Industrieel erfgoed thans geaccepteerd Tienjarig jubileum FIEN WIBO BURGERS De Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN), koepelorganisatie voor ruim vijftig plaatselijke en regionale organisaties, bestaat in juli tien jaar. Wat is er in die periode bereikt? Henk Weevers, secretaris van de FIEN: Het industrieel erfgoed is geaccepteerd, de belangstelling ervoor is verbreed en komt ook uit wetenschappelijke hoek.In de afgelopen jaren is eveneens de houding van de overheid veranderd. Het museum-gemaal Cruquius in de Haarlemmermeer is een van de oudste industriële monumenten van ons land. Op initiatief van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en met mede werking van het polderbestuur werd het histori sche gemaal in het begin van de jaren dertig van de sloop gered en ingericht tot museum, lang voordat iemand ooit van industriële archeologie had gehoord. Het gemaal geniet ook internatio nale erkenning. Die overheid maakte het mogelijk dat er een Projectbureau Industrieel Erfgoed (PIE), onder andere belast met het in kaart brengen en selecteren van industriële monumenten, tot stand kwam. Weevers: 'Dat zou tien jaar geleden ondenkbaar zijn geweest.' In ons land ontstond de belangstelling voor het industrieel erfgoed pas in het begin van de jaren zeventig. Twintig jaar eerder ontstond in Engeland al de interesse voor de overblijfselen van het eerste industriële tijdperk, studieter rein van wat industriële archeologie werd genoemd. Voorgangers In 1976 was er in ons land een Vereniging tot Behoud van Monu menten van Bedrijf en Techniek, die mede als overkoepelend orgaan zou gaan functioneren, maar deze vereni ging kwam niet van de grond. Intussen groeide het aantal locaal en regionaal opererende werkgroepen. In 1982 werd op initiatief van de Stichting Bedrijfsmonumenten Midden-Holland een nieuwe poging gedaan: opgericht werd het Landelijk Overleg Monumenten van Bedrijf en Techniek, dat echter nauwelijks naar buiten trad. Na enkele jaren was er, vooral bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het ministerie van WVC, behoefte aan een duidelijke landelijke gesprekspartner op dit complexe terrein. Öp 26 juli 1984 was het dan zover: de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland werd opgericht met als doelstelling 'het bevorderen van de kennis over en het constructief meewerken tot mogelijk behoud en beheer van industrieel erfgoed in Nederland'. Bij de oprichting telde de FIEN een tiental organisaties, bij het eerste lustrum waren dat er 2 5 en nu - na tien jaar - zijn het er ruim vijftig. Daartoe behoren bij voorbeeld de Nederlandse Gemalen Stichting, de Bruggen Stichting, de Watertoren Stichting en vele regionale organisa ties. Stuwende kracht achter de organisatie is FIEN-voorzitter drs.PeterNijbof, die verbonden is aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en nauw betrok ken bij projecten tot selectie en behoud van jonge monumenten (1850-1940). Hij heeft enkele tientallen publicaties over industriële archeologie op zijn 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 34