foto boven) weer in gebruik genomen. De van oorsprong 13 de eeuwse kerk is in 1977 overgenomen door de Stichting Oude Groninger Kerken. De conser verende restauratie begon in 1984. Tijdens de werkzaamheden zijn vier sarcofaagdeksels en vijf 17de eeuwse zerken te voorschijn gekomen. Op 16, 23 en 27 juli en op 3 en 10 augustus zijn er tochten naar Jeverland, de kerken van Fedderwarden, Pakens, Sillenstede en Wiarden. Op 2 en 3 september wordt dit sympo sium gehouden. Vier sprekers belichten verschillende aspecten van de middel eeuwse muur- en gewelfschilderingen in de Groninger kerken. Aanbieding van het lustrumboek over deze schilde ringen aan de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. Gevolgd door een excursie naar Gro ninger kerken met muur- en gewelf schilderingen op 3 september. Excursie alleen voor symposiumgangers. Informatie: Stichting Oude Groninger Kerken, Westersingel 43, 9718 CD Groningen, telefoon: 050 - 123 569. Groningen - Monumentale bomen in de stad Groningen worden beter beschermd. Adle waardevolle bomen komen op een lijst en worden eens in de drie jaar geïnspecteerd. Deze lijst wordt gehanteerd bij kapaanvragen. Zo probeert de gemeente het verwijderen van monumentale bomen tegen te gaan. De status 'monumentaal' ver krijgt een boom die minstens 40 jaar 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 41