BOEKENRUBRIEK Jubileumuitgave NAi-uitgaven Twickel Monumentenzorg Routes ROB Boek muur- en gewelfschilderingen Kleurenatlas Ansichtkaarten getekende kerkjes Wonderen der techniek; Nederlandse ingenieurs en hun kunstwerken; 200 jaar civiele techniek' is een recente uitgave van de Walburg Pers. De uitgave werd samengesteld onder redactie van M.L. ten Hom-van Nispen H. W. Lintsen en A.J. Veenendaaljr. Maar liefst 25 auteurs, waaronder een aantal studenten van de faculteit Civiele Techniek, werkten mee aan dit overzicht van civiel-technische bouw werken, het terrein waarop Nederland grote internationale bekendheid geniet. Een uitgave van de Stichting Historische Techniek. Zutphen, De Walburg Pers, 1994. 223 p. ISBN 90.6011.878.2. Prijs f49,50. Met de regelmaat van de klok verschij nen bij het Nederlands Architectuur Instituut (NAi) prachtig verzorgde nieuwe uitgaven, waarvan de prijzen helaas wat aan de hoge kant zijn. In december verscheen 'Een eeuw Nederlandse architectuur1880-1990'; samengesteld door de Amerikaanse architect en docent architectuurge schiedenis Joseph Buch Buch is ervan overtuigd dat er in die 100 jaar sprake is van een duidelijke continuïteit en contextualisme in de architectuur en dat is de reden dat er in Nederland zoveel hoogwaardige architectuur te vinden is. In 12 hoofdstukken worden verschillende stromingen en de belangrijkste vertegenwoordigers beschreven. Tot slot een uitgebreide literatuurlijst en een persoonsregister. Dit naslagwerk vormt een welkome aanvulling en actualisering op het standaardwerk van Fanelli 'Moderne architectuur in Nederland 1900-1940', Rotterdam, NAi uitgevers, 1993. 413 p. ISBN 90.72469.43.7 Prijs f75,-. Van een ander kaliber is de NAi-uit- gave 'P.J.H. Cuypers; het Rijksmuseum, schetsen en tekeningen (1863-1908)', een cassette met 39 kleurplaten en een begeleidende tekst (ook in het Engels) van Aart Oxenaar. Prachtig gedrukt op dik papier; vluchtige schetsen en gede tailleerde tekeningen, een keuze uit de honderden bewaard gebleven tekenin gen en schetsen. Plaat 18 bijvoorbeeld is een werktekening van de vensters van de directiewoning, waarop alle profielen tot in het kleinste detail zijn weergegeven, zelfs de houtnerf werd in waterverf aangebracht. Alle platen, hoe verschillend ook, zijn een lust voor het oog. In de inleiding schets Adri Duivesteijn dat er door de vele verbouwingen in de loop van de eeuw toch veel van de bedoeling en integriteit van Cuypers verloren is gegaan, het museum is teveel beschouwd als een utiliteitsge bouw en de kentering in de waarde ring van Cuypers' prestatie zou radica ler kunnen zijn, aldus Duivesteijn en hij legt de link met het Louvre waar oud en nieuw fantastisch samengaan. Rotterdam, NAi Uitgevers, 1993. ISBN90.72465.88.5 Prijs f95,-. Bij Waanders verscheen eind vorig jaar het boekTwickel bewoond en bewaarddoor Jan Haverkate en met medewerking van Aafke Brunt (archi varis van de Stichting Twickel) en B. Leyssius. Op het kasteel bevindt zich een enorm huisarchief (250 meter) waarvan de inventarisatie in 1993 voltooid werd en dat aan deze publika- tie ten grondslag ligt. Over de bewo nersgeschiedenis is daarom heel veel bekend. Twickel werd als eenvoudig edelmanshuis in de 14de eeuw gesticht en werd vervolgens vele malen vergroot en verbouwd. Het werd ruim zes eeuwen bewoond door vooraan staande geslachten met aanzienlijke invloed op de regionale samenleving. De geschiedenis wordt aan de hand van de geslachten Van Twickelo, Van Raesfelt, Van Wassenaer Obdam en Van Heeckeren op een uitermate boeiende manier verteld. De laatste bewoonster heeft al in 1953 een stichting in het leven geroepen om de buitenplaats met landerijen als eenheid te behouden. Het boek heeft een groot aantal afbeeldingen, waarvan vele in kleur. Zwolle, Waanders, 1993.120 p. ISBN 90.6630.426.X Prijs f29,50. HetJaarboek Monumentenzorg 1993' bevat 9 verschillende onderwerpen, zowel theoretisch als meer ojectge- richt. Een aantal van de bijdragen in dit jaarboek is opgedragen aan H.J. Zantkuijl; aanvankelijk waren ze bestemd voor een Liber Amicorum t.g.v. zijn afscheid als docent aan de TU Delft, een plan dat in goede bedoelingen is blijven steken. Dit keer bevat het ook bijdragen over Indonesië en België Monumenten in België met betrekking tot Koning Willem I). Zwolle, Waanders, 1993. 158 p. ISBN90.6630.438.3 Prijs f35,-. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek gaf onlangs deel 3 en 4 uit in de serie 'Op zoek naar de geschiedenis van het land schap', beide routes in de provincie Drenthe. Deel 3 is een fietsroute rond Borger; de Hondsrug en deel 4 een wandelroute rond Rolde. Allereerst geven de boekjes een inleidend hoofd stuk over het ontstaan van het land schap, gevolgd door de routebeschrij ving langs allerlei archeologische monumenten. Beide routes werden samengesteld door Evert van Ginkel en Arnold Carmiggelt. De boekjes zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke boek handels en WV's of door overmaking van f 9,- (incl porto) op giro 47 92 702 mv J. Willems Stichting, Amersfoort, o.v.v. de titel. Amersfoort, ROB. 1993. Prijs f 6,- per stuk. AMtC Eind dit jaar verschijnt een standaard werk over muur- en gewelfschilderin gen in middeleeuwse Groninger kerken. Dit boek verschijnt ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Oude Groninger Kerken. Alle informatie over het onderwerp is in dit werk te vinden. 356 pagina's met full-colour illustraties, linnen band: 99,50. Donateurs: 49,75. Bij het Sikkens Schildersmuseum in Sassenheim is een aardig boekje te koop dat in 44 hoofdstukken een over zicht geeft in tekst en vrolijke foto's van de diversiteit in kleurgebruik in Nederland. Per provincie worden voorbeelden gegeven van karakteris tieke regionale kleuren, voornamelijk op woonhuizen. Auteur Rob van Maanen zegt in zijn dankwoord: 'De Kleurenatlas gaat over cultureel erfgoed. Veel daarvan verdwijnt geruisloos. De Kleurenatlas echter bewaart het in beeld.' De Kleurenatlas telt 96 pagina's, waarvan 91 pagina's met kleuren foto's. Wanneer u bestelt bij het Schildersmuseum betaalt u voor dit leuke boekje 17,50 (excl. verzend kosten). In de winkel kost het/ 27,50. Bestellen bij het Sikkens Schilders museum, Wilhelminalaan 1 2171 CS Sassenheim, telefoon nummer: 02522 - 210 89. Bij boekhandel Bronsema in Leek is een serie ansichtkaarten te koop met pentekeningen van oude Groningse en Drentse kerkjes. De tekeningen zijn in het begin van de jaren zestig gemaakt door H. W. van Duimen Krumpehnan, Boekhandel Bronsema, Tolberterstraat 44, 9351 BH Leek, telefoon: 05945 - 179 76. Saskia Simon, PR-medewerker PC Heemschut Groningen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 40