Europa Nostra in Straatsburg ERNST DIENAAR Voor zijn periodieke vergaderingen kiest Europa Nostra telkens een andere plaats van samenkomst in een Europees land. Bezochten we in september '93 Cardiffna de voorjaarsvergaderingen in Boedapest, van 25 april tot 1 meijl. was de beurt aan Straatsburg. Bescherming rivierdalen BTW en monumentenzorg Tegen de Rijn gelegen, zetel van de Raad van Europa sinds tientallen jaren en zetel van het Europese Parlement, toont deze lieflijke stad alle kenmer ken van een grensgebied tussen twee culturen en twee volkeren. Door Lodewijk XIVveroverd, is deze van oorsprong Duitse stad (met de Elzas en Lotharingen) daarna meestentijds in Franse handen gebleven. Maar vooral het oudste stadsdeel met zijn waterlopen en met zijn eeuwenoude vakwerkhuizen toont nog onmisken baar een sterk Duits karakter. Onze organisatie hield haar bijeen komsten vrijwel alle in het indrukwek kend grote 'Palais de 1'Europe'. Vele huishoudelijke zaken werden door Dagelijks Bestuur en Raad behandeld. Zo werden enige wijzigin gen in de statuten aangebracht en vond een reeks (herbenoemingen plaats in de onderscheidene organen (uw verslaggever werd voor drie jaar herbenoemd als lid van de Raad). Interessanter zijn voor Heemschut lezers uiteraard de politieke zaken, die in Raad en Algemene Vergadering (AV) werden behandeld. Beperken we ons hier tot enkele hoofdzaken. Aandacht verdient dan de Verklaring inzake de bescherming van de Europese rivierdalen die na voorbereiding door de Raad door de AV werd aangeno men. Deze langdurig bediscussieerde uitspraak houdt zich bezig met de veelal onherstelbare schade, die onder meer woonbebouwing, wegenaanleg en industrievestigingen hebben aange richt. Wij brachten een uitbreiding aan in de reikwijdte van de Verklaring: vrijwel geheel Nederland is als een rivierdal en -delta te beschouwen en het zijn in ons land in hoge mate waterstaatkundige maatregelen, die het unieke rivierenlandschap al hebben aangetast en nog dreigen aan te tasten. Een factor, waaraan de uit andere Europese landen afkomstige ontwer pers van de tekst niet hadden gedacht. De gewijzigde tekst spreekt nu uit dat de rivierlandschappen 'have suffered from changes in land-use affecting the watermanagement of estuaries and river channels'. Ook de AV stond in het teken van dit onderwerp. Verhelderende inleidingen werden gehouden door prof. Wyrozumski (Krakau) over de geschiedenis van het Vistula Weichsel) stroomgebied, de Theems in en bij Londen (door Kim Wilkie uit Londen) en tenslotte hield Willem, de Bruyn (Stichting Uiter waardenpark) een boeiend betoog met veel illustratiemateriaal over de Rijn en zijn vertakkingen in Nederland. Deze inleiding sloot voortreffelijk aan op de excursie, die Heemschut's PC Gelderland najaar '93 heeft georgani seerd naar de Gelderse Poort. Het gehele rivierenonderwerp was en is trouwens een zaak, die voor Nederland uiterst belangrijk is. Van niet minder grote betekenis is een ander uitvoerig besproken politiek "item": de BTW in het kader van monumentenzorg. Europa Nostra's secretaris-generaal Borley had in een uitstekend werkstuk toegelicht van hoe groot gewicht de hoogte van de BTW ook in sociaal en cultureel opzicht is.In Groot-Brittannië is ongeveer vier procent van de beroepsbevolking direct of indirect betrokken bij het herstel en onderhoud van bestaande gebouwen. De arbeid in de monumentenzorg genereert een aanzienlijke economi sche productie en impliciete aanzien lijke fiscale en dus ook BTW-revenuen. Dat wettigt een tegemoetkoming (en dus verlaging) van het tarief op grond van het feit, dat deze activiteiten bij dragen tot behoud van het gebouwde erfgoed. En parallel daaraan genereert monumentenzorg langs de weg van het toerisme met al zijn vertakkingen evenzeer economisch inkomen en fiscale revenuen, waaronder BTW. Opgemerkt werd dat in Europa acht miljoen mensen in de 'toeristenindus trie' werkzaam zijn. Daarom een argu ment temeer voor verlaging van het BTW-tarief bij monumentenzorg. Nu wordt de hoogte van de nationale BTW-tarieven beheerst door EG-wet- geving. Het Verdrag van Maastricht heeft in Titel IX 'Cultuur' als een taak voor de Europese Unie opgenomen het bevorderen van de culturen van de lidstaten. Tot 1 januari 1997 geldt een overgangsregeling, waarbij voor een reeks van goederen en diensten in de lidstaten een lager tarief dan het alge meen geldende in dat land mag worden gehanteerd, bijvoorbeeld voor levensmiddelen, personenvervoer, sociale woningbouw en woningreno vatie. Maar niet diensten en leveran ties in de monumentenzorgsfeer. Op 1 januari 1997 zal een definitief BTW- regime worden ingevoerd ingevolge de Zevende BTW-richtlijn. Willen de lidstaten wijziging (of aanvulling) in genoemde reeks uitzon deringen aanbrengen (de lijst die de reeks omschrijft, wordt ook opgeno men in de definitieve regeling van 1997), dan dienen de lidstaten voor eind 1995 hieromtrent overeenstem ming te hebben bereikt. Haast is dus voor de monumentenzorg geboden. Langdurig beraadslaagde de Raad over een aan de AV voor te leggen ontwerp-resolutie, bestemd voor de Europese Commissie. Deze wordt opgeroepen de restauratie van histori sche gebouwen als een categorie in de uitzonderingsreeks op te nemen. Omdat het voorkomen van een ver gaande restauratie door goed onder houd van een monument kostenbespa rend is en dus aanbeveling verdient is op ons voorstel de resolutie dienover eenkomstig verruimd. De gewijzigde tekst, die door de AV vervolgens werd aangenomen, vraagt de Europese Commissie als uitzondering mede op te nemen de 'category of restoration and maintenance of historie buildings'. Op de lidstaten wordt voorts een beroep gedaan dit voorstel te steunen. En hier ligt ook voor de Bond Heemschut, als nationale organisatie, een stimulerende taak weggelegd. Als gebruikelijk werd het politieke werk van Europa Nostra afgewisseld met praktische en leerrijke bezoeken aan een aantal gebouwen en musea. Een bezoek werd gebracht aan de historische binnenstad van Colmar en aan de herbouwde burcht Hoch Konigsburg terwijl ook het kasteel van Schwetzingen in het naburige Baden-Würtemberg werd bezocht. De afgevaardigden uit alle windstreken van ons werelddeel namen ook deze keer weer volop stof tot overdenken en tot handelen mee naar hun 'lidstaten' en hun nationale organisaties.In september vergadert Europa Nostra in Berlijn, maar wij zullen dan zeer waar schijnlijk verstek moeten laten gaan wegens de Airborne-herdenkingen 1944-1994 in Arnhem en Oosterbeek. mr. E. Dienaar is secretaris van het Bestuur van de Bond Heemschut en afge vaardigde van Heemschut in het Bestuur van Europa Nostra. 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 36