NOS ABELN - VLOEREN 05618-1234 advisering levering ^èt^°eNe Visie Belevingswaarde Geluidwerende vloeren o.a. in Tolhuis Gorkum, Kasteel Woerden, Kasteel Renswoude, Afrikahuis Amsterdam, Bastion Breda Uitsluitend met garantie volgens norm (NEN-DIN) ook buiten kantooruren Voor elk laag-bij-de-gronds probleem! Voor elke renovatie Voetpad 818483 JR Scherpenzeel (Friesland) Fax 05618-1632 .\o°" Bronkhorst metaaldakgroep woorden vertelde hij de honderden waterschapsingenieurs hoe om te gaan met landschap, natuur en cultuurhis torie. 'Het waarderen kost nog moeite. Het berust op liefde voor de omgeving. Hoeveel hebben we er voor over? Het is dus bij uitstek een subjec tieve zaak. Veel liefdes moeten aange leerd worden.' Daarom was het nuttig dat actiegroepen enkele jaren terug aan de bel trokken over de schaduw zijden van de dijkversterking. 'Een woord van dank aan de natuur- en milieuorganisaties is op zijn plaats. Het is een onderdeel van het groeiend milieubewustzijn van de laatste twintig jaar.' Het toekennen van waarden markeert het einde van de vervreemding van de omgeving. 'Eeuwen en eeuwen zijn we samen opgegroeid, wij en onze omge ving.' De Smidt verwijst naar de dichter Willem, van Toombelangrijk is de leesbaarheid van het landschap als collectief geheugen. 'Men las uit de structuur van het landschap waar men welk gewas moest laten groeien.' Dat is tegenwoordig weer belangrijk. 'We willen de sporen kunnen lezen van natuur en cultuur in het landschap.' Maar dat betekent niet dat elke veran dering taboe is. 'Verstarring is net zo dodelijk voor cultuur als voor natuur.' Voor duurzaamheid is vernieuwing net zo nodig als behoud.' Het inventariseren en waarderen van landschappelijke, ecologische en cultuurhistorische aspecten vraagt om een gestructureerde aanpak. Het gaat enerzijds om het vergaren van kennis en anderzijds om het aangeven van een subjectieve voorkeur. De Smidt: 'Voor kennisvergaring zijn er adviesbureaus, maar voor het aangeven van de subjec tieve voorkeur bestaat nog geen struc tuur. Dat gebeurt sinds kort in klank bordgroepen, via daarvoor aangewezen personen.' Maar hoe ga je gericht inventariseren? 'LNC-waarden bestaan niet, ze moeten worden gemaakt. Je moet dus kiezen vanaf het begin.' Je moet eerst benoemen wat essentieel is en pas daarna gaan inventariseren. Het is nodig een visie te ontwikkelen op basis van bestaande kennis en verworven inzicht. 'Visie ontwikkelen is het interpreteren van kennis. De visie richt zich op hoofdlijnen met behulp van integratie, interpretatie en selectie.' Dat is de essentie van de nieuwe handreiking over inventarisa tie en waardering: eerst nadenken, dan inventariseren. Dit proces kent natuurlijk wel een wisselwerking. Het kiezen begint dus al in de visie ontwikkeling en bij de waardering. De visie moet een breed draagvlak hebben op basis van consensus. Het is de bedoeling dat de visie overeenkomt met de inhoud van de startnotitie voor de milieueffectrapportage. De nieuwe inzichten zijn voor een belangrijk deel in praktijk gebracht in een proefproject: de Bomendijk op het landgoed De Poll bij Voorst. Project leider ir. P.J. van Kleunen (Bouwdienst Rijkswaterstaat) had goed nieuws voor de waterschappen. 'We hebben een stuurgroep van dertig personen. Iedereen die wilde, was welkom. Het lijkt moeilijk zo'n grote groep tot besluiten te laten komen, maar dit is wonderwel gelukt.' Iets meer dan een jaar na de start is dit plan al nagenoeg klaar. 'Nieuw was een belevingswaar- den-onderzoek. In interviews werd de aandacht gevestigd op plekken waar een weg de dijk kruist. Die plekken waren sinds 1300 uitgesleten. Dat willen we graag terug zien na de versterking.' Op een andere plek is de dijk ook iets te laag: bij de kruising- met de oprijlaan van het Huis De Poll. Dit is ook een belangrijke zichtlijn. Dit kan volgens Van Kleunen gehand haafd blijven: 'sla een damwand en accepteer dat er meer water over de dijk heen slaat.' Abele Reitsma is vaste medewerker van het tijdschrift Vraag vrijblijvend offerte en inlichtingen heel Nederland. nooidlaren (gr.) Gebr. Bronkhorst bv Lageweg41 9479 PA Noordlaren (Gr.) Tel. 05905-91455 (4 lijnen) Fax 05905-92581 Postbus 150 9470 AD Zuidlaren (Dr.) 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1994 | | pagina 33