Afscheid van de Waaldijken Heemschut-agenda Fietsers en wandelaars, genietend van een fraaie route langs kleurrijk bloeiende dijkhellingen. Dat is het geslaagde ideaal van de organisatoren van de kunstmanifestatie ''Afscheid van een landschapdie van 7 mei tot 6juni plaatsvond. Ze hebben hun protesten tegen de dijkverzwaring langs de Waal opgegeven. Ze begeleiden slechts het afscheid van dit landschap. Vervolg van pagina 3 Ook staaltjes van architectonische wansmaak en voorbeelden van ambte lijke nalatigheid moeten het ontgelden in de serie. Deze vormt, aldus de jury, 'een verfrissend diapositief van de 'Ontdek je plekje-formule', die de kijker laat geloven in een stedebouwkundig sprookje. De Heemschut Persprijs werd inge steld in het jubileumjaar 1986, toen Heemschut 75 jaar bestond. De prijs wordt toegekend voor de beste journa listieke productie op het brede terrein van de bescherming van cultuurmonu menten, waaronder dus ook straat- meubilair. De VNU in Haarlem spon sort de prijs. Eervolle vermeldingen gaan naar twee artikelen over monumentale bomen. Luciën Calle en Foort Minnaard schre ven een artikel over dit onderwerp in het tijdschrift Zeeland. Peter-Paul de Baar schreef in Ons Amsterdam het artikel 'Bomen in de stad'. Tenslotte gaat een eervolle vermelding naar de Monumentenkrant van de IJmuider Courant, die verscheen t.g.v. Open Monumentendag onder redactie van Arthur Maandag. De winnaars van de prijs, Theo van Gogh en Max Pam willen iets aardigs met het bedrag van f2500.- doen. Zij denken aan het instellen van een fonds, waaruit de sloop van lelijke bouwsels kan worden betaald (b.v. de 'vredes- raket' in Amsterdam) of de restauratie van een object. De jury bestond ook dit jaar weer uit de journalisten J.Th. BalkB.Kroon, M.J.M. van Rooy en J. Kamerling te Amsterdam, architect O. van Asten te Vlaardingen, omroep-journalistj. de Roode te Utrecht en PR-officer A.G. Hieselaar te Driehuis. Jaap Kamerling 20juni 'Restaureren loont', symposium Nat. Rest. Fonds. Info: 03495-39439. 25juni Kerkepadroutes Schoorl en Groningen. Zie pag. 33 aprilnummer. 2 juli Kerkepad Groningen. Zie pag. 3 3 aprilnummer. 2 en 3 september Symposium over muur- en gewelf schilderingen, zie pag. 41. 3 september Excursie Heemschut Limburg naar Nederlands-Duits grensgebied. Er worden kastelen en kerken bezocht. Zie pag. 5. 10 september Open Monumentendag. 8 oktober Landelijke Heemschutdag naar Breda. Zie pag. 5. 12,13,14 oktober Restoration '94, RAI Amsterdam. De officiële opening van de manifesta tie door Rta Beckers ging gepaard met een hausse aan publiciteit. Het resul taat is de volgende dag al zichtbaar. Zelfs als het regent, trekken groepjes bewoners en dagjesmensen er met de fiets op uit. Ze staan een uur in de regen te luisteren naar een speciaal beiaard-concert bij de Tielse Sint Maartenskerk. Even later fietsen ze over de dijk langs brievenbussen waaruit een elektronische compositie klinkt. De organisatoren zijn geen actievoerders, maar een grote groep schrijvers, dichters, beeldend kunste naars, componisten, musici, een typo graaf en een fotograaf. Het gaat om Bij de dijkverzwaring in Waardenburg sneuvelt straks deze voormalige dubbele woning, fraai gesitueerd tgo. het kasteel en de molen in dit beschermde dorpsgezicht. 'de bezinning op onze omgang met het landschap' schrijft Kunststichting Neerijnen. 'Weliswaar heeft de tech- nomane bureaucratie in deze discussie haar maatschappelijke grondslag verloren, maar voordat het logge apparaat tot staan komt ziet het nog net kans om het Nederlandse rivier landschap in het hart te treffen.' De uitnodiging van Willem van Toom spreekt voor zich: 'Een landschap bewijzen we eer door ernaar te kijken, door het te zien. Kijkt u nog eens goed naar dit landschap, het Waallandschap tussen Tiel en Opijnen. Het is ontstaan door een eeuwenlange wisselwerking tussen de natuur en het handelen van mensen. Van al die eeuwen, van de Romeinse tijd tot nu, zijn tekens in het landschap te lezen: in de bocht van een dijk, de stenen van een stadsmuur, de loop van een pad, het rieten dak van een schuur, de haag om een erf. Kijkt u goed. Als u over een paar jaar terugkomt, is het hier onherstelbaar veranderd door een dijkverzwaring, waarbij de aanbevelingen van de Commissie Boertien niet zijn opge volgd. Het landschap wordt minder rijk aan tekens, minder leesbaar, minder levend. We nodigen u uit voor een afscheid van een landschap, voor een laatste eerbewijs.' De Gelderse gedeputeerde J. van Dijkhuizen is trots op dit evenement binnen de provinciegrenzen. Mede werkers van provincie en waterschap pen bestrijden echter de bewering dat zij de aanbevelingen van de Commissie Boertien niet opvolgen. Ze hebben alle belanghebbenden in adviesgroe pen laten meepraten over de aanpas sing van de reeds vastgestelde plannen tussen Tiel en Neerijnen. De dijk wordt minder hoog dan eerder beslo ten was en voor de te slopen huizen mogen elders langs de dijk nieuwe in de plaats komen. Abele Reitsma WcJn.Trjil;lh: daialma-Un» W'ljmlt-" '"'iT»'»"1" Tussen Tiel en Opijnen is bij elk dijkhuis een gedicht weergegeven ten 'afscheid van het Waallandschap', zoals bij dit pand tussen Zennewijnen en Ophemert. (foto's Abele Reitsma)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 37